Skocz do zawartości

Jakość dźwięku Bolero


Kisielku

Rekomendowane odpowiedzi

Wyciągnięcie m.cz. plus kodowanie i już będzie działać - tylko charakterystyka częstotliwościowa może być dość słaba i wtedy żeby to poprawić trzeba sparametryzować (np. przez VCP).

Jest tylko jedno drobne "ale" - końcówka mocy w tych jednostkach nie dostaje sygnałów analogowych lecz I2S. Więc moim zdaniem nie bardzo jest jak wyciągnąć m.cz. inaczej niż z wyjść głośnikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pab567 napisał:

Wyciągnięcie m.cz. plus kodowanie i już będzie działać - tylko charakterystyka częstotliwościowa może być dość słaba i wtedy żeby to poprawić trzeba sparametryzować (np. przez VCP).

VCP ? Co to takiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pab567 napisał:

Wyciągnięcie m.cz. plus kodowanie i już będzie działać - tylko charakterystyka częstotliwościowa może być dość słaba i wtedy żeby to poprawić trzeba sparametryzować (np. przez VCP).

Jest tylko jedno drobne "ale" - końcówka mocy w tych jednostkach nie dostaje sygnałów analogowych lecz I2S. Więc moim zdaniem nie bardzo jest jak wyciągnąć m.cz. inaczej niż z wyjść głośnikowych.

Jesteś pewny tego , że końcówkę mocy dostaje I2S przez pośrednictwa przetwornika? 

W takim razie, sprawa też nie jest pogrzebana.

https://ep.com.pl/artykuly/10868-Przetwornik_audio_DAC_z_ukladem_PCMA.html

Był temat już gdzie ktoś jednak wyciągnął te sygnały z Bolero. Najłatwiej dla mnie byłoby oczywiście rozebrać Bolerko i sprawdzić co tam w środku siedzi. Może jak będę miał chwilkę wolna, sprawdzę to. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówka mocy: TDA7802

Można spróbowac użyć dwóch przetworników np. Karta dźwiękowa GY-PCM5102 I2S Raspberry Pi lub DAC Module CJMCU-1334 UDA1334A I2S DAC Audio Stereo Decoder Module Board For Arduino 3.3V - 5V

Podziękowania dla kolegi z firmy MARTOS za szybką konsultację :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli - jeżeli dobrze rozumiem - dołożenie takiego modułu przez człowieka, który wie co i jak, pozwoli na wyprowadzenie line-out, z pominięciem tego beznadziejnego algorytmu wycinania, ale z zachowaniem możliwości korekcji lo/mid/hi z poziomu interface'u bolero, tak? W bolero mib1 też dałoby radę to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie da się pominąć "tego beznadziejnego algorytmu wycinania" - końcówka przetwarza na analogowy sygnał, który dostaje cyfrowo, i moim zdaniem już w nim zawarte są te informacje więc dostaniemy to samo, co na wyjściach głośnikowych, tylko o innej amplitudzie.

Do testów można spróbować ustawić w kodowaniu bajt 04 = FF i bajt 11 = 05. Tak mam zrobione w Amundsenie MIB STD2 PQ w Superbie 2. Sygnał wyjściowy ma wtedy niższą amplitudę i można podłączyć wzmacniacz z wejściami HIGH do wyjść głośnikowych (ja dodatkowo "po drodze" mam jeszcze procesor Audison Bit Ten D który mi robi de-equalizację każdego z kanałów)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się wtrącę z pytaniem o Swing 2 (L40SK2 R97N MIB2) bo takowe posiadam w moim aucie. Czy to jest ta sama elektronika (jakość dźwięku) co w opisywanym przez Was Bolero? A Columbus? A Amundsen? Bo analizuję możliwości poprawy audio i zastanawiam się czy jest sens szukać innego "skodowego" radia np. Columbusa czy raczej próbować kombinować coś ze wzmacniaczem etc choć rozumiem, że z badziewnym sygnałem "wyplutym" przez końcówkę mocy i tak wiele nie zrobię. 

@pab567 zaciekawił mnie ten procesor z Audisona, czy rzeczywiście jesteś w stanie podbić co spłaszczone i zredukować to co przesterowane? Rozumiem, że equalizację ustawia się w nim na sztywno i np. w ustawieniach radiowego eq na flat można uzyskać przyzwoity dźwięk dla wzmacniacza? Jak to w praktyce odczuwasz, bo to urządzenie to inwestycja jak w drugi wzmacniacz... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swing to zupełnie inna jednostką. Zresztą kompletnie mi obca. Jeśli od strony funkcjonalnej Ci pasuje to skup się na tym, co między radiem i głośnikami - DSP (procesor), wzmacniacz. No i oczywiście same głośniki.

W tej chwili buduję w Yeti system oparty o zintegrowany proces że wzmacniaczem 6-kanałowym STEG SDSP6. Dam znać jak to będzie grać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pab567, @maroo_s należało by jeszcze dodać, że stosowanie DSP daje największe korzyści w systemach aktywnych, gdzie możemy z poziomu DSP sparametryzować każdy głośnik osobno, a nie tylko kanał czy parę kanałów. Systemy pasywne przyjmą tutaj mniejsze korzyści z takiego rozwiązania. 

Faktem jest, że w obecnej chwili, ze względu na skalę integracji fabrycznych radioodbiorników z instalacją pojazdu, większość (jeśli nie wszyscy) gracze rynku car-audio, poszli w rozwiązania DSP oraz wzmacniaczy zintegrowanych z DSP, wraz z szeroką ofertą dedykowanych wiązek kablowych, pozwalających na instalację na zasadzie plug & play. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od strony funkcjonalnej jest ok, bardziej zależy mi na dźwięku. Głośniki przełożyłem z poprzedniego auta i tam w połączeniu z aktywnym subwooferem i radiem Sony grało to... zadowalająco dla mnie. W skodzie ten sam zestaw niestety rozczarowuje. Ekspertem audio nie jestem ale słucham głównie muzyki akustycznej, jazzu i klasyki i Swing to niestety porażka. 

Te urządzenia które tu wymieniasz nie są tanie, można mieć wrażenie, że budując zestaw z DSP i wzmacniaczem mogę niebezpiecznie zbliżyć się cenowo do urządzenia "plug and play" z Alpine'a czy Pioneer'a. Pytanie czy tamte zabawki mają przynajmniej tak samo dobre audio jak mój wspomniany soniak, bo nigdzie nie znalazłem opinii użytkowników... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten STEG wziąłem na tapetę bo udało mi się go wyrwać za 1/2 ceny, oryginalnie przymierzałem się do innego urządzenia które jest moim zdaniem niezwykle korzystne cenowo (choć wzmacniacz ma niespecjalnie dużą moc) i cieszy się naprawdę dobrymi recenzjami na zagranicznych forach Axton A480DSP 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan..ja rozumiem , że Ty ten temat ogarniasz. Parametryzacje potrafisz zrobić, masz dużą wiedzę na tematy choćby budowy czy działania sprzętu. Jednak chyba 99procentow  ludzi tutaj, nie jest w stanie tego ogarnąć. Moim zdaniem każdy kto chce zrobić coś nawet bardzo dobrego ma 2 wyjścia. 

Całkowita wymiana jednostki na taką, która nie będzie zduszona fabrycznie lub zmiana parametryzacji. 

Podpinanie dodatkowego DSP(przy Cantonie) to dla mnie coś , jakby z CD Audio zrobić MP3 a potem znów powrót do CD Audio z bazy MP3....

Mi osobiście zależy na czystym sygnale bez jakicholwiek cięć . Mysle , że zmiana parametryzacji to pierwszy krok i podstawa wszystkiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Grizli napisał:

Mi osobiście zależy na czystym sygnale bez jakicholwiek cięć . Mysle , że zmiana parametryzacji to pierwszy krok i podstawa wszystkiego. 

Piszesz o paremetryzacji, mając na myśli kodowanie? Bo o tym też czytałem i różnie ludzie piszą, że jest różnica albo że nie ma. Ja zrobiłem kodowanie dla Swinga (wg tajnej wiedzy z rosyjskich stron) ale różnicy w charakterystyce dźwięku nie zauważyłem. 

Chyba że o czymś innym piszesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to pisałem ale dla mnie to dramat po przesiadce z O2. Mam columbusa i zawiodłem się strasznie. Nawet nie ma sensu wyciszyć drzwi bo radio przy bardziej dynamicznych momentach po prostu "wycisza" dźwięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pab...napisz proszę jak Ty to widzisz wedle Twojej wiedzy. Czy jest możliwe aby sygnał z dajmy na to Bolero, wypuścić w jakimkolwiek formacie tak jak go twórca stworzył? Bez żadnych przycinek, zmian charakterystyki w zależności od głośności itp itd..dajmy na to taki jak ze zwykłego radia , telewizora, dvd.....

Edytowane przez Grizli (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba pisałem - zakoduj bajt 11 na 05 i sam oceń. Na pewno ciszej ale moim zdaniem tez mniej jest ingerencji w charakterystykę.
Parametryzacja to co innego niż kodowanie, do zrobienia VCP lub ODISem.
W mib1 też to coś da?? Może masz też jakieś propozycje do tego radia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, pab567 napisał:

Już chyba pisałem - zakoduj bajt 11 na 05 i sam oceń. Na pewno ciszej ale moim zdaniem tez mniej jest ingerencji w charakterystykę.

Tak zrobiłem. Może faktycznie jest nieco ciszej?

Ale ten 3pasmowy equalizer w radiu jest beznadziejny bo ostatni suwak od wysokich tonów ma dość szerokie pasmo i praktycznie mając gwizdki na zwrotnicach muszę dawać go na minus bo mi dźwięk wierci dziurę w mózgu... 

Na moje ucho to radio wraz z głośnością redukuje niskie pasmo i podbija średnie (coś jak w starych radiach Grundiga- zabezpieczenie żeby głośnik nie charczał :-)

Trzeba się rozejrzeć na Ebay za tym wzmacniaczem z dsp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team