Skocz do zawartości

Jakość dźwięku Bolero


Kisielku

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Namo napisał:

Wystarczy żeby przestało brzęczeć.

Przestanie brzęczeć jak dobrze wygłuszysz drzwi. 

14 minut temu, -skaler- napisał:

Żeby to nabrało jakieś dynamiki.

Hertz na przód a  JBL na tył. 

Patrząc na moc jaką może oddać wzmacniacz. Chyba że coś przeoczyłem.

post-47-0-65995300-1448110808.jpg

Tu widać pierwszy problem - oryginalnie woofer Cantona pracuje z impedancja 8 ohmów, co jest wartością rzadko spotykana w car-audio. Wybrane zestawy mają po 4 ohmy. Impedancja mniejsza, niż przewiduje wzmacniacz, może doprowadzić (w dłuższym czasie) do jego uszkodzenia. 

A co do dynamiki... Bez lepszego kopnięcia, same głośniki niewiele dodadzą dynamice..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam Grzegorz Ale tylko przednie woofery mają 8ohm a reszta głośników 4ohm. Więc wzmacniacz jest ogólnie z wyjściem od 4ohm w górę więc również na wyjściu dla przednich wooferow też jest zapewne 4ohm. Tylko jakaś mądra głowa wsadziła takie a nie inne głośniki z taka impedancją. Przecież do zwykłego wzmaka z 4ohm można podpiąć głośniki 4ohm i wyżej biorąc pod uwagę zmniejszenie mocy głośnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza, tylko że wzmacniacz Cantona, jest z DSP, a to znaczy że każdy kanał ma swoją oddzielną końcówkę mocy - czyli - każdy głośnik może mieć inną impedancję (co widać na pokazanym schemacie). 

Ale - żebyśmy się zrozumieli - zagrać, to to zagra, ale na dłuższą metę, należy mieć z tyłu głowy, że może się wysypać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@-skaler- a moze taki zesta 

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7739106744. pasujacy i jak ogladalem filmiki niezle gra względem ori. 

Tu filmik 

Obejrzyj film „SKODA OCTAVIA 3 Audio System X165em evo M165evo” w YouTube
https://youtu.be/orPxCTeD1s0

Edytowane przez alocet (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam Grzegorz Dzięki za info.

Ale patrząc również na ten wykres to subwoofer ma zasilanie 4 lub 8 Ohm.  Więc przypuszczam że wszystkie wyjścia mają 4ohm bo wątpie że chciałoby im się bawić w zakładanie dwóch innych koncówek. Z resztą jak @Namo napisał nie spróbuję sam to się nie przekonam. Tak jeden wzmacniacz jest w zapasie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@-skaler-masz rację - nic nie będzie lepsze od próby na żywo ? Mając zdemontowaną tapicerkę, polecam od razu wygłuszysz drzwi. Roboty niewiele, za to ogromna poprawa brzmienia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro fabryczne woofery mają też podejrzewam zwrotnice (oby) na DSP z odcięciem na 60Hz (co wynika z załączonego schematu) to też dużo niżej przód nie zagra ewentualnie wsadzenie głośnika np Hertz Energy które kiedyś miałem może spowodować że dół zagra czyściej, sam głośnik teoretycznie schodził do 40Hz ale głośnik nie gra "dobrze" na pełnym zakresie deklarowanego pasma.
Pamiętam że HPF miałem ustawiony od około 55Hz i efekt był najlepszy, czysto grał na wyższym poziomie głośności a to jest najważniejsze.

Pamiętajmy też że o łatwej i szybkiej podmianie głośnika na test można zapomnieć, są nitowane do blachy, tyle pamiętam z wygłuszania drzwi :)

Canton u mnie zagrał dużo lepiej po przejechaniu około 15000km i dalsza poprawa po wygłuszeniu zewnętrznego płata drzwi od szyby do belki wzmacniajacej alubutylem 2mm (tyle byłem w stanie zrobić bez wyciągania głośnika) + pianka 15mm na tapicerke drzwi i zabezpieczenie otworów rewizyjnych (te dwa plastikowe) na krawędzi zatrzasku zaślepki - strasznie telepały przy dużych nierównościach i mocnym basie - ciśnienie wewnątrz drzwi odkształcało je na zewnątrz.

Ogólnie problemu nie doszukiwał bym się w samych głośnikach a w pracy którą trzeba wykonać przy drzwiach.
Przy muzyce którą ja słucham to sprawę załatwiło.

Jeżeli ktoś szuka niskiego łupania to canton tego nie daje za to daje bardzo wyrównany dźwięk.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co dawno gdzieś widziałem i się zorientowałem, to przy Cantonie odcięcie jest zrealizowane nie na zwrotnicach przy głośnikach ale w samym procesorze - jednostce pod siedzeniem kierowcy. Te dziwne impedancje głośników wynikają raczej z zamysłu konstruktora niż wymogów wzmacniacza. Tu najlepszym rozwiązaniem byłoby naoczne sprawdzenie, jakie końcówki mocy siedzą w jednostce aby na podstawie katalogu, upewnić się czy dany wzmacniacz nie klęknie przy 4ohm. Są takie wzmacniacze, które posiadają MINIMALNĄ impedancję głośnika 8 ohm a są takie, które pracją od 4-16 np. Jeżeli zastosowana tu końcówka może pracować z minimalną impedancją 8 ohm nie ma co liczyć, że to pogra dłużej przy 4..prawdopodobnie pierwsze lub kolejne głośniejsze słuchanie załatwi sprawę.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby dorwanie fabrycznego schematu całego Cantona serwisowego. To dałoby najwięcej odpowiedzi na kilka pytań. 

Co do poprawy brzmienia są tu 3 możliwości 

1. Najpierw zdecydowanie wygłuszenie drzwi, nawet najprostsze będzie lepsze niż nic i da wyraźne efekty. Należy pamiętać o bardzo istotnym elemencie - wywalamy plastikowe i montujemy dedykowane sztywne dystanse MDF. Nie chodzi tylko u wygłuszenie ale także o usztywnienie komory drzwi -co też uzyskujemy wygłuszeniem. Wymiana samych głośników bez wygłuszenia nie przyniesie efektu tym bardziej, że w Octavii PODOBNO, te seryjne wcale nie są takie złe -są całkiem przyzwoite.

2. Wymiana wooferów ale nie tylko patrząc na moc czy pasmo. Myślę, że zdecydowanie warto tu szukać biorąc pod uwagę SPRAWNOŚĆ. Żeby nie było tak, że potem ktoś powie zamienił stryjek siekierkę na kijek.  Można zyskać przez to i należy wziąć ten aspekt pod uwagę. Potrzeba dokładnej specyfikacji oryginalnych wooferów. 

3. wymiana suba -jest to już przerobiony temat. Zasilanie zostaje ori, zmieniamy skrzynkę i głośnik. Tu efekt podobno zdecydowanie jest in +. 

Co do subwoofera, nie ma tu żadnych zapasów końcówek mocy na suba. jest 1 głośnik 2 cewkowy, który wykorzystuje 2 kanały. 

Budujemy i poprawiamy coś co dla nas będzie służyło...

edit

Sprawa ma się tak. 

Przednie głośniki to średnio/niskotonowe woofery 100W 8ohm

tylne głośniki to średniotonowe 45W 2 ohm

wszystkie 4 wysokotonowe są 20W  4 ohm

głośnik subwoofera jest 2 cewkowy 2x8 ohm zasilany przez 2 osobne kanały . 

oczywiście centralny - 25W 4ohm.

wzmacniacz 10 kanałowy 570W

Dość durne zamieszanie z mocami i impedancjami,,,kto wie czy nie celowo aby nie modyfikować za łatwo. Szukam długo ale znaleźć nie mogę , jakie konkretnie są głośniki, jaką posiadają sprawność? Wymiana na nowe -lepsze mogłaby spowodować poza poprawą jakości (przy wytłumieniu drzwi oczywiście)   także - zwiększenie znaczne głośności. 

Jak będzie cieplej dobiorę się do wzmacniacza, sprawdzę końcówki mocy przynajmniej. Garażu ciepłego nie posiadam niestety. 

edit 2

Coś znalazłem

https://www.briskoda.net/forums/topic/433136-inside-canton-amplifier/ 

Wychodzi na to, że spokojnie można wstawiać 4 ohm. Trzeba by jeszcze pogrzebać w necie....

Edytowane przez Grizli (wyświetl historię edycji)
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, -skaler- napisał:

@Adam Grzegorz"Tapetowanie" drzwi to na wiosnę bo teraz trochę zimno? A muszę jeszcze sprawdzić bo mam w garażu niesprawny przedni głośnik z Cantona po wymianie czy coś tam na nim piszę.

Tylko tyle... żadnych innych informacji. 

20160525_171843.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kij zamawiam chyba te Hertz'e i JBL i pewnie po nowym roku zobaczymy jak to gra?

@alocet Tu jednak oni wymieniają zwykłe głośniki gdzie każdy ma te 4ohm. A u mnie przy Cantonie to jednak mały eksperyment będzie przy tych przednich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alocet Głośniki do wiązki to akurat nie problem podpiąć bo do głośników będę miał przejściówki. Kwestia jest tylko taka jaką rzeczywistą impendancje mają przednie końcówki mocy dla przednich wooferów. Bo jeśli rzeczywiście tylko 8ohm jak głośniki to z czasem może się coś sypnąć jak wspominał Adam. Ale jeśli tylko głośniki mają taką impendacje a końcówki 4ohm jak reszta to problem sam się rozwiazuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, -skaler- napisał:

Kij zamawiam chyba te Hertz'e i JBL i pewnie po nowym roku zobaczymy jak to gra?

@alocet Tu jednak oni wymieniają zwykłe głośniki gdzie każdy ma te 4ohm. A u mnie przy Cantonie to jednak mały eksperyment będzie przy tych przednich ?

Zdecyduj się na jeden model - jedno pasmo, ta sama efektywność, to samo granie ?

To bezpieczniejszy wybór ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-skaler-

Chyba nie przeczytałeś tego co napisałem. Z tego co wynika z innych informacji wychodzi jasno, że podłączenie 4 ohm głośników nie zaszkodzi wzmacniaczowi. Jest jednak jedno ALE...wg mnie też nie powinieneś w ten sposób eksperymentować. Tym bardziej, że dość błędnie dopasowałeś te głośniki. Z opisu oryginalnego Cantona wychodzi iz tył dysponuje słabszą mocą a Ty, zdecydowałeś się wstawić na przód znacznie mocniejsze głośniki niż na tył. Będziesz miał dużą przewagę z przodu, tył będzie znacząco cichszy.  Wyrównując scenę, prawdopodobnie znacząco wyciszysz przód..coś za coś.

No ale..lubisz eksperymenty,,pobawić się zawsze można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team