Skocz do zawartości

Szarpanie przy przyspieszaniu TYLKO na zimnym silniku


msemafor

Rekomendowane odpowiedzi

Od nastania zimy (od pojawienia się niskich temperatur) zauważyłem w swojej O3 CZDA z 2016r. 25 tys. km przebiegu szarpanie podczas lekkiego przyspieszania lub jazdy na równych, niewysokich obrotach. Objawia się ono TYLKO na zimnym silniku - po przejechaniu kolejnych kilometrów opisywany efekt słabnie aż do ustania - zależnie od temperatury otoczenia czasem szybciej czasem wolniej (im cieplej na zewnątrz tym słabszy jest ten efekt i szybciej ustaje). Odpalanie po nocnym postoju bezproblemowe, wolne obroty równe. Tylko przyspieszanie lub równa, wolna jazda na średnich obrotach jest taka "kulawa" - jakby marne paliwo lub mało paliwa dostawał.

Od czego i w jaki sposób zacząć szukanie przyczyny? Mam interface i VCDS 17.1.3  ale żadnych błędów silnik nie zgłasza. Czy tam w blokach pomiarowych rejestrowane są jakieś dane mogące wskazać na niedomaganie jakiejś części, np. świec lub cewek lub turbo? Jeśli tak, jakie bloki obserwować?

Z góry dzięki za wszelkie rady i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie tez się to pojawia tylko na zimnym silniku przy bardzo delikatnym dodawaniu gazu czy to lato czy zima się pojawia ale przez pierwsze powiedzmy 500-600m i zanika, nie jest to uciążliwe i ledwo wyczuwalne miałem tak w Rapidzie i jest i w Octavii może to jest TTTM

Edytowane przez wojtek2626 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.02.2019 at 21:01, luker napisał:

Witam kiedyś był soft na takie objawy na zimnym silniku nierówno pracował lub jakieś dziubania 

Byłem w ASO w Szczecinie przy ul. Zielonogórskiej i pytałem o akcje przywoławcze/serwisowe oraz o update softu do VIN-u mojego auta. Gość poklikał coś w kompie i stwierdził, że nic nie ma.

Do radia Bolero, które mam w aucie był update i sam sobie go zainstalowałem dzięki dużej pomocy @pab567. Gdzie mogę sprawdzić, jaki mam obecnie soft silnika/sterownika silnika zainstalowany i jeśli wymaga update-u jak to zrobić lub jak przekonać ASO do przeprowadzenia tego?

Edytowane przez msemafor (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątpię aby to była wina softu, ja mam zrobiony program wiec podejrzewam ze zostałoby to usunięte poprzez napisanie nowej mapy, ciężko powiedzieć ,mi to nie przeszkadza bo to jest naprawdę bardzo delikatne podszarpywanie i przy delikatnym przyspieszaniu i to tez nie zawsze, może zależy od paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wojtek2626 napisał:

wątpię aby to była wina softu, ja mam zrobiony program wiec podejrzewam ze zostałoby to usunięte poprzez napisanie nowej mapy, ciężko powiedzieć ,mi to nie przeszkadza bo to jest naprawdę bardzo delikatne podszarpywanie i przy delikatnym przyspieszaniu i to tez nie zawsze, może zależy od paliwa.

Tak jak napisałem wcześniej - z moich obserwacji wynika, że im niższa temperatura na zewnątrz tym bardziej i dłużej jest to odczuwalne (silnik dłużej nabiera temperatury i coś niewłaściwie pracuje w niskich temperaturach).

Ostatnio nalałem do pełna benzynę Shell v-power racing 100 oktanów (przed tankowaniem w zbiorniku było paliwa na 50 km). Opisywane wyżej objawy występują co rano w dalszym ciągu chociaż może minimalnie lżejsze, niż na benzynie 95-cio oktanowej.

Auto kupiłem na początku października 2018r. W tym czasie było jeszcze ciepło więc nie odnotowałem takich objawów. Poczułem je dopiero, jak temperatury spadły w okolice 0.

Edytowane przez msemafor (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.02.2019 at 12:55, msemafor napisał:

Tak jak napisałem wcześniej - z moich obserwacji wynika, że im niższa temperatura na zewnątrz tym bardziej i dłużej jest to odczuwalne (silnik dłużej nabiera temperatury i coś niewłaściwie pracuje w niskich temperaturach).

Ostatnio nalałem do pełna benzynę Shell v-power racing 100 oktanów (przed tankowaniem w zbiorniku było paliwa na 50 km). Opisywane wyżej objawy występują co rano w dalszym ciągu chociaż może minimalnie lżejsze, niż na benzynie 95-cio oktanowej.

Auto kupiłem na początku października 2018r. W tym czasie było jeszcze ciepło więc nie odnotowałem takich objawów. Poczułem je dopiero, jak temperatury spadły w okolice 0.

A jak wyglada sprawa u ciebie np przy przyspieszaniu w zakresie obrotow od 2000-3500 na cieplym silniku? jedziesz np na 5 biegu lub 4 z obrotami 2000, puszczasz na chwile pedal gazu i wciskasz do podlogi? Czy plynnie przyspiesza? Czy np czujesz w ktoryms momencie poszarpywania.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Adam Son napisał:

A jak wyglada sprawa u ciebie np przy przyspieszaniu w zakresie obrotow od 2000-3500 na cieplym silniku? jedziesz np na 5 biegu lub 4 z obrotami 2000, puszczasz na chwile pedal gazu i wciskasz do podlogi? Czy plynnie przyspiesza? Czy np czujesz w ktoryms momencie poszarpywania.

Pozdrawiam

Po rozgrzaniu silnika nie odczuwam żadnych poszarpywań lub drgań. Auto przyspiesza płynnie choć mimo rozgrzanego silnika jak jest zimno na zewnątrz to mam wrażenie, że zbiera się trochę gorzej, niż w temperaturze zewnętrznej =>5 stopni celsjusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, msemafor napisał:

Po rozgrzaniu silnika nie odczuwam żadnych poszarpywań lub drgań. Auto przyspiesza płynnie choć mimo rozgrzanego silnika jak jest zimno na zewnątrz to mam wrażenie, że zbiera się trochę gorzej, niż w temperaturze zewnętrznej =>5 stopni celsjusza.

U mnie podobnie

Osttanio przyeczyscilem swiece i wydaje mi sie ze sie poprawilo. Nadmienie swiece maja 12 tysiecy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie rady i wskazówki.

Też skłaniam się ku temu, aby najpierw sprawdzić układ zapłonowy. Tylko czy przy przebiegu 26 tys. km. już byłyby problemy ze świecami lub z cewkami? Teraz ma być ciepło więc może za tydzień w sobotę zajrzę do świec.

Posłuży ktoś praktycznymi radami, jak bezpiecznie zdjąć te plastikowe cewki bez ryzyka uszkodzenia czegokolwiek i wykręcić świece ? Jaki nr nasadki potrzebny? Mam jeszcze zestaw nasadka nr 16 + przedłużka po wymianie świec w silniku 1.6 BFQ - będzie pasować? Jakim momentem później je dokręcić? Na co jeszcze uważać przy tej robocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moment dokręcenia to 22niutki jeśli tak nie dokręcisz swiec za lekko dokecona się popuszcza i są przedmuchy i upala elektrodę i stopkę i wpada do culindra za mocno pęka porcelana i wnętrze świecy potrafi wpaśc do cylindra producent sam nam powiedział że jeśli wymienimy silnik po usterce świec która zniszczyła silnik I mechanik nie przestrzegał odpowiedniego dokręcania świec serwis zostanie obciązony kosztami silnika więć nie proponuje dokręcania na oko bo to się żle kończy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Miesiąc po moim pierwszym poście w tym wątku dopadł mnie mrugający CHECK ENGINE w mroźny i wilgotny poranek. Pomrugał chwilę i zgasł. W radiu pojawił się komunikat o usterce systemy START - STOP. Odczytałem błędy poprzez VCDS i poniżej zamieszczam ich treść:

Adres 01: Silnik (J623-CZDA)       Plik etykiet: 04E-907-309-V1.clb
   Oznaczenie elementu SW: 04E 906 027 HD    HW: 04E 907 309 BH
   Komponent: R4 1.4l TFS   H25 2603  
   Weryfikacja: R7H25---    
   Kodowanie: 01190032232419080000
   Kod serwisu: WSC 73430 031 00000
   Zbiór danych ASAM: EV_ECM14TFS01104E906027HD 001006
   ROD: EV_ECM14TFS01104E906027HD.rod
   VCID: 6DDA6158BC91FF2932-8038

   CAN konwerter 01: 

3 - ilość znalezionych błędów. Oto one:
10203 - Rozpoznano wypadanie zapłonów w jednym/wielu cylindrach 
          P0300 00 [096] - -
          Sporadyczny - Niepotwierdzony - Testowany od skasowania kodów błędów
             Ramka zamrożona:
                    Stan błędu: 00000001
                    Priorytet błędu: 2
                    Częstość błędu: 1
                    Przebieg: 27449 km
                    Data: 2019.03.12
                    Czas: 06:12:48

                    Prędkość obrotowa silnika: 2020.50 /min
                    Unormowana wartość obciążenia: 17.3 %
                    Prędkość pojazdu: 47 km/h
                    Temperatura płynu chłodzącego: 64 °C
                    Temperatura powietrza zasysanego: 5 °C
                    Ciśnienie atmosferyczne: 1010 mbar
                    Napięcie zacisku 30: 15.031 V
                    Licznik cykli wyuczania po OBD: 40
                    Długoterm.dopasowanie tworzenia mieszanki z1 na biegu jałowym: -0.61 %
                    Regul.lambda: wartość wyuczona przy obciąż.częściowym: zespół 1: 0.96179
                    Krótkookresowe dopasowanie tworzenia mieszanki: zespół 1: -1.6 %
                    Temperatura zewnętrzna: 0 *C
                    Sprawdzanie sond lambda zespół 1: delta lambda: -0.00009
                    Poziom paliwa: 15.00 l

10591 - Cylinder 1 
          P0301 00 [096] - rozpoznane wypadanie zapłonów
          Sporadyczny - Niepotwierdzony - Testowany od skasowania kodów błędów
             Ramka zamrożona:
                    Stan błędu: 00000001
                    Priorytet błędu: 2
                    Częstość błędu: 1
                    Przebieg: 27449 km
                    Data: 2019.03.12
                    Czas: 06:12:48

                    Prędkość obrotowa silnika: 2020.50 /min
                    Unormowana wartość obciążenia: 16.9 %
                    Prędkość pojazdu: 47 km/h
                    Temperatura płynu chłodzącego: 64 °C
                    Temperatura powietrza zasysanego: 5 °C
                    Ciśnienie atmosferyczne: 1010 mbar
                    Napięcie zacisku 30: 15.031 V
                    Licznik cykli wyuczania po OBD: 40
                    Temperatura zewnętrzna: 0 *C
                    Absolutne ciśnienie zasysania: 55 kPa abs
                    Moment obrotowy silnika: 37.8 Nm
                    Poziom paliwa: 15.00 l
                    Sonda lambda zespół 1 sonda 1: wartość wymagana: 1.0000
                    Wałek rozrządu strony ssącej: rząd 1: aktywny tryb pracy-Bit 0: 0
                    Wałek rozrządu strony ssącej: rząd 1: aktywny tryb pracy-Bit 8: 1
                    Hamowanie silnikiem-Bit 0: 0

10592 - Cylinder 2 
          P0302 00 [096] - rozpoznane wypadanie zapłonów
          Sporadyczny - Niepotwierdzony - Testowany od skasowania kodów błędów
             Ramka zamrożona:
                    Stan błędu: 00000001
                    Priorytet błędu: 2
                    Częstość błędu: 1
                    Przebieg: 27449 km
                    Data: 2019.03.12
                    Czas: 06:12:48

                    Prędkość obrotowa silnika: 2020.50 /min
                    Unormowana wartość obciążenia: 17.3 %
                    Prędkość pojazdu: 47 km/h
                    Temperatura płynu chłodzącego: 64 °C
                    Temperatura powietrza zasysanego: 5 °C
                    Ciśnienie atmosferyczne: 1010 mbar
                    Napięcie zacisku 30: 15.031 V
                    Licznik cykli wyuczania po OBD: 40
                    Temperatura zewnętrzna: 0 *C
                    Absolutne ciśnienie zasysania: 55 kPa abs
                    Moment obrotowy silnika: 37.8 Nm
                    Poziom paliwa: 15.00 l
                    Sonda lambda zespół 1 sonda 1: wartość wymagana: 1.0000
                    Wałek rozrządu strony ssącej: rząd 1: aktywny tryb pracy-Bit 0: 0
                    Wałek rozrządu strony ssącej: rząd 1: aktywny tryb pracy-Bit 8: 0
                    Hamowanie silnikiem-Bit 0: 0

Kody gotowości: 0000 0000

Mogę prosić o jakieś wskazówki, rady co mogło wywołać ww. błędy i gdzie szukać/eliminować ich przyczynę? Jaki związek mogą one mieć z komunikatem o usterce systemu START - STOP (mam go wyłączonego poprzez podniesienie min. napięcia do 12.1v). Po ich skasowaniu przejechałem narazie 40 km i błędy nie powróciły. Zauważyłem nawet, że silnik pracuje płynniej (nie ma lekkiego szarpania w średnim zakresie obrotów na zimnym silniku) i lepiej wkręca się na obroty, jest żwawszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Wracając do problemu, który opisałem w tym temacie dziś sprawdziłem wypadanie zapłonów i współczynniki wtryskiwaczy przez VCDS. Na 1 cylindrze mam 11,5 tys., na pozostałych po 9,8 tys. Akurat musiałem pojechać do innego miasta oddalonego o 30 km (10 km droga szybkiego ruchu - 140 km/h, pozostały fragment miasto i peryferia - max. 90 km/h) więc włączyłem zapis danych. Plik CSV załączam do tego postu z prośbą o pomoc w interpretacji danych. Auto to OIII 1.4 CZDA z 2016 roku 43700 km. przebiegu. Nie wiem, od kiedy są liczone wyżej wskazane wypadające zapłony i czy to jest dużo lub mało ale problem poszarpywania na zimnym silniku przy niskich temperaturach (>6 st.) i w niskim i średnim zakresie obrotów występuje nadal.

LOG-01-IDE01975_&8.xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zmieniłem oprogramowanie silnika na nr 3742 oraz profil jazdy na "Dynamik". Przyznaję, że poprawiła się kultura pracy silnika i przyspieszanie ale nie powiem, że problem został wyeliminowany. Niedługo wymieniam świece zapłonowe bo na fabrycznych mam już przejechane 67 tys. km. Zobaczymy, czy wymiana świec jeszcze to poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja w swojej O3 z przebiegiem 55 tys  przy lekkim czy dynamicznym przyspieszaniu nie wyczuwam szarpania, natomiast w bardzo waskim zakresie obrotow (okolo 1900 - 2000) auto przy stalej prędkości  z włączonym tempomatem czy bez delikatnie rwie. Swiece wymieniane byly przy 40 tys wiec watpie aby to bylo przyczyną, ale będę niedlugo u mechanika to będziemy iemy weryfikowac. Wydaje się jednak ze TTTM. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team