Skocz do zawartości

Enriquez

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli tak, żeby mieć 100% pewności:
Z kamery ciągnę przewody:
1. ze złącza FAKRA kabelkiem RG174 sygnał video - do urządzenia MIB w schowku do wtyczki niebieskiej do pinów 6 (sygnał) i 12 (ekran)
2. z wtyczki 8 pinowej z kabelek niebieski (CAN L) - do urządzenia MIB w schowku do wtyczki białej do pinu 12 (ponieważ ten pin jest już obsadzony, jak rozumiem kabelek z kamery muszę do niego dolutować)
3. z wtyczki 8 pinowej z kabelek pomarańczowy (CAN H) - do urządzenia MIB w schowku do wtyczki białej do pinu 6 (ponieważ ten pin też jest już obsadzony, jak rozumiem kabelek z kamery muszę do niego dolutować)
4. z wtyczki 8 pinowej z kabelek czerwony (+12 stałe) - do urządzenia MIB w schowku do wtyczki zasilania (grube podwójne złącze obok białej) dolutować do przewodu czerwono-żółtego
5. z wtyczki 8 pinowej z kabelek brązowy (masa) - do urządzenia MIB w schowku do wtyczki zasilania (grube podwójne złącze obok białej) dolutować do przewodu brązowego.

Proszę o potwierdzenie, czy dobrze wszystko zrozumiałem.

6. We wtyczce 8 pinowej przy kamerze jest jeszcze przewód czarny, którego jak czytałem wcześniej nigdzie nie podłączam, a może ktoś wie do czego on służy? Tak z ciekawości pytam, bo mnie to nurtuje.

Edytowane przez pawelkow65 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak to opisałeś te kable w te gniazda. Ja kable dolutowalem dokladnie w ten sposób jak piszesz. Próbowałem jakimiś zaciskanymi złączkami ale to był badziewie - nie trzymało solidnie.
Ja wszystkie kable otaśmowałem tą materiałową czarną taśmą od samej kamery do schowka. I tak jak pisałem potrzeba około 6,5m kabli po najkrótszej drodze.
Dodatkowy kabel we wtyczce kamery podobno służy do otwierania znaczka jeśli kamera jest montowana w VW.
Zasilanie stałe jest potrzebne jeśli jedziesz do przodu do 16km/h to po włączeniu czujników kamera wyświetla Ci obraz. Ewentualnie jak stoisz wystarczy że wciskasz przycisk czujników i włącza się kamera. Nie trzeba wbijać wstecznego.
Można podpiąć z zapalniczki. Powodzenia 6fe217872a35765959713db017cd7519.jpg

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Jak widać na zdjęciu fakrę na końcu trzeba zakończyć pinami - od strony radia.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Najtrudniejsze to rozbebeszenie tylnej Klapy i ciagniecie tych przewodów.
Do przeciągania przez klapę potrzebny jest pilot, elastyczny ale dość sztywny. Ja chyba wziąłem wężyk plastikowy 5mm chyba nawet ten co użyłem do podpięcia spryskiwacza.
Pozdrawiam Daniel
Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Najtrudniejsze to rozbebeszenie tylnej Klapy i ciagniecie tych przewodów.
Do przeciągania przez klapę potrzebny jest pilot, elastyczny ale dość sztywny. Ja chyba wziąłem wężyk plastikowy 5mm chyba nawet ten co użyłem do podpięcia spryskiwacza.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część. Przewertowalem cały temat i muszę przyznać, że zawiera naprawdę mnóstwo wiedzy. 20 stron informacji, niestety wszystko jest nieźle wymieszane przez co trudno przekopać się do krótkich, właściwych propozycji. 

Przyznam, że przydałoby się jakieś usystematyzowanie w zależności od wymagań użytkownika oraz możliwości w zakresie sprzętu.  Pomimo, że przykładów jest sporo mi samemu trudno teraz wybrać najlepszą opcję dla mnie. A chciałbym mieć a raczej dążę, do posiadania takowego dodatku w moim samochodzie. Wiadomo, że chyba każdy chciałby mieć jak najlepszy system. Jednak często wiąże się to z trochę wygórowanymi kosztami nie zawsze mającymi uzasadnienie. Dlatego chyba pozostanę przy opcji kamerki bez linii skrętnych. Po prostu chce widzieć co znajduje się z tyłu. Chciałbym jednak zachować kompromis, czyli uzyskać najlepszą jakość obrazu przy niższych kosztach ale bez dodatkowych przeróbek w stylu blachy- o ile to realne. Ważnym elementem jest chęć posiadania kamerki że spryskiwaczem jako, że moja bryczka to liftback z tylną wycieraczką. Dlatego poproszę ,,inżynierów" o poradę, sugestie, na co warto zwrócić moją uwagę w zakresie sprzętu i instalacji.  Chodzi mi o wybór pomiędzy tzw chińczykami czy też używanym oryginalem. Założenie tego nie będzie problemem, z ewentualnym kodowanie myślę, że także sobie poradzę.  

Autko jakie chce doposażyć to Octavia 3 wyprodukowana w grudniu 2016, czyli MR16. Wersja wyposażenia Style +  pakiet Amazing, partronik przód tył ze liniami na wyświetlaczu. Radio Bolero chyba MIB2, z Bluetooth, obsługa telefonu, System audio Canton. Bardzo żałuję, że nie dobrałem kamerki przy konfiguracji autka. No cóż, uczymy się na błędach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej będzie Ci założyć kamerkę z Superba, używaną z liniami skrętnymi. 1 koncentryk wraz z 4 przewodami do pociągnięcia z kamery wprost do radia.

Np. taka

http://allegro.pl/skoda-superb-3-3v-kamera-cofania-3v0827566h-i7008089340.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się domyślam ale raz , koszta kilkukrotnie wyższe niż np. chińczyk i czy warto? Dwa, widziałem w temacie opisy, że w tym zestawie są problemy z błędami. Auto na gwarancji jest, nie chciałbym aby w serwisie wykukali przez nie samoróbki i potem robili jakieś problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że inwestycja w fabryczną HIGH to faktycznie wiekszy koszt niekoniecznie warty zachodu. Faktem jest, ze przepaść w wygodzie parkowania miedzy nie mam kamery a mam jakąkolwiek jest ogromna.. Przejście na HIGH nie jest już takie znaczące.
Warto wspomniec, ze linie skretne w O3 pojawiły sie dopiero po FL, przed fabrycznie była to LOW bez sprysku.
Zaoszczędzone fundusze można przeznaczyć na inne mody ;)
Ogólnie ja dla liczacych koszty polecam "chinczyka" low którego można kupić w Polsce..
Niestety montaż z blachą i bez spryskiwacza..
Nie widziałem wersji LOW ze spryskiwaczem... Nie spotkałem się też z możliwością zakupu samej obudowy z zatrzaskami ze spryskiem na wzor..
http://www.cars-equipment.com/en/shop/rear-view-cameras-3/oem-5e5827566c-rvc-shell-for-octavia/

Ja planuje pokombinować z montażem samej dyszy (ok30zł w ASO) na wzór https://www.drive2.ru/l/471137709918781601
ale rozumiem, że to rzeźba..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, balard12 napisał:

Ja mam 2016r MY 2017 przed FL  i mogłem już zamówić wersję ze spryskiwaczem - ale czy to była też HIGH czy LOW to nie powiem.

To wersja LOW. Ja taka właśnie posiadam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pozostaje albo chińczyk albo szukać takiej oryginalnej, ze spryskiwaczem, low z octavii MR16 ? Do tych 3 stów zaakceptuje ale pewnie będzie trudno ?. 

Byłoby super gdyby ktoś mial inmógł podać numer takiej. 

Tak patrzę na allegro, to są chińczyki za 250 zł lub oryginalne za 399 nowe i wygląda mi na high. W sumie prawie żadna różnica w cenie, tylko do Ori dojdzie jeszcze okablowanie.

Edytowane przez dnaiel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znowu poczytałem i, powiem Wam jedno. Temat jest tak rozbudowany, że dla kogoś kto sam tego nie przerabiał, może bardziej namieszać niż  pomóc. Zwłaszcza dla mniej zdecydowanych osób. O ile sprawy logistyczne typu okablowanie i kodowanie jest do ogarnięcia to już wybór kamer oryginalnych lecz używanych - kociołek.  

&Enriquez

Twoja propozycja jest najdoskonalsza ale wcale nie najlepsza -przynajmniej dla mnie. Dałem do zrozumienia, że koszty też tu się liczą a Ty wskazałeś opcję najdroższą. Nie dość , że koszty najwyższe to i robocizna także raczej może być problematyczna(choć nie musi). 

Co do kamer, postanowiłem założyć LOWa ze spryskiem...tylko weź go KUP !!! Sprawa praktycznie nieosiągalna, nawet chińczyki są w wersji na śruby w PL a na Ali,,,są też już na zatrzaski. Niestety nie mam możliwości zakupu teraz nic z dalekiego wschodu. 

Jeśli ktoś posiada takową kamerkę, najlepiej ORI używaną w wersji LOW i ze spryskiwaczem, z przyjemnością przytulę za rozsądną kwotę. 

Jeszcze lamerskie pytanie....co jeśłi nie mamy aktualnie nawet VCDSa?:-D Miałem ale odkąd mam win10, przestał banglać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te z zatrzaskami z Ali chyba nie dają rady bo widziałem na zdjęciach jak je zalewali klejem na gorąco od środka tak jakby mogły wypaść bez tego. Ale to nie jest potwierdzone info ;) Ja właśnie się ciągle waham czy tego chińczyka zakładać wogóle czy poszukać ori ze spryskiem.

Wysłane z mojego SM-T805 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak dobrze coś napisać...zawsze ktoś napisze coś ciekawego. Z opisu wynika jakoby były to kamerki dedykowane pod Octe 3 pomiędzy 2014 a 2017.....a mówią, ze chinole tak dobrze podrabiają:-D. Ja już wstawię wszystko, ori czy chinol aby ze spryskiemB-|

Edytowane przez dnaiel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma wiedzę na temat tej kamerki? Kamera touran.  Lub Kamerka  To jest low czy high i przede wszystkim, czy podejdzie do octavii?

Edytowane przez dnaiel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z google ta pierwsza jest dedykowana do systemu Area View (kamery 360 stopni), zakładam, że jest to wersja high.

Druga to wersja high ze skrętnymi liniami.

Czy podejdą to niech się wypowiedzą bardziej kompetentni ode mnie koledzy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, po analizie całości chyba jednak odpuszczę sobie poszukiwania kamerki low że spryskiwaczem gdyż znaleźć taką jest bardzo trudno a różnica w cenie do high jest minimalna. Po prostu zakupie high ze spryskiwaczem , tylko prośba tu do kolegów...czy ktoś może wypisać po numerach i zastosowaniu marki, modelu choć kilka typów, które podejdą Pług&Play do octavii MR2016 liftbecka z radiem Bolero MIB2 z bluetooth?  

Montować kamerkę bez sprysku gdy jest wycieraczką , trochę bez sensu. Tym bardziej, że najczęściej będzie potrzebna właśnie przy złych warunkach a ten rejon autka przeważnie jest zawsze zapaćkany. Teraz gdy potrzeba cos widzieć , wysiadać aby ją przetrzeć??

Wiem, że od SuperB pasuje, już była propozycja od kolegi  i takie montowano w autkach. Montowano także kamerki z innych aut, których cena jest niewiadomo czemu sporo niższa.  Np z Tourana, Tiguana, może z innych także?

Jeszcze pytanko jedno. Gdy pytałem się w ASO o możliwość dołożenia kamerki usłyszałem, że jest to do zrobienia , lecz poza samą kamerka i oczywiście instalacja, trzeba dołożyć jakiś modół do kamery...???? .. prawda czy ściema. Zaproponowali cenę około 2000, dlatego sobie odpuściłem ASO. 

Są na allegro kamerki ze spryskiem w cenach znacznie niższych od tej dla SuperB. Tylko wiedzieć, którą można brać ? Którą jest low a która high? Bo jeśli już mam ciągnąć te same kable do high co i do low robiąc na oryginale, lepiej jednak zrobić maxa.

Jeszcze dla pewności całkowitej, dlaczego nie kupować kamerki NOWEJ tylko używane?  Nawet nowe są w akceptowalnych cenach że spryskiem , poniżej 400 zł.

Edytowane przez dnaiel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, po analizie całości chyba jednak odpuszczę sobie poszukiwania kamerki low że spryskiwaczem gdyż znaleźć taką jest bardzo trudno a różnica w cenie do high jest minimalna. Po prostu zakupie high ze spryskiwaczem , tylko prośba tu do kolegów...czy ktoś może wypisać po numerach i zastosowaniu marki, modelu choć kilka typów, które podejdą Pług&Play do octavii MR2016 liftbecka z radiem Bolero MIB2 z bluetooth?  
Montować kamerkę bez sprysku gdy jest wycieraczką , trochę bez sensu. Tym bardziej, że najczęściej będzie potrzebna właśnie przy złych warunkach a ten rejon autka przeważnie jest zawsze zapaćkany. Teraz gdy potrzeba cos widzieć , wysiadać aby ją przetrzeć?
Wiem, że od SuperB pasuje, już była propozycja od kolegi  i takie montowano w autkach. Montowano także kamerki z innych aut, których cena jest niewiadomo czemu sporo niższa.  Np z Tourana, Tiguana, może z innych także?
Jeszcze pytanko jedno. Gdy pytałem się w ASO o możliwość dołożenia kamerki usłyszałem, że jest to do zrobienia , lecz poza samą kamerka i oczywiście instalacja, trzeba dołożyć jakiś modół do kamery... .. prawda czy ściema. Zaproponowali cenę około 2000, dlatego sobie odpuściłem ASO. 
Są na allegro kamerki ze spryskiem w cenach znacznie niższych od tej dla SuperB. Tylko wiedzieć, którą można brać ? Którą jest low a która high? Bo jeśli już mam ciągnąć te same kable do high co i do low robiąc na oryginale, lepiej jednak zrobić maxa.
Jeszcze dla pewności całkowitej, dlaczego nie kupować kamerki NOWEJ tylko używane?  Nawet nowe są w akceptowalnych cenach że spryskiem , poniżej 400 zł.
Było już 1000 razy w tym wątku dlaczego nie nową.
Po pierwsze nie posiada ona wgranego softu, który można wgrać tylko odpowiednim sprzętem i należy posiadać wiedzę jak to zrobić.
Po drugie wymaga kalibracji.
Co do dotatkowego pudełka na które Cię namawia ASO to zapomnij. Wogóle z nimi nie rozmawiaj, bo nie wiedzą o czym mowa.
To pudełeczko dziś już jest wbudowane do kamery i dlatego masz kupić używaną, bo w przeciwnym razie będziesz miał kłopoty i dodatkowe wydatki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okey, dzięki. O sofcie wiedziałem ze jest problematyczny ale bałem się , że jest coś innego jeszcze. Kto pyta nie błądzi. 

Właśnie kupiłem  używaną 5TA827566E od Tourana. Sprzedawca podał wymiary i niby zgadza się z moją klamką. Troszkę mnie martwi, że w wspominano o fakrze aby była szara a w mojej jest niebieska na foto. To mam nadzieję, nie będzie problemem nie do przejścia ?. Teraz jeszcze reszta gratów i montaż. Praktycznie wszystko co potrzeba i gdzie co zakupić, pokazano już chyba  w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę "donieść" o zakończeniu swojego projektu doposażenia mojej O3 o kamerkę cofania. Projekt zakończony sukcesem.

Dziękuję wszystkim kolegom za pomoc i porady.

Wszystko działa jak w ori, linie się skręcają, można zmieniać widoczki, spryskiwacz działa, można też przełączać na widok tylko czujników parkowania. 
Całość kosztów:
1. kamerka używana od superba 3V0827566E ze spryskiem, z alledrogo 485 zł
2. kabel / przedłużacz fakra 60 zł (10 metrów - zostało mi ok 2,5 metra)
3. inne kabelki (zasilanie, CAN) ok 50 zł
4. wtyczka do kamery 8K0971933 15 zł
5. piny do zaciskania ok. 25 zł
6. taśma izolacyjna parciana 15 zł
7. rurka spryskiwacza ori VW 47 zł (4 metry)
8. trójnik + końcówki podłączeniowa do rozdzielenia rurki spryskiwacza 60 zł (ASO Skoda)
9. kodowanie we własnym zakresie za pomocą OBD11 (kupiłem za 288 zł, ale tego nie wliczam w koszty kamery, gdyż i tak zamierzałem jakiś interfejs kupić)
Razem wyszło 757 zł. Tanio nie było, ale wg mnie warto, działa jak w ori i o to mi chodziło. Nie uznaję półśrodków.

20180319_202815.jpg

20180319_202821.jpg

20180319_202943.jpg

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedz odnośnie spryskiwacza...
"rurka spryskiwacza ori VW 47 zł (4 metry)
trójnik + końcówki podłączeniowa do rozdzielenia rurki spryskiwacza 60 zł (ASO Skoda)"

Rurka 1J0955751D
Trójnik 1J0955873D
a końcówka podlaczeniowa? Tego nie jestem pewnybf9889fdbacaf215db7d08e63c182656.jpge5fb6bc465f34543adab9b9177d57eae.jpg099488b5d668d48b254a061b5c4a3467.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzisiaj obczaiłem przelot kabli i widzę potencjalny problem.
Czy nie mieliście problemu z wciśnięciem koncentryka i czterech przewodów w już zajętą przelotkę gumową klapy ?
Może lepiej odrazu założyć drugąprzelotkę z prawej strony i mieć więcej luzu ?


Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team