Skocz do zawartości

Start/stop - domyślnie wyłączony


Enriquez

Rekomendowane odpowiedzi

W ten weekend zabieram się za zrobienie moda tzw. Start/Stop in reverse. Znaczy się układzik, który po włączeniu zapłonu naciska nam na guzik start/stop i powoduje, że jest on domyślnie wyłączony. Ponadto jest tani (20zł) i każdy może sobie coś takiego strzelić, dokładnie tak samo jak kobita focha. :) Na razie mam start/stopa kompletnie wyłączonego, al czasami mam ochotę to jednak włączyć i tu jest taka opcja, że przycisk pozostaje cały czas żywy. Pracuję jeszcze na tym, żeby na przykład kilka szybkich naciśnięć dezaktywowało to cudo na okoliczność wizyty w ASO na przeglądzie, żeby nie było zonka. Na razie będzie wersja z partyzancką przelotką (bez lutowania). Jak się sprawdzi, to się wymyśli coś plug&play. Pytanie jest takie, czy mam się tu na ten temat produkować, czy macie to w poważaniu? Pierwsze klocki przyszły - ta płytka ma 3 x 1,8 cm, więc jest w rozmiarze znaczka pocztowego:

ja8b4zC.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie start/stop to ja bym chciał takie coś:

- tryb sport = start stop wyłączone

- tryb eco = start stop włączone

- tryb normalny = start/stop wyłącza silnik dopiero po 5 sek. postoju

Twój pomysł @Enriquez jest świetny dla każdego kto nie ma czasu/możliwości podjechać na kodowanie. 20 zł + 3 zł za list dla kogoś kogo wkurza start/stop jest zajebistym wyjściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Namo ale kodowanie nie załatwia tego, co ten układzik - po kodowaniu masz s/s na stałe wyłączony i już sobie go nie włączysz jak masz taką ochotę, bo np. przed tobą kilka długich zmian świateł i masz ochotę posiedzieć w ciszy.

@Enriquez ja byłbym zainteresowany.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja "reverse" to trzy kabelki we wtyczce przy guzikach.

Wersja "CAN mogę wszystko" - to cztery kabelki - zasilanie po stacyjce i CAN silnika - czyli najbliżej będzie niestety gateway. Z tym, że ta wersja może nigdy nie powstać - bo zwyczajnie nie mam osobiście takiej potrzeby :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sobie to zaprogramowałem, ale wiecie jak to jest - święta kurna jakieś idą, to ten cały burdel z porządkami, zakupami i huk wie czym jeszcze trzeba odprawić. Więc za dużo nie zrobiłem. Nie mniej jednak automatyka zdaje się działać na stole. W sumie filozofii brak. Mam nadzieję, to w święta właśnie skończyć, bo mam też nadzieję, że nigdzie się kurde nie wybieramy. Ile można żreć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odświeżę temat, bo chińska technologia poszła do przodu ? taki jest efekt z zastosowaniem przekaźnika czasowego. Ustawiłem na 12 sekund od przekrecenia kluczyka przycisk "się wciska" 1s później puszcza. I mogę sobie włączyć kiedy chcę:)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy można prosić więcej szczegółów na temat tego przekaźnika i w jaki sposób go wpiąłeś?

Zastanawiałem się jak rozwiązać problem systemu start/stop ale bez jego całkowitej dezaktywacji. Znalazłem w tym temacie pomysły, ale bez konkretnych informacji. Nie ukrywam, że więcej szczegółów byłoby bardzo pomocne.

Pozdrawiam

ARek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ok temat jest stosunkowy trudny ale postaram się chociaż opisać jak to zrobić:) Mi to zajęło ponad 10h wszystko ale z know-how myślę, że w 2h i 40zł można zamknąć temat.

Po kolei:

1.Potrzebne jest zasilanie. Ja wykorzystałem kable z bypasu bezpiecznika, którym zasilam już kamerę. W O3 bezpiecznik/slot nr 48 ma zasilanie po stacyjce. 2 szybkozłączki na bypass i dodatkowy ujemny i już mam rozgałęzienie dalej. Można pociągnąć zasilanie jak kto chce, ale ja nie lubie kroić oryginalnej instalacji. Jak mam, można zobaczyć w temacie o wideorejestratorze. Tutaj powiem od razu, że kamerkę i sterownik(o nim dalej) można zasilać spokojnie na 2A bezpiecnziku, małe prądy. Ciągniemy kable aż do tunely z gałką biegów.

2. Kupujemy sprzęt:

-1 relay deley (przekaźnik czasowy) na 12v np na aliexpress jest duży wybór. Potrzebny jest taki z wyświetlaczem i przyciskami albo 2 "analogowe" (polecam nie komplikować i jednak z wyświetlaczem i najlepiej z gotową obudową, są takie) Ja kupiłem z wyświetlaczem, 4 przyciskami i bez obudowy, obudwe sobie zrobiłem z puszki z castoramy za 5zł. Generalnie chcemy zasymulować sygnał wciśnięcia przycisku S-S po czasie T1 i zwolnienia go po czasie T2. Czyli u mnie: T1=12s T2=1s. (po 12s od zapłonu wciska guzik, po 1 dalej puszcza). Generalnie te z wyświetlaczem są takie same i wszędzie powinny być te same algorytmy, w urządzeniu ustawiamy pasrametry: PROGRAM:03, T1=jak chcemy, T2=jak chcemy najlepiej 1s, ALGORYTM : 101. Po zakupie testować najpierw w domu.

-Taśma kablowa z 10 pinami (IDC) z 1m, kilka złączek NA TEN KABEL żeńskich 10 pin (rozstaw 2,54mm 2x5) co najmniej 2. i multimetr (konieczna sprawa i z brzęczkiem) . I rząd goldpinów taki jak na zdj. leży obok kabla. WAŻNE z jednej strony końce są dłuższe niż z 2. Generalnie cały fragment z taśmą można pominąć i rżnąć oryginalną instalację i tam się wpinać. Ale ja tak nie lubię ?

CHCEMY UZYSKAĆ MNNIEJ WIĘCEJ COŚ TAKIEGO:

DSC_0750.JPG

Górny koniec ze zdjęcia wpiamy w panel z przyciskami m in. start-stopu, wtyczke z pinami w kabel, który był wpięty w ten panel. piny robimy (obcinamy krótsze końce)z goldpinów, które leżą na zdjęciu, wtyczki męskie tego typu mają za cienkie piny i nie trzymają się i nie stykają z oryginalną wtyczką. Dalej zostawiamy z 20cm kabla i na końcowym etapie miernikiem szukamy pinu 3 i 10 wpinamy w sterownik i tyle.

No ale to było by za proste. Kabel cieżko przygotować gdyż musimy uzyskać właściwie lustrzane odbicie. Nie powiem jak to zrobiłem sami do tego dojdziecie znając budowę tych wtyczek, mając je w ręce i rozkład pinów z panelu generalnie musimy odbić piny tak jakbyśmy wpinali oryginalny kabel w panel. Czyli 1do1 2do2 itd. na zdjęciu widać, że górną wtyczkę montowałem ręcznie włókno za włóknem "na krzyż" i 2 wtyczkę na drugą stronę ale już normalnie zacisnąłem i w ten sposób uzyskałem odbicie takie jak trzeba. Jakby się zastanowić to pewnie są inne sposoby. No i tak jak pisałem na końcu kabla rozwarstwiamy te gdzie wyszły piny 10 i 3. resztę można przyciąć. 10 w port który u mnie się nazywa COM a 3 w NO. Jeszcze mam gniazdow NC, jakbym wpiał 3 tam, uzyskałbym efekt odwrotny czyli od razu wciśnięty guzik, po 12 na chwile odciśniety.

Tak to mniej więcej wygląda. Trzeba się pobawić z tym kablem, reszta to już tylko ustawienie przekaźnika i wpięcie 2 kablów i 2 od zasilania ?

Koszta:

Relay ok 5-6$

Kabel z 3zł

złączki po 1zł

goldpiny po 2zł

Takie rzeczy nie licząc przekaźnika można dostać w sklepie z elektroniką nawet nie dużym. POWODZENIA:)

Edytowane przez Coper (wyświetl historię edycji)
  • Lubię to 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za bardzo szczegółowy opis. Muszę jeszcze ze dwa razy przeczytać, żeby wszystko ogarnąć.
Część roboty mam już zrobioną - mam zasilanie po stacyjce. Także położyłem zasilanie do kamerki.
Jeszcze tylko jedno pytanie. Czy masz może zdjęcie rozegranego panelu z przyciskami? Dobrze byłoby rozpoznać teren przed bitwą.
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Coper tak dla pewnosci chodzi Ci o taki przekaznik jak ten z linku?

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7399121122

Pozdrawiam 

Edytowane przez alocet (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, alocet napisał:

Witam Coper tak dla pewnosci chodzi Ci o taki przekaznik jak ten z linku?

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7399121122

Pozdrawiam 

Cześć, coś takiego choć u mnie na przekaźniku napisane jest 12V SRD i przykładowo przy testach na 5V wyświetlacz działa ale przekaźnik "nie pyknie". Widocznie ten pyknie nawet przy 0,5V ? Ale o takie coś chodzi. Ja mam przekaźnik FRM01 (czerwona płytka).

Edytowane przez Coper (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ponieważ jest duże zainteresowanie tematem(trzeba było robić kasę na tym, no trudno:)) to poszedłem rozebrać jeszcze raz żeby włączyć automatyczne wygaszanie ekranu, bo jak się okazuje da się ? tak to wygląda (filmik już z wygaszaczem tych lampek, bez tego świeci i mruga cały czas aż do zgaszenia silnika):

Na filmie rozbebeszony układ a poniżej kilka zdjęć m in jak to powinno finalnie wyglądać:

DSC_0760.JPG

DSC_0763.JPG

DSC_0768.JPG

DSC_0769.JPG

DSC_0770.JPG

CO DO TEGO KABLA 10 pin. Pisałem, że trzeba go krosować, może się mylę ale dla mnie wygląda to tak: po zaciśnięciu najzwyczajniej kombinerkami mamy układ pinów: 1na dole 2 na górze 3na dole 4na górze itd. W panelu jest inaczej:1,2,3,4,5 na górze 6,7,8,9,10 na dole, dlatego to krosowałem. Ciężko to sobie może wyobrazić o co chodzi,ale wystarczy popatrzeć na gniazdo w panelu i przyjrzeć się budowie tych złączek IDC. Może się mylę ale u mnie działa, więc raczej nie:D Zwłaszcza, że próbowałem na początku po zwyczajnie zaciśniętym kablu. Zastanawiam się czy czegoś nie zepsułem przy robieniu kabla na początku i może wystarczyło inaczej zamontować te wtyczki. Teraz już nie chce mi się nad tym już myśleć, ale może nie sugerujcie się tym krosowaniem i róbcie jak uważacie. 

No ode mnie to tyle, powodzenia życzę wszystkim chętnym do pozbycia się start stopu tym sposobem ? !

Edytowane przez Coper (wyświetl historię edycji)
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Witam dzis zamknąłem temat start stop zrobilem to sposobem @Coper pokupowałem czesci i zrobilem według jego instrukcji i dziala wl tylko inny program ktory puszcza sygnał trwajacy 1 sek. zaraz po przekreceniu stacyjki. Nie jest to trudne tylko trzeba zrozumieć o co chodzi z tym kabelkiem(przedłużaczem) te krosowanie to zamiana po dwa przewody zmiane widac na załaczonym zdjeciu 20181231_092815.thumb.jpg.084f611b5881427e4de68f39615878a5.jpg wynika to z budowy wtyczki. Bezinwazyjna opcja ktora idzie zdematowac lub wylaczyc podczas jazdy.20181231_111401.thumb.jpg.d21264a894011740e2190597a1b11609.jpg 20181231_093510.thumb.jpg.7b3f974799402683c8b07a743a94a8ff.jpg

Edytowane przez alocet (wyświetl historię edycji)
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że się przydało ? Ładnie wykonane, z peszelą/osłonką i obudową:D Od siebie dodam na przestrzeni czasu, że auto dostaje +1 od kiedy mnie nie denerwuje gaszeniem się w niepotrzebnych momentach, wtedy gdy zapominałem wyłączyć startstopu. Włączyłem go od montażu przez te parę miesięcy kilka razy, na jakiś długich korkach i przejazdach kolejowych i tak dla mnie miało to działać ? Ja właśnie sobie uznałem, że nie ma sensu żeby sterownik pstrykał od razu po przekręceniu bo czasem przekręcam na chwilę żeby coś sprawdzić i po co obciążać aku na starcie ( mimo, że to było coś koło maks 0,5A przy pstryku?) Ale też dlatego, że nie wiem ile takich pstryknięć sterownik wytrzyma, może miliony może tylko setki nie wiem, nie znam się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Cześć, 

Posiadam Skoda Octavię 3 FL RS z 2018 r. Produkcja Listopad 2018 r. Czy jest ktoś kto byłby w stanie uruchomić mi tą opcję Start/Stop by domyślnie była wyłączona ? Tak bym nie stracił gwarancji ? 

z góry dzięki za info. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team