Skocz do zawartości

Octavia II, 2010, 1.4 TSI, 90kW. Brak kompresji, silnik do remontu, czy wymieniać?


Pawel63

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam dłuższą historię, więc z góry przepraszam i dziękuję za cierpliwość.

Mam Octavia II, 2010, 1.4 TSI, 90kW, w maju ’21 przerobiony na LPG Landi Renzo, teraz przebieg 160tyś.km. Około pół roku temu wymiana rozrządu, potem stłuczka i wymiana kilku blach z przodu, ale raczej (chyba) bez wpływu na silnik. Od kilku miesięcy samochód słabł w czasie jazdy i gasł, a na jałowym coraz większym objawem było szarpanie silnikiem. Poszedłem z tym do mechanika, wymiana świec nic nie dała, więc zrobił test na kompresję i wyszło mu, że jeden cylinder kompresji nie ma prawie w ogóle, a drugi ma słabą. Po zalaniu tego gorszego cylindra olejem okazało się, że kompresja na nim się pojawiła, co dla mechanika było znakiem, że problem jest nie tylko z zaworami, ale i z cylindrem, pierścieniami, etc.., czyli cały silnik jest do remontu lub wymiany. Jak główną prawdopodobną przyczynę podał mi, że te silniki pod gaz się nie nadają, w ogóle to są słabe silniki, no a gaz jest dobry do kuchenek a nie do samochodów. OK, przyjąłem bez komentarza, bo się na tym nie znam. Zresztą ważniejsza jest dyskusja co z tym teraz zrobić: czy remontować, czy wymieniać.

Rada, jaką dostałem na miejscu, po pomiarze kompresji była, że remont będzie kosztował „kupę kasy”, nie opłaci się, bo jak się dobrze poszuka, to prędzej lub później pojawi się silnik po wypadku, czy coś, i taniej będzie go przełożyć. Mechanik poradził jeździć ostrożnie albo wcale i czekać, bo on swoimi kanałami coś znajdzie. W tym miejscu na tym stanęło, ale jednocześnie pojechałem do innego mechanika, po drugą opinię. Ten z kolei poradził, że wymiana silnika obarczona jest dużym ryzykiem, bo naprawdę nie wiadomo, co się kupuje i może być tak, że założy się jeszcze gorszy, trzeba będzie wyjmować, szukać innego, może znowu będzie zły, będą koszty, a rozwiązania nie będzie, więc cała ta historia z wymianą jest niepewna. Druga porada była, aby zdjąć głowicę i się przyjrzeć, bo być może cała sprawa zamknie się tylko na zaworach. Tym bardziej, że silnik jakoś dramatycznie nie zwiększył poboru oleju, więc pierścienie powinny być OK. Więc najpierw otworzyć silnik, przyjrzeć się i dopiero wtedy myśleć co naprawiać i jak. Czyli dostałem dwie różne porady, no i teraz ja mam podjąć decyzję, ale nie wiem jaką. Bo tu ryzyko znalezienia słabego silnika do wymiany, a tu ryzyko kosztu pójścia w naprawę i konsekwencji z tym związanych.

No i jestem w kropce, co robić, dlatego tutaj na tym forum jestem. Potrzebuję porady:

1. Czy ktoś ma doświadczenie z tym silnikiem? Czy problemy są raczej związanych tylko z zaworami, czy też nie ma reguły i można spodziewać się wszystkiego? To znaczy, czy uzasadnione jest myślenie o małej naprawie, czy też rację ma ten pierwszy mechanik, że silnik jest do wyrzucenia bo taniej będzie wymienić na inny?

2. druga rada jakiej szukam, to jeśli ten silnik trzeba będzie wymieniać, to gdzie szukać i jak znaleźć dobry egzemplarz? Jakie kryteria przyjąć oceniając, co jest dobre, a jakiego nie brać?

4. no i na koniec, czy w międzyczasie, zanim się naprawi, mogę tym silnikiem jeździć? Mieszkam na wsi, więc w gruncie rzeczy muszę od czasu do czasu do sklepu, coś załatwić, etc.. Średnio na miesiąc robię może tylko kilkaset km, więc tak jakby bez znaczenia, ale nie wiem. Bo jeśli będę naprawiał, to nie chcę go teraz w międzyczasie psuć jeszcze bardziej,

Generalnie co robić?

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Ci ten drugi mechanik wyceni Ci koszt remontu. Porównaj to z cenami silników - można kupić silnik używany z jakąś gwarancją. Poza tym przy wymianie silnika możesz próbować zmienić na inny, większy, lepiej pracujący na LPG itp.

Systemy infotainment w grupie VAG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi jak w innym aucie padł silnik to go robiłem. Masz wtedy pewność, że masz nowe części i będziesz jeździł. Jak wymienisz silnik to nie masz żadnej pewności jaki jest jego stan i czy za kilka miesięcy temat nie wróci. Na naprawę masz gwarancję i możesz dochodzić swoich praw, a na używkę mechanik ci się wykręci, bo powie, że on tylko montował i tylko za to odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Cześć Wszystkim,
Kończąc temat chcę poinformować, co postanowiłem i ile zapłaciłem. Idąc za poradą przyjąłem opcję naprawiania silnika, a nie wymiany. Do naprawy poszła głowica, poza tym standardowa wymiana uszczelek, pierścieni, przy okazji popychacze i śruby rozrządu, no i olej. Cylindry były OK, więc ich nie ruszaliśmy. Wszystko razem z robocizną wyniosło 3400 (z czego koszt największy to remont głowicy i robocizna). Na razie, po kilku dopiero dniach, trudno jest mi ocenić jakość, ale wstępnie wydaje się, że jest OK, znowu mam przyjemność jeżdżenia.
Z decyzją naprawiania, zamiast wymiany, czuję się dobrze. Przekonał mnie argument, że wymieniając cały silnik nie wiadomo, czy trafi się dobrze, czy źle. Możliwości sprawdzenia kupowanego silnika są małe, bo najczęściej dostępne są silniki już zdemontowane, czyli kupuje się czyjeś piękne słowa. Zapewne na wymianie silnika można wygrać, ale ryzyko jest duże. Co do kosztu, to zdaje się nie przepłaciłem, wymiana silnika zabolałaby bardziej. Warsztat nie żaden renomowany, tylko podwórkowy, ale facet w przeszłości mnie nie zawiódł, więc i teraz mam nadzieję wszystko poskręcał jak trzeba.

Dzięki za wsparcie, :-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team