Skocz do zawartości

Montaż niefabrycznego haka


Yasq

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w temacie, ktoś ma już za sobą montaż niefabrycznego haka?

Na rynku jest sporo tego, steinhof, westfalia, brink...na co zwrócić uwagę przy wyborze albo jakie macie przemyślenia po zakupie i montażu?

Hak będzie potrzebny sporadycznie, ciągnięcie przyczepki z materiałami przy wykończeniu domu, czasem bagażnik na rowery.

Wszelkie sugestie mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja świeżo jestem po instalacji, kupiłem nową westfalię (czyli to co szło na pierwszy montaż) ale z po za aso (dużo taniej) + wiązka dedykowana do Octavii. Wszystko plug&play, sterownik działa po CAN. Montaż banalnie prosty.

https://ehaki.pl/westfalia-hak-holowniczy-skoda-octavia-iii-2013,sp,6,2313
https://ehaki.pl/dedykowana-wiazka-13-pin-scaron-koda-octavia-iii-kombi,sp,38,1782
wszystko razem wyszło mnie po rabacie 1400 zł z groszami, ale auto w działalności więc bez VAT.

Jak chcesz używać sporadycznie to kup wypinany nie szpeci zderzaka. Brink z tego co wiem ma kulę wpinaną pod takim kątem że zderzak trzeba mocno podciąć, przy Westfalii nie ma tego problemu, po zdjęciu haka (co zajmuje 30 sekund) z zewnątrz nic nie widać dopóki nie zajrzysz pod zderzak. Do tego wycinasz otwór fabrycznych miejscach - na zderzaku jest zaznaczony obrys gdzie powinien być otwór, wiec wystarczy dremel albo bardzo ostry nóż i chwila i wycięte.
Jeśli chodzi wiązkę to bierz taką dedykowaną do auta po mimo że droższa bo te uniwersalne wymagają rzeźby w instancji, co samo w sobie nie jest złe jeśli zrobisz wszystko zgodnie ze sztuką natomiast czas który nad tym spędzisz nie jest nie warty różnicy w cenie. Dodatkowo w uniwersalnych wiązkach nie będziesz miał wyłączania czujników parkowania i specjalnego trybu ESP do ciągnięcia przyczepy.

Minus haka który zamówiłem w porównaniu do tego z aso jest taki że kula ma inną dźwignię do odpinania, przez co kula nie pasuje do styropianu w kole zapasowym, trzeba go podciąć jednym miejscu, ale to niewielki problem w stosunku do różnicy w cenie.

Jeśli chcesz taniej to poszukaj używki, aby tylko były kluczyki a kula i mechanizm zapinania nie był zardzewiałe.

Edytowane przez Lipski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam chce tez u siebie zamontowac hak i chcialbym zrobic to samemu poza elektryka czy jest duzo zabawy z montazem? Czy musze sciagac zderzak? A moze ma ktos filmik albo zdjecia z montazu??? Dzieki i pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

@calus79
Duzo jest pierniczenia sie zeby to podlaczyc? Trzeba podlanczac auto pod kompa i kodowac cos potem??? A zamiast westfalii jak bym zakupil cos tanszego i taka wiazke co ty kupiles ten zamiennik dedykowany? Mozesz mi wyjasnic jaka jest roznica pomiedzy https://ehaki.pl/dedykowana-wiazka-13-pin-scaron-koda-octavia-iii-limuzyna,sp,38,1778 a https://ehaki.pl/uniwersalna-wiazka-elektryczna-13-pin-z-modulem,sp,38,3609  dla ciebie pewno to smieszne i proste ale sorki ale ja jestem troche zielony i wole sie 5 razy zapytac niz dac d..y przy zakupie

Najwięcej roboty jest z plastikami, trzeba się do tego przyłożyć bo potem powstają mity na forach że rozebrana tapicerka to już nie to samo co fabryka i że musi trzeszczeć. Nawet spotkałem się z opinią że ktoś wolał rzeźbić instalacje uniwerslanym modułem haka bo bał się plastików rozebrać... 😹
 Samo podłączenie wygląda tak: odłączasz dwie wtyczki pod kolumną kierowniczą i wpinasz się w ich wiązkę: CAN i czujnik stopu, a potem jeszcze zasilanie z skrzynki bezpieczników. Zasilanie możesz zrobić na dwa sposoby - bypass bezpiecznika albo dokładasz piny do skrzynki ale musisz ją zdemontować żeby to zrobić. Działa tak sama ale drugi sposób lepiej wygląda.

Ta druga wiązką nie wspiera CAN przez co musisz podłączyć sygnały ze wszystkich żarówek sam do modułu. Do tego nie będziesz miał odcięcia czujników parkowania i trybu do ciągnięcia przyczepki w ESP.
Kodować nie musisz ale jest to wskazane. Jak nie zakodujesz to będą Ci czujniki parkowania działać i ESP będzie pracować tak jak by przyczepki nie było, a czym to sie może skończyć nie muszę  chyba mówić.

BTW ja się produkuje a na stronce z Twoich linków jest szczegółowa instrukcja montażu obu wiązek 😀
 

87501946-21500601cd-pl-skoda-octavia-limo-ab-02-13.pdf 13pin-witter.pdf

Załączyłem obie instrukcje do postu.
Ps moim zdaniem uniwersalna wiązka kompletnie nie ma sensu jeśli jest dostępna dedykowana. Szkoda auta na rzeźbę i szkoda Twojego czasu potrzebnego na podłączenie tego, 200 zł różnicy w cenie to jest nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie tego się obawiam ze trzeba będzie sztukować kable  albo wezmę ta https://www.ehaki.pl/dedykowana-wiazka-13-pin-scaron-koda-octavia-iii-kombi,sp,38,1782  tylko trochu droższa 

a tak wogóle to ten moduł https://www.ehaki.pl/dedykowana-wiazka-13-pin-scaron-koda-octavia-iii-kombi,sp,38,1782 ma te same funkcje co 5Q0907383J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale tylko przód opisany  potrzebuje ze zdjęciem tył,

chodzi ci o ten ?

bezpieczniki.pdf

wiazka z a3 pasuje nawet jest pakiet do wiazki z 4 bezpiecznikami i miejsce koło bezpieczników na całe gniazdo

104364716_581550552767249_6232312418686001884_n.jpg

i w dolnej części na tyle jest możliwość podpięcia się właśnie specjalnymi kablami już przygotowanymi tylko ze nie widzę numeru juz wzrok nie ten 🙂 

105009919_185723986210390_4758406003206011234_n.jpg

p.s pod piołem się tym kablem w zaznaczony slot  jak się ten kabel wypina (pomyliłem się bo późno było)

wiazka z bezpiecznikami.jpgi tak wyglada wiązka z 4 bezpiecznikami(czarna obudowa)  

Edytowane przez bickik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam hak założony wiązka podpięta i wali błędami na haku zacisk 15 niewiarygodny sygnał błąd u140500 oprócz tego tempomat aktywny przestał działać i front asyst na silniku pojawia się tez błąd u112300  czym to jest spowodowane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obd eleven  sterownik 19 (funkcje przyczepy "wartość zakodowana"), 76 ( przyczepa "zaczep do holowania zdejmowany ręcznie " ) w tym sterowniku jeszcze jest asystent manewrowania z przyczepą też kodujemy ?   w sterowniku 13 nie mogę nic znaleźć o przyczepie  tak samo w A5 , w 01 silnik w obd elewen nie wyświetla podpowiedzi jest tylko możliwość kodowania 0/1 w konkretnych bitach   a co z błędem na haku ? 

U112300  elektryczne czy połączenie can +/- ? 
Edytowane przez bickik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OBD 11 - tym to sobie tylko można namieszać ..........jak nie masz pojęcia kodowaniu  i nie wiesz co robisz.

A gdzie masz kodowanie centralnej elektryki ,parktronika, silnika, radaru i kamery? Skąd mają sterowniki wiedzieć, ze masz hak? Stad Twoje błędy. Zrób najpierw porządne kodowanie jak należy i dopiero później pisz, że coś sypie błędami i nie działa. Jak kodowanie zrobisz w 1/3 to nic dziwnego, że chce działać.

01 - Byte 5 bit 4

09  - Byte 1 bit 1

10 - Byte 3 bit 0-1

13 - Byte 2 bit 3

A5 - Byte 16 bit 01

76 -Byte 4 bit 0-7 (02)

Zakoduj jak wyżej i daj znać czy są błędy i czy wszystko działa.

Poszukaj kogoś z VCDS-em - znacząco ułatwia kodowanie.

Edytowane przez balard12 (wyświetl historię edycji)
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team