Skocz do zawartości

Jakość dźwięku Bolero


Kisielku

Rekomendowane odpowiedzi

No dobra, ale w takim wypadku o jakim pisze @Gawronik i tak jest zwrotnica w torze audio. Więc DSP w tym wypadku tak naprawdę redukuje się do funkcji bardziej rozbudowanego equalizera. 

Czy pełną ideą aktywnego systemu z wykorzystaniem DSP nie jest podłączenie 1 kanał = 1 głośnik ? W powyższym wypadku, taki Axton zasilałby tylko przód (2 x woofer + 2 x tweeter). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie niekoniecznie. mam kino domowe Harman&Kardon wyposazone w procesor DSP i... podłączone kolumny wyposażone w zwrotnice. Tu DSP odpowiada za efekty przestrzenne ale takze charakterystyke dźwięku. Praktycznie chyba większość domowego sprzetu HIFI do kina domowego, jest tak zbudowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o ten equalizer tu chodzi w przypadku skody. Bawiłem się wczoraj softowo - equalizery w postaci aplikacji na telefonie które modyfikują dźwięk wysyłany do radia. 

Widzę (słyszę) że największy problem jest w zakresie pasma od 1 do 4kHz, które wraz z ze zwiększaniem głośności jest jakby podbijane a z kolei zakres poniżej 100Hz jest nieco redukowany. Tak na moje ucho. Byłoby to połowiczne rozwiązanie choćby dla samego bluetooth audio gdyby te aplikacje nie modyfikowały całego pasma, nawet gdy suwaczki są ustawione na 0.  Wniosek: szkoda zachodu. Albo jak to mówi staropolskie przysłowie "Szkłem d...y nie utrzesz..." 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może nie zaobserwowałem tego problemu u siebie, gdyż zaraz po odbiorze auta, zmieniłem audio na swój zestaw (pozostawiając oczywiście Bolero)... 

Nie przeczę, aktywny system chodzi mi od czasu do czasu po głowie, właśnie z powodu tych wszystkich suwaczków i możliwości jakie daje, ale z drugiej strony, raz dobrze ustawiony system gra już tak (raczej) cały czas, więc i na pasywnym można to osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to w Yeti stanął w końcu procesor ze wzmacniaczem 8 kanałów po 180W STEG SDSPS8. Każdy kanał napędza jeden głośnik. Po dwa głośniki w drzwiach - standardowo tweeter i woofer. Fachowiec wypytał o moje gusta i wziął się za strojenie. Nie mogłem niestety przy tym być ale po odebraniu fury i odsłuchaniu kilkunastu kawałków powiem jedno - jestem MEGA zadowolony.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przeczytałem wątek i trochę się pogubiłem, bo słabo znam się na audio.

Czy możecie poradzić jak w stosunkowo najprostszy sposób i najmniej inwazyjny poprawić jakość dźwięku w Octavii 3 FL z radiem Bolera bez Cantona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio spotkałem się z @TomekBaran i@pablopicassio więc mieliśmy możliwość porównania opcji.

samo wygłuszenie wszystkich drzwi
vs
wygłuszenie drzwi przednich z wymianą glośników
vs
Canton z wygłuszonymi drzwiami..
Każde rozwiazanie miało swoje wady ;)
Wyglądało na to, że cokolwiek ruszysz bedziesz chciał więcej ;) szykuj $$$$ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam przeżywacie.  Miałem/mam sprzęt Audio za 30 tys. I tragedi nie ma ?

A jak sam napisałeś, nie znasz się na sprzęcie czyli Audiofilem nie jesteś ? to nie inwestuj. Odpal po BT Spotify, Tidal itp i miej przyjemność ze sluchania ulubionych piosenek. Bo jak się weźmiesz za audio to troche kase ci uleci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AdiRuti napisał:

Oj tam przeżywacie.  Miałem/mam sprzęt Audio za 30 tys. I tragedi nie ma ?

A jak sam napisałeś, nie znasz się na sprzęcie czyli Audiofilem nie jesteś ? to nie inwestuj. Odpal po BT Spotify, Tidal itp i miej przyjemność ze sluchania ulubionych piosenek. Bo jak się weźmiesz za audio to troche kase ci uleci...

Masz Cantona czy standardowe Bolero? Audiofilem jestem i nie jestem - raczej takim słuchawkowym, a nie znam się na car-audio. Lubię jak ładnie gra, a w samochodzie zawsze Tidal. ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiofilem się jest albo nie jest ?  I to nie jest zalezne od tego na czym się slucha co się posiada. Przykładowo, masz "Technicsa" a mozesz mieć wiekszę pojęcie jak ten kto posiada "Mark Levinson", a nie masz go tylko dla tego , gdyż Ciebie poporostu nie stać na niego..

Ja mam Bolero i slucham z Note 9 na Spotify.

Nie twierdzę  że jest dobrze czy zajebiście, bo jak załącze konkretny utwór to w środku  przez ograniczenie głośnika czy jednostki bas potrafi być nie do konca dobrze kontrolowany i mam obawy że mi szyba strzeli xD Lecz uważam, że jak na taki system gra to naprawde przyzwoicie i osobiście w aucie hmm wystarczająco. Chcialbym mieć lepsze, fakt przydałoby się ale jak ja mam wydać na audio 2/3 tyś to mija się to bo wolałbym jak w Twoim przypadku kupić wzmacniacz i kolumny ? Pytanie jeszcze z czego sluchasz na tych sluchawkach. Naprawde szkoda kasy.

Canton, był u mnie znajomy ktory ma Octavie 3 w kombi z tym systemem z subwoofer i szczerze jedna i ta sama kupa. 

Edytowane przez AdiRuti (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dnia 20.07.2019 at 19:13, AdiRuti napisał:

Oj tam przeżywacie.  Miałem/mam sprzęt Audio za 30 tys. I tragedi nie ma ?

A jak sam napisałeś, nie znasz się na sprzęcie czyli Audiofilem nie jesteś ? to nie inwestuj. Odpal po BT Spotify, Tidal itp i miej przyjemność ze sluchania ulubionych piosenek. Bo jak się weźmiesz za audio to troche kase ci uleci...

...i końca widać nie będzie ? Bo zawsze później korci, aby coś zmienić, odsłuchać inaczej, podmienić klocki itp... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dookoła sami fachowcy ale mimo wszystko podzielę się swoimi doświadczeniami w poprawie dźwięku w O3.

Przede wszystkim wielkie podziękowania dla @Adam Grzegorz za pomoc i cierpliwość:) Była to moja pierwsza przygoda z car audio i sam z pewnością bym sobie nie poradził.

Drążąc temat poprawy dźwięku w Octavii natrafiłem na 3 sposoby:

1. Można kupić coś takiego: https://www.i-sotec.com/car-specific-sound-upgrades/skoda/852/octavia-digital-verstaerker-set-400-watt

2. Można zamontować Audio System HLC-4 PLUS konwerter: https://www.audio-system.de/index.php/en/produkte/zubehoer/verstaerkeranschluss.

3. Można wykorzystać 4-CHANNEL HIGH-LOW-ADAPTER-CABLE (HLAC-4 5M): https://www.audio-system.de/index.php/en/produkte/zubehoer/verstaerkeranschluss oraz https://www.ecaraudio.eu/musway-mpk2-przewody-plugplay-do-wzmacniacza-musway-m6-i-audi-seat-skoda-vw-quadlock-full-p-981.html

Ja skorzystałem z trzeciej opcji ale teraz wiem, że opcja nr 2 jest moim zdaniem najlepsza.

To po kolei. Mając te dwie wiązki przewodów możemy podłączyć się do radia bez przecinania kabli i lutowania.

5c791e19c7076.jpg

ppk 2 - 57-1328-02.jpg

DSC_0140.JPG

Za radiem jest mega mało miejsca i upchanie takiej wiązki zajęło mi sporo czasu:)

DSC_0150.thumb.JPG.48f0a569711a04c53e6d0be38ec212ab.JPGDSC_0155.thumb.JPG.79690726a1d50618a9c9a818de181859.JPGDSC_0145.thumb.JPG.292ec6dd8216238edccb4b9b4aeff6e1.JPG

Przewody puściłem prawym progiem. Nieźle trzeba się naszarpać żeby je zdemontować ?

DSC_0146.thumb.JPG.14ea8949152bee371b5a90d5855e9522.JPG

Usłyszałem, że bez wygłuszania drzwi nie ma co podchodzić do tematu ?

DSC_0253.thumb.JPG.317c678d7d93798c9042d769a7efe890.JPG

Zamontowany sprzęt:

Wzmacniacz Audio System M 90.4

Subwoofer Audio System M10

Głośniki Audio System X165EM EVO

Edytowane przez Mati (wyświetl historię edycji)
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć

Zirytowany słabą jakością audio w mojej Octavii odżałowałem parę zł i zakupiłem wzmacniacz z procesorem dźwięku Axton A530DSP prosto od Niemca. 

Wzmacniacz w komplecie posiadał wiązkę z zakończeniami ISO (wejście sygnału z radia i wyjście na głośniki). Dokupiłem przedłużkę FAKRA-FAKRA 52pin żeby nie ciąć fabrycznych kabli i przeciąłem tylko tory głośnikowe oraz zasilanie i tym sposobem za pomocą kostek ISO z kabelkami wpiąłem to cudo do obiegu. Cudo? O tym dalej nieco więcej...

Miałem z poprzedniego auta zestaw głośników Audison i Hertz: na przód dałem Audisony i zwrotnice a pozostawiłem oryginalne tweetery bo nie chciałem rzeźbić w boczkach. Na tył poszły dwudrożne Hertze a zatem oryginalne tweetery zostały odpięte. 

Ponieważ mam audio Swing2 czyli ekran z "dupą" zintegrowany wszystko w centralnej konsoli, miałem miejsce w półce nad schowkiem i tam wylądował Axton. Nawierciłem otwory do wentylacji tak żeby nawiew klimatyzowanego schowka mógł poradzić sobie z ew grzaniem wzmacniacza. Mam też aktywny SUB w bagażniku (Blaupunkt) więc przeciągnąłem kabelek chinch-chinch od wzmacniacza do bagażnika a także zasilanie do tegoż SUB (12V z obwodu gniazda zapalniczki + Remote z zasilania lampki schowka ?  - po zaryglowaniu auta napięcie znika). Wzmacniacz nie wymaga sygnału "remote" ponieważ po utracie sygnału wejściowego sam się wyłącza ?

Drzwi zostały wygłuszone matami bitmat a boczki gąbką (tak jak to już nieraz tutaj na forum było przedstawiane). Głośniki zakręcone na dystansach z MDF. Ponieważ zostało mi trochę mat to w wolnej chwili dokleję też pod kanapą i w bagażniku ale to powiedzmy już nie taka priorytetowa sprawa. Na dodatkowe wygłuszanie podłogi i sufitu nie mam i nie będę miał czasu. 

WNIOSKI:

Tak, audio gra o wiele lepiej, czyściej i przede wszystkim bardziej...dynamicznie? Ustawienia dźwięku dokonuję sie z apki łącząc się po BT ze wzmacniaczem. Możemy osobno ustawić korekcję graficzną dla przodów i tyłów. Dodatkowo fazy głośników, wzmocnienie dla wszystkich kanałów od 0 do +5dB i parę dodatkowych filtrów. 

NIESTETY jakość dźwięku która wychodzi z fabrycznego radia jest na tyle kiepska że korygowanie equalizerem tylko po części załatwia sprawę. 

I tak: jak dobrze dostroję pod audio z USB to jak zapuszczę audio z telefonu po BT to mam za dużo wysokich tonów. Jak dostroję do BT (a tego słucham najczęściej) to znowu po włączeniu radia dźwięk jest nieco dudniący i po dłuższym odsłuchu boli głowa... ? 

W poprzednim aucie miałem fajne radio SONY gdzie equalizer był ustawiany odrębnie dla każdego źródła (radio, CD, USB, BT, AUX-in) i było cacy. 

Na wzmacniaczu są jeszcze trymerki do dodatkowego wzmocnienia toru wejścia ale przekręcenie ich odrobinkę powyżej środkowej (domyślnej) pozycji powoduje zniekształcenia więc raczej nie ma sensu. 

Co więcej - audio tył gra lepiej niż audio przód - koniecznie muszę wymienić te fabryczne tweetery bo bardziej dają średnie tony niż wysokie. Badziewie raczej. Coś trzeba będzie dłubać choć widzę że są gwizdki do kupienia które by się dało wcisnąć w te plastiki bez cięcia, doklejania itp. 

Nad ustawieniami dźwięku jeszcze muszę popracować, bo nie wypróbowałem jeszcze wszystkich możliwości jakie daje wzmacniacz. 

OGÓLNIE powiem że jak za 850zł to naprawdę można sobie poprawić audio w samochodzie i dostroić sobie bardziej pod swoje głośniki i swój gust. Nie powiem że jestem zachwycony (zawsze porównuję do domowego audio czyli amplituner + kolumny) ale jestem dość zadowolony. Głośniki które mam też nie są jakieś z najwyższej półki ale grały lepiej  wcześniej, no tyle że w innym mniejszym aucie no i oczywiście z innym radiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Od roku temat martwy, czyżby już zostało zrobione wszystko co mogło? Może Ci, którzy zmodyfikowali swoje zestawy, pochwalą się i podzielą swoimi wnioskami ? 

Szczególnie odnośnie przeróbek Cantona bo przy nim, jest chyba najtrudniej. Nie mówię o profi tylko rozwiązaniach ale też o tych ekonomicznych. 

Ja dopiszę jedno, od jakiegoś czasu używam TIDALA i obojętnie czy w jakości HiFI czy Master, dochodzę do wniosku, że całościowo Canton NIE JEST złym sprzętem. W porównaniu do wszystkiego innego co słuchałem wcześniej, czy to radio(blee, tuner jest słaby albo stacje nadają w byle jakiej jakosci) czy choćby nie wiem jak super zrobione MP3, TITAL rozwala cały system. To gra 300 procent lepiej niż na innych źródłach, czyli jednak MOŻE grać dobrze. Ciekaw jestem jak to zagra gdy już niedługo wyciszę całe auto. Na początku chciałem tylko drzwi ale jednak, zrobię całość za jednym razem. 

Myślę, że po tym co usłyszałem na razie wstrzymam się z wymianą głośników w drzwiach przednich. Myślę jednak o subie, który jednak nie daje często rady wzmacniaczowi. Wrzucę obudowę od Bassera tylko mam dylemat z głośnikiem. Nie wiem czy montować 2x4Ohm bo podobno wzmacniacz to wytrzymuje czy szukać dokładnego schematu podłączenia 1x4Ohm w niby mostku, co przerabiali już inni. 

Wg specyfikacji końcówki mocy, pracuje w układzie 2x8Ohm fabrycznie lub 1x4 Ohm przy połączeniu 2 kanałów .Tylko dokładnie jak to zrobić na pokładzie? Czy nie potrzeba ingerować w układ wzmacniacza? Chcę zostawić oryginalny wzmacniacz Cantona, jedyne co to wygłuszenie oraz sub do poprawy. 

Ciekawostka..dokładnie taka sama końcówka napędza subwoofer jak i przednie głośniki w drzwiach. Jeśli ludzie wymieniają oryginalne przednie 8Ohm na inne 4Ohm i to gra (swoją drogą ciekawe jak) 

nie powodując problemów ze wzmacniaczem(przegrzewanie, wyłączanie, blokady) to tak samo musi lub powinien zagrać subwofer z głośnikiem 2x4Ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.

Posiadam zestaw odseparowany 2 drozny 165 zdemontowany z poprzedniego auta z ktorego bylem zadowolony I chcialbym te glosniki zainstalowac w przednich drzwiach. 

Czy mozna to podłączyć adapterami do orginalnej instalacji tzn gwizdek i woofery z pominięciem  zwrotnicy?

Radio separuje częstotliwości czy poprostu fabrycznie na wysokotonowym jest jakiś kondensator? Czy wpiac zwrotnice do zasilania woofera i wysokotonowy z zwrotnicy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, w aucie mam jednostkę Bolero MIB1 (jednostka 5E0035812A, sprzęt: 040, oprogramowanie: 0421). Próbowałem aktywować opcję Surround / Virtual Subwoofer (zmiana w bajcie 11 z 01 na 04 oraz restart radia). Niestety w menu nie pojawia się ta opcja (muzyka odtwarzana z USB). Czy jest szansa, aby na tym sprzęcie to uaktywnić? Może aktualizacja oprogramowania coś pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team