Skocz do zawartości

Jakość dźwięku Bolero


Kisielku

Rekomendowane odpowiedzi

@Grizli A jaka w teorii moc może być na przodzie przy 4ohm. Koło 150W wyjsciowej bo już nie przeliczam tego jak niektórzy ze dwa razy tyle. Hertz'e mają 70W a JBL 45W więc można powiedzieć że "prawie" połowę słabsze jak przy Cantonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Parametry głośnika a wzmacniacza to 2 różne sprawy. Możesz podłączyć głośnik o mocy 500W..nic to nie da. Ważna jest impedancja oraz skuteczność głośnika. Jeśli wzmacniacz ma powiedzmy 50W to podłaczając głośniki o mocy znamionowej(czyli takiej jaką są w stanie wytrzymać a nie oddać) 100 lub 200W nie usłyszyz żadnej różnicy. Oczywiście przy tej samej skuteczności. Jeśli wzmaniacz jest zaprojektowany pod 2 ohm jak z tyłu Octawii a ty podłączysz 4, należy przyjąć 2 krotny spadek mocy (około). Dodatkowo Twoje przednie głośniki są wyraźnie..głośniejsze, mają zdecydowanie lepszą skuteczność. 2dB to już dość dużo w tym zakresie. Dokładnie nie pamiętam teraz przedziału ale jeśli dobrze pamietam, to 95 a 97 dB oznacza 2 krotnie większą głośność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grizli A skąd Ty wstrząsnąłeś te 2ohm dla woofera na tyle? Z diagramu wszystkie głośniki mają 4 prócz tych przednich wooferów. Kolejna sprawa to jak dla mnie dobrze ze będzie minimalnie głośniej. W końcu scena ma być z przodu A nie z tyłu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Grizli napisał:

 Parametry głośnika a wzmacniacza to 2 różne sprawy. Możesz podłączyć głośnik o mocy 500W..nic to nie da. Ważna jest impedancja oraz skuteczność głośnika. Jeśli wzmacniacz ma powiedzmy 50W to podłaczając głośniki o mocy znamionowej(czyli takiej jaką są w stanie wytrzymać a nie oddać) 100 lub 200W nie usłyszyz żadnej różnicy. Oczywiście przy tej samej skuteczności. Jeśli wzmaniacz jest zaprojektowany pod 2 ohm jak z tyłu Octawii a ty podłączysz 4, należy przyjąć 2 krotny spadek mocy (około). Dodatkowo Twoje przednie głośniki są wyraźnie..głośniejsze, mają zdecydowanie lepszą skuteczność. 2dB to już dość dużo w tym zakresie. Dokładnie nie pamiętam teraz przedziału ale jeśli dobrze pamietam, to 95 a 97 dB oznacza 2 krotnie większą głośność. 

Dobrze pamiętasz - przyjmuje się, że 3dB różnicy, to dwukrotność w natężeniu dźwięku.

39 minut temu, -skaler- napisał:

@Grizli A skąd Ty wstrząsnąłeś te 2ohm dla woofera na tyle? Z diagramu wszystkie głośniki mają 4 prócz tych przednich wooferów. Kolejna sprawa to jak dla mnie dobrze ze będzie minimalnie głośniej. W końcu scena ma być z przodu A nie z tyłu ?

Idąc tym tropem, po co Ci głośniki z tyłu ? ? Odłącz je w cholerę - zaoszczędzisz na drugim zestawie głośników, a i scena się polepszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd skąd..ja piernicze, tak trudno poszukać u źródła? Widać diagram kłamie lub trzeba potrafić odczytać to prawidłowo.

https://www.canton.de/en/skoda-en

Poza tym NIE WSZYSTKIE mają 4 ohm poza wooferami a tylko same tweetery. Jak napisałem, sub składa się także z 2 cewkowego głośnika ..2x8 ohm.

Reasumując mamy 5 głośnikówx 8 ohm, 4 głośniki x4 ohm i 2 głośniki  x2ohm. Przy założeniu 10 kanałów oraz 11 głośników można założyć, że centralny jest połączony sumarycznie z tylnymi 2 ohm gdyż one są tylko jako woofery a centralny jako middle. W przednich drzwiach są low/mid . Dlatego też ta dziwna impedancja tylnych 2 ohm.

Edytowane przez Grizli (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic nie zmienili, to samo było przez liftem. Dokładnie to samo . 

Jak juz wspomniałem, szukać diagramu systemu, całego schematu jednostki. Jakoś nie wierzę, że jest nie do zdobycia, przy nim można rozkminić dokładnie cały system.

Były już nawet próby podłączenia obcego niezależnego wzmacniacza pod Bolero z Cantonem...zabezpieczyli się skubańcy w ten sposób, że sygnał z jednostki idzie do wzmacniacza(procesora) światłowodem a tu, jest mały problem z tym rozwiązaniem. Bolero nie posiada osobnych wyjść m.cz.

Edytowane przez Grizli (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.briskoda.net/forums/topic/340574-canton-subwoofer/

cyt.

Wymiana wzmacniacza fabrycznego jest niemożliwa, ponieważ odbiera ono wejście światłowodowe zawierające dane cyfrowe, więc oprócz wzmacniacza, jest to również przetwornik DAC, aby uzyskać wyjście audio do głośników. Wyjścia głośnikowe mają również ograniczoną częstotliwość, a każdy z nich jest napędzany oddzielnie przez wzmacniacz. 

Trochę lipa z tym Cantonem no ale..Polak wszystko przezwycięży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w tylnych drzwiach siedzą jak opisuje to Canton przetworniki średnio tonowe, to ich wymiana na średnio/nisko nowe - jakiekolwiek niewiele albo nic nie pomoże. Są odciete na procesorze, dlatego ta mniejsza niż na przód moc w zupełności wystarczy do middle. 

Widziałem już zdjęcia oryginalnego głośnika suba z Cantona..to jakiś kurw....żart od Skody. Oni to na prima aprilis wypuścili chyba wołając taką kasę. Ten głosni,,czek, małe gówienko o magnesiku jak w słuchawce telefonicznej...ludziska już to wymianiają i bardzo dobrze bo to coś, NIE MA PRAWA NIGDY zagrać. I to ma być zestaw premium.... Ja pier...papier....jak ja żałuję, że dałem się namówić na tego darmowego Cantona, bez najmniejszej dopłaty. Mogłem na siłę kazać wstawiać serię.

Edytowane przez Grizli (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest prawdą że nie da się wywalić CANTONA. Ostatnio zmodyfikowałem 2 szt. COLUMBUSA tak żeby zamiast MOSTu miał wyjścia analogowe na 6 kanałów (4 drzwi, subwoofer, centralny), z regulacją poziomu subwoofera z ekranu i pięciopunktowym korektorem. Do tak przygotowanej jednostki zostały dołożone procesor, wzmacniacze i oczywiście inne głośniki - aczkolwiek Columbusy mają sześciokanałową końcówkę i jeśli ktoś nie chce słuchać bardzo głośno to daje się to popędzić bezpośrednio z jednostki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pab.. Teoretycznie da się wszystko tylko czasem jest to bardzo utrudnione lub nieopłacalne w stosunku do kosztów całkowitych oraz efektu. Są dostępne wzmacniacze z wej cyfrowym optycznym.. Mało ich I drogie.  

Być moze Columbus posiada końcówki mocy czego nie posiada Bolero? Tak czy inaczej jeśli radio posiada końcówkę mocy, oczywiście można wyciągnąć wyjścia m.cz do dodatkowego wzmacniacza. Sam takie rzeczy robiłem że 20 lat temu. Wtedy wyjście m.cz wcale nie było oczywistością. 

Edytowane przez Grizli (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi Bolero też ma końcówkę - tylko niestety czterokanałową :(

No chyba żeby wziąć wersję z Seata i zmienić HMI - zamierzam zrobić takie radio do swojej Fabii III.

A jeśli chodzi o korektor to jest podpisany częstotliwościami, jeśli dobrze pamiętam 125-250-1k-5k-10k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pab567 napisał:

W Columbusie też normalnie nie ma... musiałem wziąć po kawałku z AUDI, SEATA i SKODY. Ale efekt wymiata ?

Można coś takiego zrobić w Bolero ? ? O3FL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na upartego można wyciągnąć z Cantona te 6 wyjść. Tylko wtedy, sens całego Cantona idzie precz. Graty muszą zostać a tak mamy fajne miejsce na nowy wzmacniacz, wyciągając je bezpośrednio z radia. Miałem w poprzedniej Octavii takie gratki ns clarionie plus wzmak infiniti Kappa plus w dobrze wygluszonych przednich drzwiach , głośniki u-Dimension. W bagażniku był też sub aktywny Infinity ale krótko. Po prostu bas byl taki, że nie był potrzebny. Ten zestaw pod każdym względem rozkładal Cantona na łopatki. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team