Skocz do zawartości

Siatka oddzielająca przestrzeń bagażową od pasażerskiej


karpiugda

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Rozkminiłem temat montażu rolety z siatką oddzielającą przestrzeń bagażową od pasażerskiej.
Zamontowane są tylko dwa punkty mocowań siatki za tylną kanapą z dwóch powodów:
-nie jest mi potrzebna roleta za fotelami,
-ASO nie skompletowało wszystkich elementów potrzebnych dla obu pozycji,
-nie mogłem czekać na zamówienie brakujących elementów ze względu na wyjazd i zaplanowany montaż.

Roletę o numerze 5E9861691 nabyłem na allegro za 100 zł, w komplecie dostałem listwy mocujące i śruby (elementy do przykręcenia do kanapy)

W ASO zamówiłem:
5E9861251A - Metalowe uszy tył
5E9861251 - Metalowe uszy przód (zrezygnowałem z zakupu i montażu)
5E9867347Y20 - Nakładka plastikowa (to co widać później na wierzchu)
5E9867945 - Nakładka plastikowa (element wsuwany w nakładkę powyżej)
N10640401 - Nitonakrętka M8 można nabyć w sklepie metalowym ale niewiele się oszczędzi
N90874703 - Śruba z łbem stożkowym M8 podobnie jak nit polecam wziąć już z ASO

Nitonakrętek jak i śrub potrzeba 4szt na tył i 4szt na przód.
Mnie komplet elementów na tył kosztował 150zł w ASO

Broniłem się mocno przed zdejmowaniem całej podsufitki ale niestety inaczej się nie dało.
Demontaż rozpocząłem od tyłu. Należy zdjąć osłony słupków w bagażniku i odkręcić 4 śrubki torx na każdym z boczków bagażnika.boczek.JPG

Następnym krokiem jest wypięcie plastiku pod łokciem pasażera z boku kanapy. Aby nie połamać elementów konstrukcyjnych trzeba chwycić plastik od strony wykładziny a nie przy uszczelce. Ciągniemy energicznie w płaszczyźnie poziomej (nie pod kątem czy do góry bo się połamie mocowanie) w kierunku do środka samochodu. Po uwolnieniu plastiku zasłaniającego nadkole będziemy mogli odchylić do środka bagażnika odkręcony wcześniej element w bagażniku. Po tych czynnościach możliwe jest zdjęcie osłony słupka C przez pociągnięcie do wnętrza samochodu a następnie przesunięcia go pionowo w dół aby wyszedł  spod podsufitki.

slupekc.JPG


Demontaż lampki nie wymaga opisu, osłony słupków B przykręcane są śrubą torx schowaną pod zaślepką z napisem Airbag. Słupki A wypiąłem jedynie w górnej części. Przedni schowek na okulary wyjmuje się przez podważenie jego wewnętrznej skorupki po otwarciu, ułatwia to późniejsze manewrowanie kablami od oświetlenia i alarmu. Wszystkie elementy w tej okolicy wyjmujemy przez delikatne podważanie np łyżką o obłych krawędziach aby nie uszkodzić plastiku. Korpus plastikowy czarny na którym zamocowane są ustrojstwa demontujemy po wykręceniu dwóch szarych śrub torx. Śrubki czarne trzymają podsufitkę na suficie.

Najwięcej problemów było ze zdjęciem słoneczników udało się jednak przy użyciu kilku łyżek do herbaty z małymi uchwytami. Pod zaślepkami przy pręcie znajdują się otwory w które należy wprowadzić płaskie śrubokręty lub jw łyżki ? powodując chowanie zatrzasków.
System jest analogiczny do zamocowania uchwytów więc polecam zacząć od zdjęcia rączek, potem już ma się wyobrażenie o tym jak działa ten system i jest łatwiej.
Uchwyty słoneczników demontuje się poprzez podważenie plastikowej obudowy (zatrzaski są po stronie wnętrza kabiny), po jej zdjęciu element wewnętrzny można wysunąć bez użycia siły.

klamka2.JPG

Po uwolnieniu podsufitki można ją przesunąć maksymalnie do przodu i położyć na desce rozdzielczej i zagłówkach.

W bagażniku na dachu znajdziemy otwory montażowe w które wkładamy nitonakrętki, polecam kupić/pożyczyć nitownicę do osadzenia nitów. Ja poradziłem sobie bez nitownicy ale było trudno i zmarnowałem sporo czasu na tą czynność.

uchwyt.JPG

Po przykręceniu uchwytów siatki na swoich miejscach nakładamy dowolną farbę na powierzchnie która będzie miała styk z podsufitką dzięki temu dowiemy się gdzie dokładnie należy wycinać otwory. Zanim farbka wyschnie przymierzamy podsufitkę na właściwe miejsce, polecam złapać podsufitkę na śrubki torx pod panelem oświetlenia dla pewności że przymierzamy ją tam gdzie ma się znaleźć ;). Dla pewności dociskamy w miejscach gdzie są uchwyty tak aby farba odbiła się na podsufitce. 

szpilki.JPG

Następnym krokiem jest wbicie szpilek w skrajne punkty naszego wzoru na podsufitce. Cięcie musimy przeprowadzać od strony widocznej aby nie rozwarstwić materiałów. Polecam też użycie całkowicie nowego noża tapicerskiego i wbijanie go tnąc od szpilki a nie do szpilki aby przypadkiem nie omsknęła się ręka i nie zaciąć za daleko.
Po wstępnym wycięciu otworu przymierzamy plastiki i otwór powiększamy, tym razem możemy wycinać już samą twardą warstwę a warstwę widoczną zawinąć.

efekt.JPG

Po wsadzeniu plastiku 5E9867347Y20 łapiemy go zawleczką 5E9867945.
Teraz już tylko składamy wszystko w odwrotnej kolejności pamiętając dalej o tym jak krucha jest podsufitka i jak łatwo ją zniszczyć.

Dodam że przy całej operacji przydają się cztery ręce, dobre światło oraz kilka par rękawiczek nitrylowych (żeby nie pobrudzić podsufitki).
Operacja zajęła około 8 godzin. Ale w porównaniu do wyceny ASO na cztery i pół tysiąca za części plus robocizna nie ma wątpliwości że lepiej zrobić samemu lub zlecić w dobrym warsztacie.

  • Lubię to 3
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
1 godzinę temu, karpiugda napisał:

Hej, nie znam numerów, są w etce jak poszukasz w Google. Ja kupiłem roletę/siatkę razem z listwami na kanapę.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

Dziekuje za odpowiedz. A powiedz mi, gdzie sie te mocowania do listwy montuje. Sa gdzies widoczne otwory czy sa ukryte w tylnej kanapie i trzeba je odkryc? U mnie na kanapie nic nie ma i sie zastanawiam nad montazem. Wyczytalem w instrukcji, ze rolete sie jakos latwo demontuje, wiec pewnie jakies male elementy trzeba przykrecic do tej szerszej czesci kanapy. Dobrze mysle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roleta wchodzi na dwie listwy ślizgowe które przykręca się do szerszego oparcia. Każda listwa jest na trzy śruby. W oparciu nie ma otworów, trzeba je wykonać samemu i w utworach osądzić nitonakrętki. Kazdy otwor jest oznaczony punktowym przetłoczeniem ale nie czuć tego pod palcami macając tapicerkę. Trzeba przymierzyć roletę i ocenić gdzie będą listwy i naciąć sobie w poziomie tapicerkę, potem uchylić i będzie widać punkty do wiercenia.
Sprawdziłbym i zmierzył w których miejscach to jest ale już nie mam tego kombi ...

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 miesiące temu...

No właśnie ja też nie mogę wyszukać i się zastanawiam czy to jest konieczne bardzo bo wygląda jak by się dało obejść bez tego mocowania do siedzenia. Siatka widać ma specjalne wgłębienie w budowie bagażnika może by starczyło. Grzebałem w etce ale nic nie znalazłem ciekawego. Jedynie to mi się pokazało.

obraz.png.0c781b49de474eb01f3bf0b7248fb4a7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obraz.thumb.png.46f2f1e8d9e9881e1a0759de6adb817d.png

obraz.thumb.png.27d594cb875678faf5bfff8169c96630.png

@karpiugda Czy tak to wyglądało?

Jeżeli tak to chyba udało mi się to wyszukać w ETCE.

Numer tej listewki mocowanej do tylnej kanapy to: 5E9861703

A numer śrub to: N10124308

obraz.thumb.png.573bc01452b23a8b2e5d33d4128a8de4.png

Znalazłem jeszcze takie zdjęcie więc to będzie raczej to.

obraz.thumb.png.bc04970d4618f13fbfee76cc329f39ac.png

Edytowane przez wawu1991 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja osobiście zakupiłem taką jak na zdjęciu, prosty montaż bez żadnych przeróbek. I tutaj przestrzegam bo jak się niestety później okazało nie pasuje do wersji z dachem panoramicznym. Serwis w Holandii i w Polsce nie miał o tym bladego pojęcia, ja też do momentu kiedy próbowałem to pierwszy raz zamontować. 

TDG1404.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team