Skocz do zawartości

Wymiana oleju w skrzyni biegow


Szwedzik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was pytanie. Czy zalecacie wymianę oleju w skrzyni biegów manualnej 6 biegowej.?Chciałbym wymienić go po przejechaniu 60 tyś kilometrów ale słyszałem różne opinie.

Aso powiedziało że tam olej jest wieczny i panuja bardzo małe temperatury A nie tak jak w dag więc się tam nie wymienia

Uslyszlaem opinie że wymiana na świeży olej może w jakimś stopniu przyczynić się do gorszego działania skrzyni i jej uszkodzenia.

Jakie jest Wasze zdanie co o tym sądzicie i czy wymienialiscie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy 140tyś wymieniłem i nie mam żadnych problemów. Aso dużo innych rzeczy uważa inaczej a późniejsza eksploatacja auta pokazuje co innego.

60tyś to jeszcze nic, ja uważam że to nie zaszkodzi twojej skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja poprosiłem w serwisie o wymianę przy 80 tys (czytalem że niby ogólnie powinno sie wymieniać co 80-100 tys km). Teraz mam 110 tys km i 3 lata od kupna (nowości). Póki co bez problemów. Czasami haczy jedynka dwójka i wsteczny, ale tak bylo też przed wymianą, więc może ten typ tak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że warto wymieniać olej, w mojej skrzyni 6 biegowej już dwa razy padły łożyska mechanizmu różnicowego. Pierwszy raz w ASO przy 56 tysiacach i teraz po 170 tysiącach naprawiałem sam. Ponoć to bardzo częstą usterka a te skrzynie są bardzo słabe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2019 at 22:37, Miłosz Lipski napisał:

Myślę że warto wymieniać olej, w mojej skrzyni 6 biegowej już dwa razy padły łożyska mechanizmu różnicowego. Pierwszy raz w ASO przy 56 tysiacach i teraz po 170 tysiącach naprawiałem sam. Ponoć to bardzo częstą usterka a te skrzynie są bardzo słabe. 

Cześć, 

Możesz opisać jakie miałeś objawy uszkodzenia tych łożysk? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huczenie podczas jazdy powyżej 80 km/h (jak przy początkach uszkodzenia łożyska koła), delikatne pojedyńcze stuknięcia podczas nieumiejętnej albo gwałtownej zmiany biegów. No i najłatwiejsze do stwierdzenia wyczuwalny luz na flanszach półosi przy skrzyni. Tam gdzie wewnętrzny przegub wchodzi do skrzyni. Trzeba złapać oburącz i z całej siły góra dół. Jeśli będzie czuć luz to łożyska do wymiany bo będzie tylko gorzej i można uszkodzić mechanizm różnicowy. Kolejny objaw to zapocenia przy ww flanszach (przez luz na flanszach uszczelniacz nie trzyma). Same części są bardzo tanie ale robota kosztuje 1,5-2 tysiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli skrzynia 6 biegowa 0AJ to: Titan Sintofluid 75W FE
Spełnia wszystkie normy VW,  G060726A2, G070726A2, G052512A2 i do skrzyń sześciobiegowych G052171A2.
https://allegro.pl/oferta/olej-fuchs-titan-sintofluid-fe-75w-1l-8955353350
Wczoraj zalałem taki u siebie, a skrzynie mamy identyczne, różnią się jakiś kodem ale ogólnie to to samo. Zajrzyj do serwisówki jeśli chcesz, potrzeba dwie butelki, bo wlejesz maks ~1.6 litra. W suchą skrzynię wchodzi więcej - 2.3l jak mnie pamięć nie myli ale przy wymianie nie jesteś wstanie wszystkiego zlać.

Polecam też poczytać:

https://forum.vw-passat.pl/topic/44063-jakie-są-normy-vw-na-olej-do-skrzyni-biegów-oa4-gqq/?tab=comments#comment-1195764

Manual gearbox 0AJ.pdf

Edytowane przez Miłosz Lipski (wyświetl historię edycji)
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dnia 19.02.2020 at 08:45, Kazik napisał:

Czy możecie mi doradzić jaki olej leje się do skrzyni biegów - ręczna skrzynia 6-biegowa, silnik 1.4 TSI? Co tam wlewają w ASO i na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

W zeszłym tygodniu zmienialem olej, poszło 1,5l około.

IMG_20200315_131353.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 rok później...
Dnia 5.01.2020 at 09:02, Lipski napisał:

Huczenie podczas jazdy powyżej 80 km/h (jak przy początkach uszkodzenia łożyska koła), delikatne pojedyńcze stuknięcia podczas nieumiejętnej albo gwałtownej zmiany biegów. No i najłatwiejsze do stwierdzenia wyczuwalny luz na flanszach półosi przy skrzyni. Tam gdzie wewnętrzny przegub wchodzi do skrzyni. Trzeba złapać oburącz i z całej siły góra dół. Jeśli będzie czuć luz to łożyska do wymiany bo będzie tylko gorzej i można uszkodzić mechanizm różnicowy. Kolejny objaw to zapocenia przy ww flanszach (przez luz na flanszach uszczelniacz nie trzyma). Same części są bardzo tanie ale robota kosztuje 1,5-2 tysiące.

Czesc 

Mozesz powiedziec czy to huczenie miales rowniez gdy auto toczyło sie na wcisnietym  sprzęgle lub na tzw „luzie”?Mam podejrzenie ze chyba mnie tez to dopadlo😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Okazałem sie szczęściarzem winne bylo lozysko prawy przód objawy buczenie  huczenie najbardziej w przedziale od 95 do 105 km/h Wymieniłem tez lewa strone dla swietego spokoju 😀Wymiana bardzo prosta do ogarniecia samemu jesli ktos  ma troszeczke  pojecia o mechanice 😉

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chech, odkopie bo temat chyba niekończący. 

Lekko usmarowana flansza półosi lewego koła więc pewnie już łożyska kaput. Dodatkowo ostry kangur przy zmianie biegów. Nie słychać nic podczas jazdy czy zmiany biegów. 

Pytanie, czy ten kangur to takie typowe objawy walących się łożysk? 

Drugie pytanie, czy do zwalania skrzyni potrzeba zwalać sanie czy wyłazi dołem z podnośnika? 

Ech 100kkm, dzięki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team