Skocz do zawartości

Problem TPMS po zmianie Bolero MIB1 na MIB2


Amhci5

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam taki problem, Octavia III 2013 przedlift Ambition. Wymieniłem biedne Bolero MIB1 na Bolero MIB2. Udało się w miarę wszystko po kodować, ale mam problem z TPMS. Mam wersję bez czujników, gdzie poprzez naciśnięcie SET na wyświetlaczu kasowało ustawiało się wartości dla wszystkich kół. Mam mapę kodowań sterownika 5F ze starego MIB1 jak i z nowego, w starym co ciekawe funkcja "Tire presure..." i "RDK" była jako nieaktywna, a jak w MIB2 też tak ustawięto znika mi w opcjach opon ikonka "SET" jak i w statusie samochodu. Jak mam aktywne RDK to ikonka się pojawia, ale po wciśnięciu jest komunikat "Funkcja tymczasowo niedostępna", a jak przejdę do statusu samochodu na wskaźnik ciśnienia w oponach to tylko pisze "trwa uruchamiania".

Pomoże ktoś to zakodować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam taki problem, Octavia III 2013 przedlift Ambition. Wymieniłem biedne Bolero MIB1 na Bolero MIB2. Udało się w miarę wszystko po kodować, ale mam problem z TPMS. Mam wersję bez czujników, gdzie poprzez naciśnięcie SET na wyświetlaczu kasowało ustawiało się wartości dla wszystkich kół. Mam mapę kodowań sterownika 5F ze starego MIB1 jak i z nowego, w starym co ciekawe funkcja "Tire presure..." i "RDK" była jako nieaktywna, a jak w MIB2 też tak ustawięto znika mi w opcjach opon ikonka "SET" jak i w statusie samochodu. Jak mam aktywne RDK to ikonka się pojawia, ale po wciśnięciu jest komunikat "Funkcja tymczasowo niedostępna", a jak przejdę do statusu samochodu na wskaźnik ciśnienia w oponach to tylko pisze "trwa uruchamiania".

Pomoże ktoś to zakodować?
Dla TPMS :

Infotainment (5F)

Adaptacje
Car_Function_List_BAP_Gen2:
tire_pressure_system_0x07: - > activated
tire_pressure_system_0x07_msg_bus: ->  CAN_Suspension

Brake_0x26_msg_bus: -> CAN_Suspension
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bandini napisał:

Dla TPMS :

Infotainment (5F)

Adaptacje
Car_Function_List_BAP_Gen2:
tire_pressure_system_0x07: - > activated
tire_pressure_system_0x07_msg_bus: ->  CAN_Suspension

Brake_0x26_msg_bus: -> CAN_Suspension

mam tak(w kolejności jak napisałeś):

Aktywne

Magistrala danych napędu

Magistrala danych napędu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bandini napisał:

To zmień na tak jak ja napisałem!
Napęd to nie podwozie.

Nadal nie działa...

Przesyłam mapę adaptacji, może ktoś coś wychwyci... zrobiona dziś.

adpmap-5F-5Q0-035-840-A.csv adpmap-5F-5Q0-035-840-A.xls

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bandini napisał:

@Amhci5 Zresetuj jednostkę 5F przez długie przytrzymanie OFF.

Jak masz bity ustawione w pompie ABS w Bajtach 27 i 28?

Resetowałem już nieraz właśnie przez długie przytrzymanie off, sprawdzę jutro te bity w pompie ABS i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.04.2021 at 21:45, Bandini napisał:

@Amhci5 Zresetuj jednostkę 5F przez długie przytrzymanie OFF.

Jak masz bity ustawione w pompie ABS w Bajtach 27 i 28?

Tak mam (przypominam, że na MIB1 normalnie działało - niczego nie zmieniałem w ABS)

byte27.PNG

byte28.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam (przypominam, że na MIB1 normalnie działało - niczego nie zmieniałem w ABS)
byte27.PNG.5db4c961cb1b7ce9be31a66a2cea8e7b.PNG
byte28.PNG.0014ef072a58380f07eab61d10d0148f.PNG
Pamiętaj, że twój samochód z fabryki wyjechał z MIB 1, a Ty go teraz zmieniasz. Wystarcz jeden klocek i może, ale nie musi się dużo pozmieniać w konfiguracji samochodu. Powinieneś pisać do gościa który Ci to sprzedał i on powinien dać Ci proste rozwiązanie.
Tak musisz się sam martwić, by to wszystko poustawiać.
W MIB2 TPMS jest kodowany w 03 w Bajcie 27. Bit 4 i 5 powinny być włączone i czasem bit 6 w zależności od reszty auta.
Bajt 28 również, bit 6 i 7 włączone, ale tam coś masz włączone.
Jest też taka możliwość, że Ty w tej pompie tych bitów nie zakodujesz wogóle.
Pamiętaj robić zawsze kopię wszystkiego, by przywrócić do poprzednich ustawień.

Spróbuj działać i daj znać jakie masz efekty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy, który ma fabrycznie MIB2 wysłał mi swoje ustawienia, w adaptacjach ma też w jednym miejscu 2 a w drugim 1, u mnie jest w obydwu 2, czy to też ma znaczenie? Spróbuję dziś zakodować tak jak jest u niego obile się da.

received_257361682793113.jpeg

received_311371973839251.jpeg

received_3534640996636299.jpeg

received_4382225438473712.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś też miałem fabrycznie MIB2 i TPMS i napisałem Ci jak ma być w długim kodowaniu ustawione Bajty 27 i 28.
Teraz mam RDKS i już mam je wyłączone, ale u Ciebie powinny być włączone tak jak pisałem w poście wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany, faktycznie trzeba było zmienić kodowanie ABS, nie da się w VCDS normalnie aktywować wybranych bitów w Bajcie 27 i 28, trzeba zmienić normalnie w kodzie.

Poniżej krótka instrukcja co trzeba zmienić - w skrócie Kodowanie (ja miałem końcówkę 004002,  a zmieniłem zgodnie z instrukcją na 70C002), potem zmiany Adaptacji w sterowniku 5F i w kodowaniu w liczniku zaznaczyć te indirect...

Przesyłam screeny jak t wygląda po kodowaniu

image.png.7a767e5587b0baf5bbb3e83dfb4ce9ba.png

Dzięki za pomoc!

Byte27 po kodowaniu.PNG

Byte 28 po kodowaniu.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany, faktycznie trzeba było zmienić kodowanie ABS, nie da się w VCDS normalnie aktywować wybranych bitów w Bajcie 27 i 28, trzeba zmienić normalnie w kodzie.
Poniżej krótka instrukcja co trzeba zmienić - w skrócie Kodowanie (ja miałem końcówkę 004002,  a zmieniłem zgodnie z instrukcją na 70C002), potem zmiany Adaptacji w sterowniku 5F i w kodowaniu w liczniku zaznaczyć te indirect...
Przesyłam screeny jak t wygląda po kodowaniu
image.png.7a767e5587b0baf5bbb3e83dfb4ce9ba.png
Dzięki za pomoc!
1782134390_Byte27pokodowaniu.PNG.f2eb74bb96c3a7a2773046cf1888542a.PNG
521127883_Byte28pokodowaniu.PNG.33a9196f433896041785d7f5177e7ac8.PNG
Cieszę się, że mogłem pomóc.
Co do VCDS-a to niestety chińczyki tak mają, że wielu Bit ów nie widzą. Dlatego też dla amatora bardziej polecam OBD eleven, bo jest dużo tańszy niż oryginalny VCDS.
Nie wspomnę już o wygodzie jaką daje możliwość podłączenia go w każdej chwili bez konieczności komputera.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bandini napisał:

Cieszę się, że mogłem pomóc.
Co do VCDS-a to niestety chińczyki tak mają, że wielu Bit ów nie widzą. Dlatego też dla amatora bardziej polecam OBD eleven, bo jest dużo tańszy niż oryginalny VCDS.
Nie wspomnę już o wygodzie jaką daje możliwość podłączenia go w każdej chwili bez konieczności komputera.

Słyszałem przypadki, że ktoś uwalił całe kodowanie przez OBD Eleven.. jak kto woli, na moje potrzeby VCDS mi wystarcza (po zakupie auta zrobiłem podstawowy pakiet kodowania - doświetlanie zakrętów, tył razem z dziennymi, opuszczanie lusterka przy cofaniu itp), dołożyłem podświetlenie przestrzeni na nogi, lampki w lusterkach zew co wiązało się ze zmianą sterowników w drzwiach, zmieniałem żarówki na LED co też tam wiązało się ze zmianą obciążenia, żeby nie waliło błędami - do wszystkiego wystarczył VCDS, jeszcze się zastanawiam nad aktywacją HHC, ale sam nie wiem czy jest mi to potrzebne.. Pokonał mnie jedynie ten MIB2, ale właśnie z Twoją pomocą i jeszcze innych dwóch osób udało się ogarnąć... mam tam jeszcze te wskaźniki mocy (te 3 okrągłe wskazania temperatury, obciążenia itp...) niestety podobno musiałbym zaktualizować soft w sterowniku silnika, żeby to działało, wiesz może jak to "ukryć" w manu radia? I jeszcze mam pozycję "Asystenci" ale też tam jest "Funkcja tymczasowo niedostępna" bo mój samochód tego nie ma, też bym to chętnie ukrył...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu na forum jest sporo osób co właśnie chinolami uwalili kodowania.
Najczęściej się to bierze z braku wiedzy i umiejętności.
Ja tylko pisze co jest w którym interfejsie możliwe, bo zepsuć można nawet Odis em jak ktoś się nie zna.
Co do tych funkcji to tak jak pisałeś Informacje Sportowe tylko po aktualizacji sterownika silnika, ale możesz to wszystko wyłączyć w adaptacja 5F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team