Skocz do zawartości

Demontaż przedniego zderzaka w O3 RS


Namo

Rekomendowane odpowiedzi

Demontaż przedniego zderzaka Octavia 3 RS celem np. wymiany żarówek świateł przeciwmgłowych na LED.

Rozpoczynamy od odkręcenia czterech śrub TORX na górze grilla.

5683c7ebbda2b_DemntazderzakaOctavia3RS1.

W nadkolach po obu stronach mamy do odkręcenia również 4 TORXy.

5683c82c45a32_DemntazderzakaOctavia3RS2.

Odkręcamy też mocowanie pod zderzakiem.

5683c847d242c_DemntazderzakaOctavia3RS3.

Następny krok jest najtrudniejszy (ja na nim poległem). Trzeba odkręcić dwie pary TORXów po obu stornach. Pierwszą śrubę widać i każdym kluczem da się ją odkręcić, oto ona.

5683c9e0c8de4_DemntazderzakaOctavia3RS5.

Druga bliżej przodu jest tak schowana tak, że tylko elastyczną przedłużką uda się do niej dotrzeć.

5683c96f0a840_Przedukaelastycznadobitw.t

Tego narzędzia mi brakło i dlatego ta relacja jest zgapiona a nie mojego autorstwa. 

Wreszcie, gdy wszystkie TORXy zostały wykręcone zderzak trzyma się dzięki dwóm dużym zaczepom, patrząc prosto w dół na górze zderzaka można zobaczyć 2 owalne otwory w zderzaku (jeden z nich jest tam).

5683ca782e97a_DemntazderzakaOctavia3RS6.

Patrząc bliżej można zobaczyć wystający zaczep wystający w stronę przodu samochodu. Wciśnij zderzak w stronę samochodu aby popuścić nasick na ten zaczep i naciśnij go wtedy w dół. Zrób to po obu stornach i zderzak odskoczy.

5683cbf966e87_DemntazderzakaOctavia3RS7.

Masz dużo luzu z wężami i kablami jakie idą do zderzaka, zabezpiecz węża od spryskiwaczy i kable aby nic nie urwać.

5683cc8e7c381_DemntazderzakaOctavia3RS8.

W ASO taki zabieg kosztuje 200 zł w górę, Ja potrzebowałem zdjąć zderzak aby wymienić przeciwmgłowe żarówki. Nie miałem akurat tej przedłużki i musiałem poradzić sobie przez boczne kratki pod światłami przeciwmgłowymi.

źródło

 

  • Lubię to 3
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie wymieniałem żarówki w przeciwmgielnych i wystarczyło odkręcić nadkola, zderzak od dołu, wypiąć i lekko odgiąć zderzak i można było spokojnie wymienić żarówki. Tych śrub przy drucie od maski nie trzeba było ruszać.

Jednak na pewno przyda się komuś to będzie ściągał zderzak i np. zakładał plaster miodu. 
Oby więcej takich schematów, bo na pewno ułatwią Życie :-)

Ostatnio jak ustawiałem gwint to odkręciłem osłonę silnika- tą co się ściąga przy wymianie oleju i zobaczyłem, że jest zajebiste dojście do żarówek, że nie trzeba zdejmować zderzaka, ani kombinować przez te osłony z przodu zderzaka :). Może się przyda komuś kto będzie wymieniał

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

wielkie dzięki za poradnik nie ukrywam że przydał się (te dwie ostatnie śrubeczki które są ukryte praktycznie pod lampami O.o), a cała operacja zdejmowania zderzaka nie ukrywam, że no bardzo ale to bardzo poprawiła dostęp do demontażu chłodnicy która byla dziurawa. Udało się zrobić to bez demontowania chłodnicy od klimatyzacji  ? Jeszcze raz wielkie dzięki!

Edit:

Zapomniałem dodać 4 zdjęcia z pod maski ?

IMG_20190602_195836.jpg

IMG_20190602_195944.jpg

IMG_20190602_200126.jpg

IMG_20190602_201901.jpg

Edytowane przez pcc100e (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Dnia 30.12.2015 at 13:25, Namo napisał:

Demontaż przedniego zderzaka Octavia 3 RS celem np. wymiany żarówek świateł przeciwmgłowych na LED.

Rozpoczynamy od odkręcenia czterech śrub TORX na górze grilla.

5683c7ebbda2b_DemntazderzakaOctavia3RS1.

W nadkolach po obu stronach mamy do odkręcenia również 4 TORXy.

5683c82c45a32_DemntazderzakaOctavia3RS2.

Odkręcamy też mocowanie pod zderzakiem.

5683c847d242c_DemntazderzakaOctavia3RS3.

Następny krok jest najtrudniejszy (ja na nim poległem). Trzeba odkręcić dwie pary TORXów po obu stornach. Pierwszą śrubę widać i każdym kluczem da się ją odkręcić, oto ona.

5683c9e0c8de4_DemntazderzakaOctavia3RS5.

Druga bliżej przodu jest tak schowana tak, że tylko elastyczną przedłużką uda się do niej dotrzeć.

5683c96f0a840_Przedukaelastycznadobitw.t

Tego narzędzia mi brakło i dlatego ta relacja jest zgapiona a nie mojego autorstwa. 

Wreszcie, gdy wszystkie TORXy zostały wykręcone zderzak trzyma się dzięki dwóm dużym zaczepom, patrząc prosto w dół na górze zderzaka można zobaczyć 2 owalne otwory w zderzaku (jeden z nich jest tam).

5683ca782e97a_DemntazderzakaOctavia3RS6.

Patrząc bliżej można zobaczyć wystający zaczep wystający w stronę przodu samochodu. Wciśnij zderzak w stronę samochodu aby popuścić nasick na ten zaczep i naciśnij go wtedy w dół. Zrób to po obu stornach i zderzak odskoczy.

5683cbf966e87_DemntazderzakaOctavia3RS7.

Masz dużo luzu z wężami i kablami jakie idą do zderzaka, zabezpiecz węża od spryskiwaczy i kable aby nic nie urwać.

5683cc8e7c381_DemntazderzakaOctavia3RS8.

W ASO taki zabieg kosztuje 200 zł w górę, Ja potrzebowałem zdjąć zderzak aby wymienić przeciwmgłowe żarówki. Nie miałem akurat tej przedłużki i musiałem poradzić sobie przez boczne kratki pod światłami przeciwmgłowymi.

źródło

Dziękuję za post, mnie się bardzo przydał, gdyż musiałem wymienić lampy na EU, walka ponad 3g

IMG_20201010_110500__01.jpg

IMG_20201010_142742.jpg

IMG_20201010_152801.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Namo a jak wyciągnąłeś kratki pod halogenami w VRS ? Bo również chciałbym wymienić żarówki i sposób bez ściągania zderzaka wydaje się mniej pracochłonny i do wykonania w warunkach domowych. Proszę o porady osoby co robiły jak łatwo i sprawnie wykonać tą "operację".  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Awruk napisał:

Namo a jak wyciągnąłeś kratki pod halogenami w VRS ? Bo również chciałbym wymienić żarówki i sposób bez ściągania zderzaka wydaje się mniej pracochłonny i do wykonania w warunkach domowych. Proszę o porady osoby co robiły jak łatwo i sprawnie wykonać tą "operację".  

Od strony rejestracji podważasz drewnianymi patyczkami by nie uszkodzić lakieru. Jak już delikatnie wyskoczy wyciągasz przesuwając w stronę środka samochodu (tablicy rejestracyjnej).

Dołączam zdjęcie kratki byś miał wyobrażenie jak wyglądają zaczepy. 

Kratka rs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten po lewej stronie zdjęcia zaczep jest po stronie tablicy rej. czy to własnie z niego trzeba zsunąć kratkę i jest po zewnętrznej stronie auta. A jak z dojściem do żarówek ? Jeśli się to robi pierwszy raz to do ogarnięcia po omacku ? Idzie to zrobić z prawej i lewej strony tak samo ? Ręce trzeba złamać w 5 miejscach czy jest tam przyzwoite dojście? Dzięki  za foto i patent :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten po lewej stronie zdjęcia zaczep jest po stronie tablicy rej. czy to własnie z niego trzeba zsunąć kratkę i jest po zewnętrznej stronie auta. A jak z dojściem do żarówek ? Jeśli się to robi pierwszy raz to do ogarnięcia po omacku ? Idzie to zrobić z prawej i lewej strony tak samo ? Ręce trzeba złamać w 5 miejscach czy jest tam przyzwoite dojście? Dzięki  za foto i patent :)
Ten po lewej to jest na zewnątrz i go wysuwasz.
Przyjrzyj się jak masz na aucie i wszystko będzie jasne.
To jest bardzo szybkie i proste by ją zdemontować.
Reszta to już zaawansowana praca gibkich rączek. Na gniazdach z wtyczkami są zabezpieczenia. Najpierw musisz je zdemontować. Cztery blokady, bo cztery żarówki. Jak już to rozkminisz to jesteś w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie zanim zacznę się szarpać z tymi żarówkami. Widziałem gdzieś na zdjęciu że przyłącze jest jakby pod kątem 90 stopni, a żarówki jakie mi przysłali widzę że mają wejście wtyczki jakby na wprost. Czy mogę prosić o zdjęcie żarówki jaka jest tam faktycznie bo wydaje mi się że w tych żarówkach które mam to tego zabezpieczenia nie ma jak założyć skoro wtyczka z kablami będzie na wprost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Awruk napisał:

Jeszcze jedno pytanie zanim zacznę się szarpać z tymi żarówkami. Widziałem gdzieś na zdjęciu że przyłącze jest jakby pod kątem 90 stopni, a żarówki jakie mi przysłali widzę że mają wejście wtyczki jakby na wprost. Czy mogę prosić o zdjęcie żarówki jaka jest tam faktycznie bo wydaje mi się że w tych żarówkach które mam to tego zabezpieczenia nie ma jak założyć skoro wtyczka z kablami będzie na wprost.

Mówisz i masz.

...a nawet więcej 

Żarówka - blokada 1 .jpg

Żarówka - blokada 2.jpg

Blokada żarówki .jpg

Żarówka z blokadą .jpg

Żarówka .jpg

Żarówka bez blokady.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie, jak żarówka będzie z radiatorem w miejscu gdzie nachodzi to zabezpieczenie plastikowe to nie potopi się to dziadostwo ? mówię już o żarówce LED. Pozdrawiam
Tego nie wiem, bo nie znam temperatury nagrzewania się tego radiatora.
Wiem tylko, że jak nie chcesz to nie musisz zakładać tej blokady. Żarówka i tak nie wypadnie. Nie wiem jak duże by musiały być wibracje żeby się obróciła i wypadła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem zwykłe żarówki o zbliżonej barwie do ksenonów z firmy osram 3800-4200K. Ostatnio doczepili się do kumpla policjanci z grupy speed i wzięli dowód za złe oświetlenie. Tak że odpuszczam LED-y i będę chciał założyć homologowane żarówki, żeby nie było przypału i roboty na darmo :) póki co dzięki za pomoc jeszcze raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie nie trzeba żadnej przedłużki elastycznej, ja z braku takowej poradziłem sobie w ten sposób: na zdjęciu w zaznaczonym na czarno miejscu włożyłem delikatnie drewnianą rączkę od pędzelka, wcześniej odkręciłem trzy śruby od światła i jedną od pasa przedniego (tą przy błotniku) po czym delikatnie tak nastawiłem reflektor żeby długa końcówka z torxem mi przeszła i tak odkręciłem śrubkę która jest zaraz przy reflektorze :) a do tej która jest bliżej nadkola użyłem długiej przedłużki z przegubem cardana i torxa. Składanie w ten sam sposób :) nic nie porysowało się i nie połamało :)

Pozdrawiam serdecznie :)

octavia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

odgrzebuję temat i proszę o pomoc:
odkreciłem torxy (nawet te glęboko schowane) i mam problem z tymi 2 zatrzaskami: nie moge odpiąć: czy nie mam czegoś ułąmanego czy co że nie dam rady nic z tym zrobić?
Da się to jakoś odczepić?
w zał fotki jak to u mnie wygląda:
1631820650075.thumb.jpg.f4300cc23a3c24426f8ff3a52dc45b13.jpg1631820650068.thumb.jpg.8934467eea60007d7ca5bbac6ab6a7cd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team