Skocz do zawartości

Regulacja długości pręta turbiny


msemafor

Rekomendowane odpowiedzi

W mojej O3 1.4 TSI CZDA 150 KM z 2016r. mam elektroniczny sterownik turbiny i turbinę sterowaną prętem, na którym jest gwintowana sekcja i nakrętka kontrująca jedną z końcówek pręta wchodzącą gdzieś w turbinę lub w sterownik turbiny (chyba). Zdjęcie turbo od strony tego pręta poniżej.

W internecie znalazłem informację, że delikatnie skracając długość tego pręta można uzyskać efekt "preload" turbiny i w efekcie auto trochę płynniej, dynamiczniej rusza i przyspiesza szczególnie w niskim zakresie obrotów. Myślę o skróceniu tego pręta o 1 obrót gwintowy uchwytu, który nachodzi na trzpień ruchomego ramienia sterownika lub turbiny. Ktoś może praktykował takie drobne regulacje tym prętem i może podzielić się swoimi doświadczeniami w tym zakresie? Jakich plusów i minusów tej operacji mogę się spodziewać? Mam też VCDS więc mogę odczytać odpowiednie napięcia. Które pozycje w blokach pomiarowych i w nastawach podstawowych odczytać i jakie powinny być prawidłowe odczyty?

Może jednak nie warto się tym bawić?

Będę wdzięczny za wszelkie rady i wskazówki. Sorry za mało profesjonalny opis części i ich mocowania.

Turbo-1-4-TSI-150-HP.jpg

Edytowane przez msemafor
Dodanie zdjęcia (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update - skróciłem pręt o 2 obroty.

Auto faktycznie trochę lepiej się zbiera przy przyspieszaniu.

Zapisałem też kilka pozycji z zaawansowanych bloków pomiarowych związanych z doładowaniem i turbiną (zapłon włączony, silnik nie pracuje, sterownik turbiny PO adaptacji):

    Adres 01: Silnik  (04E 906 027 HD)

20:51:05
  IDE00190   Ciśnienie doładowania: wartość wymagana 321.17 hPa
  IDE00191   Ciśnienie doładowania: wartość rzeczywista 1007.66 hPa
  IDE01900   Regulacja ciśnienia doładowania: wartość wymagana 0.0 %
  IDE03932   Nastawnik ciśnienia doładowania: położenie wymagane 13.49 %
  IDE03934   Nastawnik ciśnienia doładowania: adaptacja dolnego położ.krańc. 2913.4 mV
  IDE03935   Nastawnik ciśnienia doładowania: adaptacja górnego położ.krańc. 123.4 mV
  IDE04278   Zawór obejśc.turbospr.: wys.ciśn.: wejście turbiny: wart.wym 0.00 %
  IDE04279   Zaw.obejśc.turbospr.: wys.ciśn.: wejście turbiny: wart.rzecz 13.28 %
  IDE04280   Zaw.obejśc.turbospr.: wys.ciśn.: wejście turbiny: offset zam -9.91 %
  IDE04303   Zaw.obejśc.turbospr.: wys.ciśn.: wejśc.turbiny: nap.nieprz. 494.6 mV

Może ktoś się orientuje, czy te wartości są OK i moje turbo nie cierpi? Ewentualnie jakie powinny być prawidłowe wartości tych pozycji dla silnika CZDA? Mam instrukcję serwisową dla silnika CZDA i jest w niej opis kroków, jakie trzeba przejść aby zaadaptować nastawnik turbiny. Nie ma w niej niestety wskazanych wartości wymaganych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby sprawdzić jaki faktycznie efekt osiągnąłeś skracając pręt to trzeba zrobić logi dynamiczne ale uważam ze przy elektronicznym nastawniku to nie ma sensu bo i tak ECU koryguje ustawienie zaworu upustowego do danych parametrów pracy ( obroty, obciążenie, ciśnienie doładowania) takie praktyki bardziej się sprawdzały w TDI gdzie była gruszka podciśnieniowa. Ale jeśli czujesz różnice to tylko się cieszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wojtek2626. Skoro jest gwint regulacyjny ze śrubą kontrującą to pomimo całej elektroniki projektant przewidział jakiś zakres regulacji.

Podobno w erwin są wskazane wartości wymagane dla elektronicznego nastawnika w CZDA oraz opisany sposób adaptacji. Chciałbym zobaczyć taki dokument, zapewne on rozwiałby moje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drążąc temat dalej znalazłem taką instrukcję dla silnika 1.4 CHPA 140 KM w VW Golfie:

This is normally used for, new turbo installed, new wastegate actuator, ECU exchanged!
I have not tested it on a car.

I think on a CHPA 103 kW engine, there is no nut on the wastegate rod.
It should be possible with nut, as spare part when exchanged ?

You must use VCDS 17.8.0
Copy this file to \Ross-Tech\Labels\User
Copy this file where you easy can find it to load in Advanced measurement values (and basic settings)
Use the load menu in [Adv. Meas. Values].
1)
First try if [Output test-03] can be done without [Security Access-16]!
If not, try the shown SA
And then try [Output test-03] again.
Please report back!
If it is needed (I think so), it must also be used before [Basic Settings-04]

Use [Load selection from file] CHPA-Turbo.u01
2)

  • SA (if needed)
  • [Basic Settings-04]
  • Ignition ON / Engine OFF
  • Wastegate rod, running easy/smooth
  • Use SA, if found out it was needed in Output test
  • [Basic Settings-04]
  • "Test for replacing turbocharger servo-motor"
  • Rod should go to minimum position (with 10% of max. force)
  • Turn nut so IDE04303 show 3310...3510 mV

After this min and max positions should be saved in ECU.

If IDE04303 not within spec. voltage, do this:

  • SA
  • [Basic Settings-04]
  • "First adaptation of charge pressure actuator"
  • Check: IDE03934
  • Check: IDE04302 (Send value of this here, Bit 5 should be active!)
  • IDE04303 show 3310...3510 mV

Czy powyższe wartości napięcia IDE04303 dla silnika CHPA mogą być zastosowane dla silnika CZDA? Czy nastawniki i turbiny w tych silnikach są takie same?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod tym co napisał wojtek2626, po drugie : dla mnie jest to po to zrobione, aby kasować ew. luz pomiędzy dwoma dźwigniami - stosowanie sprężynki odpada... po trzecie- ciekaw jestem co chcesz osiągnąć ?! na tym przecież pracował cały sztab ludzi mających do dyspozycji laboratoria badawcze, a Ty chcesz zmienić osiągi poprzez śrubkę i kilka postów na forum z całym szacunkiem PT ale...  amatorów... gratuluję odwagi ! 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@omron popieram jak by to bylo proste przekrecenie jednej srubki zmiana lepszych parametrow to tuning stal by sie prosty. @msemafor nie wiem co chcesz osiagnac z tym smiesznym modem wieksza moc? Lepsze osiagi? To mogles kupic z innym silnikiem a nie teraz kombinowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team