Skocz do zawartości

Problem z odpowietrzeniem hamulców.


Grizli

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Jak w temacie, nabałaganiłem sobie trochę i mam teraz problem z odpowietrzeniem hamulców.  Moja Octawka to model 1.4TSI-DSG, 2016 grudzień.

Wymieniałem oba tylne zaciski  wraz z wężykami plus nowe tarcze i klocki. To był mod, większe tarcze  272mm i zaciski. Zaciski z Octavi 1.8 (podobno)Przygotowałem sobie na stole zaciski z wężykami aby wymiana była jak najszybsza -rozkręcony przewód elastyczny i metalowy. Płyn w zbiorniczku ponad poziom MAX nieco aby nie zapowietrzyć układu. Sama wymiana poszła zgrabnie, szybko i sprawnie. Dziś żałuję, że nie zalałem nowym płynem zacisku razem z wężykiem jeszcze na stole. Montowałem na sucho w nadziei, że po prostu odpowietrzy się układ. 

Robiłem to z kolegą już 2 razy, on pedałował ja odpowietrzałem. Z wężyków wylatuje tylko czysty nowy płyn bez bąbelków powietrza i dalej pedał miękki, wchodzi blisko podłogi a hamulce słabiutkie. Muszę dobrze go nacisnąć a najlepiej 2-3 razy, wtedy auto staje dęba. 

Specjalnie kupiłem zestaw do odpowietrzania, zbiornik na płyn z pompką, podłączany do zbiorniczka płynu. Napompowałem do 3bar i znów odpowietrzałem ale tył oraz przód. Żadnej zmiany, powietrza w przewodzie brak a pedał dalej miękki wchodzi. Jedyne co zauważyłem, to jakby podczas odpowietrzania tylnych zacisków, płyn po odkręceniu odpowietrznika leciał jakby wolniej niż przy przednim zacisku -ale leci. Na wężyk z odpowietrznika do pojemnika na zużyty płyn, założyłem dodatkowo zaworek zwrotny -działa perfekcyjnie. Wszystko mega szczelne. Przepuściłem w sumie ok. 1,5 litra płynu już na tył i z 200ml na przód. 

Nie wydaje mi się aby zapowietrzyła się pompa ABSu, pilnowałem poziomu płynu i dolewałem kilka razy. Nie spadł ani razu poniżej poziomu 50%. 

Chciałem dziś odpowietrzyć pompę ABS vcdsem ale patrząc na instrukcje z neta, ta wersja programu nie zgadza się z opisami. W końcu znalazłem tabelkę z rozwijanym menu gdzie była między innymi pozycja -bleed brakes. Mój angielski prawie nie istnieje ale wg. tłumacza to odpowietrzanie. Odpaliłem to i...pojawił się komunikat o błędzie oraz choinka na zegarach. Zamknąłem program, wyłączyłem zapłon, po ponownym załączeniu jest OK. 

Teraz logiczne pytanie, wiadomo iż te tylne heble w całej grupie VW robią takie problemy ale czy nie istnieje sposób aby to zrobić? Przecież w fabryce napełniają ukłąd od zera, w serwisach robią takie operacje także i nie muszą odpowietrzać po 5 razy. Gdzie mogę robić błąd, czy ktoś ma sprawdzoną procedurę na 100% ? 

Naoglądałem się już tyle filmów i naczytałem tyle porad, że w sumie wiem mniej niż wiedziałem przed.  

Mam vcdsa  ver.17.8, nie mogę go aktualizować..wiadomo czemu ale on powinien spokojnie wystarczyć do mojego auta.

Edytowane przez Grizli (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile zrobiłeś km od wymiany hamulcy po wymianę takiego zestawy pojeździj trochę i odpowietrz układ jeszcze. Po zakręceniu odpowietrznika po zaciągaj ręczny parę razy. Te zaciski tak mają że ich parę razy odpowietrzyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zawracalem sobie głowy kodowaniem. Pisali już, że nie jest to konieczne. No bo i skąd pompa ma wiedzieć, że są inne zaciski( też 38mm tlok), nieco większe tarcze i klocki? Tu ewidentnie jest zapowietrzone coś. Pierwsze nacisniecie, auto zwalnia ale pedał miękki. Od razu drugie nawet lekkie, pedał twardy a auto staje dęba. 

Od założenia tego zestawu, przejechałem jakieś 100km w ruchu miejskim. W tym czasie 3 razy odpowietrzane byly. 

Wiem, że te hamulce tak mają. Mój mechanior też o tym mówi ale jednak musi być sposob aby zrobić to raz a dobrze. 

Przy odpowietrzaniu nawet luzowalem zacisk na 1 śrubie i podnosilem go do góry tak aby odpowietrznik byl max u góry. 

Taka jazda jest niebezpieczna. Coś nagle wyskoczy i może być nieprzyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przód 4 tłoki i tył 310 i nic nie kodowałem przewody w oplocie i pięknie działa. Po wymianie tyłu na 310 też miałem suche zaciski też mi tak. Pedał wpadał i się ułożyło i było git. Podjedź na jakiś warsztat niech Ci to odpowietrza jeszcze raz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pompa o tym nie wie i powinno się ją o tym poinformować. Może i nie trzeba kodować, ale skoro producent przewidział to znaczy, że prawdopodobnie jest inny rozkład siły hamowania na każdą oś. Co zresztą miało by sens.
Ja mam ciągle oryginalny zestaw i nie wiem jak jest po zmianie. Szukam rozwiązania twojego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja delikatnie podłączę się pod temat. Miałem słabe klocki i tarcze z tyłu. Akurat po zakupie auta przysługiwał mi przegląd w ASO  po 4 latach. Stwierdzili słabe klocki ale chcieli jak za matkę to powiedziałem że sam wymienię. ale wymienili płyn hamulcowy. Więc na pewno odpowietrzali. I było tak że te pierwsze naciśnięcie było takie trochę słabe, pedał niby twardy ale wystarczyło puścić trochę pedał i wcisnąć ponownie i było bardzo ostro.

Ostatnio wymieniłem sam klocki tarcze tył (253 mm) na Brembo. Wszystko higienicznie zgodnie ze sztuką, pięknie wymalowane i też jest tak samo. Pierwsze naciśnięcie nie jest tak ostre jak ponowne.

Odpowietrzałem na zgaszonym aucie. Myślałem żeby odpowietrzyć na zapalonym, robiliście tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teorii tysiące ale ta z odpalonym nie trzyma się kupy. Jeśli już było to tylko włączony zapłon. Ja jeszcze spróbuję sposobu na odpowietrzanie z abs bo jest inne niż bez abs. Około 20 razy nacisnąć do oporu pedał hamulca na wyłączonym zapłonie. Teraz wcisnąć pedał do oporu, włączyć zapłon, odpowietrzyć zacisk, odkręciła odppwietrznik i czekać ax przestanie lecieć ppwietrze. Potem drugie koło tak samo. Dokładna procedura w sieci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę pierwszy raz zadziałał u mnie hamulec antykolizyjny, wąska dróżka i trawa wysoka tylko była, zawracałem na 3, i jak cofałem to walnęło po heblach tak że myślałem że w jakąś betonową ścianę przywaliłem 🙂 pedał mi uciekł z pod nogi i słychać było pompę abs.

Teraz mam wrażenie że poprawiły się hamulce w sensie od pierwszego wciśnięcia ostro działają. Samo się odpowietrzyło? 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej walczę. Przejechałem kilkaset kilometrów w sumie po mieście. Wczoraj odpowietrzalem kolejny raz. Kilkadziesiąt razy pędał w podłogę na wyłączonym zapłonie, potem pedał do podłogi, włączony zapłon i odkręcanie odpowietrznika z tyłu. Nastepnie tak samo drugie koło i...dupa. w dalszym ciagu pierwsze naciśnięcie pedału w czasie jazdy, wchodzi do polowy albo ciut dalej. Auto zwalnia ale tak jakby bez tylu hamowalo. Odpuszczenie i kolejne wcisniecie nawet lekkie, pedał juz twardy, wchodzi mimimalnie a auto staje dęba. Tak jak z fabryki wyjechało. To już w sumie 4 razy odpowietrzane a może i 5...brak pomysłu.

Może faktycznie trzeba zrobić kodowanie? Choć jedni pisali, że warto a inni, że nie trzeba. 

Edytowane przez Grizli (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może nie problem ale raz...nie znam go a dwa, na innych forach skody wyczytalem, że tarcze 288 i 312 mają takie samo kodowanie. Nie znalazlem za to nic o kodowaniu tyłu 272 mm. 

Mam jednak wrażenie, ze po ostatnim odpowietrzaniu jest obecnie o niebo lepiej niz po 1 czy 2. 

Mam jeszcze jedno wyjscie ale potrzebuję wskazówki. Jak odpowietrzyc pompę ABS z vcds? Mam wersję 18.4 i tam po wejsciu w hamulce, ABS wygląda to inaczej niz w poradach. 

Z lewym zaciskiem dlugo meczylem się i przewod byl otwarty, byc moze pompa zlapala powietrze? Sprawdzić nie zaszkodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

koniec tematu - po miesiacu jazdy hamulce ułożyły się i wszytsko wróciło do normy. Są teraz jak brzytwa. Długo to trwało ale udało się. Zastanawia mnie tylko jak oni to w fabryce robią, że auto wychodzi od razu z bardzo skutecznym układem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

cześć!

mam dokładnie tak samo. Nie mogę odpowietrzyć układu. Niby wszystko jest Ok, ale pedał ciagle za miękki. Odpowietrzalem tradycyjnie, nic nie dało. Pojechałem do ASO i wymienili mi płyn z odpowietrzeniem całego układu maszyną. Wydawała mi się lekka poprawa ale jednak to nie jest to. Jadę zaraz na odpowietrzenie pompy abs do zaprzyjaźnionego mechanika. Mam nadzieje, że pomoże. Ja zmieniałem zestaw przód na 340 i tył na 310. Dam znać czy coś pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ma ktoś sprawdzoną procedurę odpowietrzenia pompy ABS za pomocą VCDS?

minęło pół roku od wymiany klocków i nadal te pierwsze naciśnięcie jest wyczuwalnie mniej ostre niż kolejne, wystarczy zwalniać do skrzyżowania, lekko odpuścić i potem malutkie dotknięcie stawia dęba samochód. Ja w sumie odpowietrzałem tylko raz po wymianie, trzeba spróbować jeszcze raz, tym razem na zapalonym silniku, wtedy będzie większe ciśnienie w układzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

Cześć,

czy ktoś na forum posiada Skodę Octavie IV RS Diesel 4x4 ? Oryginalny zestaw hamulcowy nie wyrabiał ( 2-tłok/tarcza 312 ) a do tego wichrowała się przednia tarcza od strony kierowcy.Po założeniu zestawu na przód 4-tłok/EBC 340 tarcza pływająca/Ebc yellow stuff/przewody w stalowym oplocie wszystko działa dobrze przez krótki czas a potem pierwsze naciśnięcie hamulca nic nie daje dopiero drugie/trzecie. Albo jak go podpompuje. Jakieś pomysły ? Odpowietrzanie pomaga na krótko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team