Skocz do zawartości

Nietypowy problem z zamkiem klapy


paszczaq

Rekomendowane odpowiedzi

Problem dotyczy Skody Octavia Tour 2010.

Spotkałem się z nietypowym problemem, dla którego nie potrafię znaleźć rozwiązania. W ostatnim czasie przy ujemnych temperaturach pojawił się problem z zamkiem tylnej klapy (liftback). Zamek potrafił się nieotworzyć za pierwszym pociągnięciem klamki, klamka zaś nie odbijała. Konieczne było dociskanie klapy i uderzenie pięścią na wysokości znaczka, by klamka odbiła. Siłownik pracował na każde udane naciśnięcie klamki. 

Wczoraj postanowiłem coś z tym zrobić, odpiąłem aku, zdjąłem z klapy plastik, odpiąłem wtyczki od zespołu klamka/siłownik, potraktowałem najpierw płynem penetrującym a jak już rozruszałem, potraktowałem smarem silikonowym. Oczyściłem też klamkę patyczkami, ile się dało. Trochę nie pomyślałem bo wpierw podłączyłem aku i dopiero potem zacząłem instalować mechanizm z powrotem. Wszystko ładnie założone, kabelki podłączone, ale siłownik nie działa, albo inaczej - działa jak chce. 

To działanie "jak chce" wygląda tak, że:

- po odłączeniu aku i ponownym załączeniu, siłownik od razu otwiera zamek samoczynnie. Po ponownym zamknięciu klapy działa prawidłowo przez bliżej nieokreślony czas (odłączałem w tym celu aku kilkukrotnie, z pół minuty działa prawidłowo, potem przestaje),

- po uruchomieniu silnika, siłownik samoczynnie się załącza, w sposób losowy - czasem raz, czasem kilka razy pod rząd w różnych krótkich odstępach czasu,

- po podejściu do samochodu w ciągu dnia, wyłączeniu centralnego - czasem działa, częściej nie. 

Zero powtarzalności warunków poza chwilowym lepszym działaniem przy odłączeniu i ponownym podłączeniu aku.

Sprawdziłem:

- styk wyzwalający - po kilku minutach katowania widzę że nie jest to problem styku,

- kabel zasilający styk - daje stabilne bodaj 0,08 V, żadnych zaników

- kabel zasilający siłownik - kiedy reaguje na styk, daje impuls około 12V (widzę że coś daje ale mam zbyt amatorski miernik by precyzyjnie określić ile daje), ale w pewnym momencie przestaje. 

Wychodzi na to że gdzieś ginie sygnał ze styku reagującego na pociągnięcie klamki, a także że ten sygnał z jakiegoś powodu samoczynnie potrafi się pojawić i spowodować otwarcie zamka. sprawdziłem organoleptycznie wiązkę w gumie, a także wiązkę od zamka do pomarańczowej kostki po lewej stronie klapy. 

Nie dotarłem jeszcze do schowka po lewej stronie bagażnika i przyznam że nie bardzo daje sobie radę z jego lokalizacją. 

Będę wdzięczny za podpowiedź odnośnie tego gdzie szukać schowka o którym wszyscy mówią w kontekście problemów z elektryką klapy, jak również za inne sugestie odnośnie możliwych przyczyn problemów z zamkiem. 

Edytowane przez paszczaq (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem chyba się rozwiązał. Po wymianie intercoolera miałem do skasowania błąd na komputerze - nie wiem czy były jeszcze jakieś inne błędy, wydawało mi się że widziałem 4 pozycje na komputerze mechanika. W każdym razie po wyczyszczeniu błędu/błędów, problem z kapryśnym działaniem zamka klapy wydaje się być rozwiązanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team