Skocz do zawartości

Active Cruise Control ACC w O3 bez DSG


Shaarky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawiam się nad domówieniem jeszcze aktywnego tempomatu. Dwa dni przeglądam internet i opinie są różne - zastanawiam, się czy ktoś z Was korzysta z ACC (z FA).

Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że użyteczność przy DSG jest większa, ale DSG nie jest dla mnie :)

Jak sądzicie? warto brać ACC z FA? a może samo FA? a może nic i zwykły tempomat wystarczy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam ani jednego, ani drugiego. Tak myślałem, że nie będzie mi to potrzebne - pomimo DSG.

Odnośnie FA - to on z tego co wiem tylko cię informuje, że za szybko zbliżasz się do przeszkody przed tobą i chyba sam nie zareaguje, dopiero jak naciśniesz pedał hamulca to on dorobi resztę, przynajmniej chyba FA ma @adamwo u siebie. Dobrze pamiętam?

Natomiast w połączeniu z ACC dopiero jest sens moim zdaniem. Z manualem przyda ci się to tam gdzie nie będzie wymagało to zmiany biegu: autostrada, ekspresówka czy jakaś krajówka na której jedziesz w miarę "stałą" prędkością. Więc manual tutaj nie wyklucza jego zakupu. Jedynie co to chyba pełnia "szczęścia" z wykorzystaniem tych dwóch dodatków jest z DSG.

I tak jak ci pisałem, biorąć ACC już masz FA w pakiecie, ale możesz zakupić samo FA. Na pewno każdy z nas miał taką sytuację nagłą, że mogło (lub skończyło) się nieprzyjemnością. Pytanie czy tej kasy nie wpakować w coś innego?

Dość często ostatnio korzystam z FLA, tutaj jednak wolałbym aby działały od wyższej prędkości, std chyba działają powyżej 60km/h

Po tych przejechanych 13kkm może i żałuję lekko ich brak. Ale nie rozczulam się szkoda, że nie domówiłem itp - po zakończeniu leasingu na tym będzie kolejne, za kilka lat przyjdzie kilka innych ficzerów, które na pewno wezmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z instrukcji obsługi:

Ostrzeżenie wstępne
Jeżeli system rozpozna zagrożenie kolizją, na wyświetlaczu pojawi się lampka
kontrolna i rozlegnie się sygnał dźwiękowy.
Ostrzeżenie wstępne pojawia się w następujących sytuacjach.
▶W przypadku zagrożenia kolizją z poruszającą się przeszkodą przy prędkości
od około 30 km/h do 210 km/h.
▶W przypadku zagrożenia kolizją z nieruchomą przeszkodą przy prędkości od
około 30 km/h do 85 km/h.
Podczas wyświetlania się ostrzeżenia wstępnego, wcisnąć pedał hamulca lub
ominąć przeszkodę!
Pilne ostrzeżenie
Jeżeli w przypadku zagrożenia kolizją z poruszającą się przeszkodą kierowca
nie reaguje na ostrzeżenie wstępne, dzięki czynnej ingerencji układu hamulcowego system automatycznie wywołuje krótki manewr hamowania, aby ponownie ostrzec kierowcę przez zagrożeniem możliwą kolizją.
Hamowanie automatyczne
Jeżeli kierowca nie reaguje na pilne ostrzeżenie, system rozpoczyna automatyczne hamowanie pojazdu.
Przy automatycznych ingerencjach układu hamowania rośnie ciśnienie w układzie hamulcowym i nie można uruchomić pedału hamulca w zwykły sposób.
Automatyczną ingerencję w hamowanie można przerwać przez użycie pedału gazu lub przez ingerencję kierownicą.
 
Wspomaganie hamowania
Jeżeli kierowca w sytuacji zagrożenia kolizją hamuje w sposób niewystarczający, system automatycznie zwiększa siłę hamowania.Wspomaganie hamowania działa tylko wtedy, gdy mocno naciska się na pedał hamulca.
 
 
Mam FA z ręczną skrzynią i działa faktycznie tak, jak napisano wyżej w instrukcji obsługi.
Edytowane przez balard12 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ACC z manualem i sobie chwalę
On działa tak, że w czasie jazdy na tempomacie można zmieniać biegi, bez wyłączenia tempomatu. Wyłączyć go można tylko i wyłącznie manetką albo hamulcem, ewentualnie zwolnić poniżej 20 km/h. Czasami nawet w korku na dwójkę redukowałem, będąc cały czas na ACC. Na trasie to w ogóle praktycznie jak w DSG, ponieważ silnik elastyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

FA dziala i czasem jest problem, jak chcesz spektakularnie dojechać komuś do zderzaka i zza niego wyskoczyć, a ten daje wcześniej po hamulcach ? Albo ktoś skręca przed nami,  za chwile zniknie z pasa, ale system jeszcze go widzi i hamuje. Przy czym wystarczy esc sport lub off i system nie działa. 

Edytowane przez maro (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maro zgadzam się z FA, ale i tak uważam, że działa bardzo dobrze i nie reaguje bez potrzeby. W sumie na razie mi się nie zdarzyło żadne hamowanie bez potrzeby. Jedynie co to kilka razy zapalała się na maxi dot wielka czerwona grafika hamowania, dodatkowo kilka razy był też sygnał dźwiękowy.
Zobaczył jak będzie za kilka k km, na razie mam przyjechaniu tylko 3kkm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ACC jest mega wkurzające na autostradzie. Jedziesz sobie 140-160 i nie ma bata musisz czasem zjechać na prawy (no chyba, że się ciągnie dwie paki to nie). A na prawym zaczyna to gówno hamować 150 metrów przed tirem. Tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ustawienie odległości. Przy minimum masz różnicę prędkości Twojej i tira odpowiednio 50-70 km/h. I temu debilnemu tempomatowi się wydaje, że mu wjedziesz w dupsko i hamuje. Bez-sen-su.


Jak ostatnio jeździłem tak dla zabawy na ACC to przy prędkościach pomiędzy 90 a 120 czasami nawet za blisko mi podjeżdzał, na tyle że zwiększałem sobie nawet odstęp. Fakt, że było dość ciasno na drodze. Jak było pusto to dystans jak by większy trzymał.
Praktyczne nie jeździłem z ACC powyżej 140, więc nie wiem dokładnie jak jest, ale faktycznie widać, że wtedy bardziej zachowawczo się zachowuje.
Generalnie większość osób pisała, że ACC trzyma za dużo odstęp i za wcześnie hamuje, jak dla mnie na razie jest ok. Tylko nie wiem czy mi to nie przeszkadza po prostu, czy może coś poprawili w kolejnych latach - ja mam MY 2017?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 160 bezpieczny odstęp (3s) wynosi około 135m. Ja jeżdżę na 2s, a w korkach na 0. To pokazuje tylko, że jeździmy za blisko. A na autostradzie dla każdego te 2s to i tak duzo. większość wpakuje sie przed Ciebie, a ty ciągle zwalniasz i zwalniasz... :/

Ja latam z tym przeważnie na 160 i dużo wcześniej pasy zmieniam.

Edytowane przez Hubee (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Panowie, odkopię temat bo sam stoję przed wyborem. Czy warto zamówić ACC (wraz z FA), Lane assist do Octavii 1.4 w manualu? Jakie są opinie posiadaczy manualnych skrzyń biegów na jego temat? Będę wdzięczny za pomoc bo to ostatnie chwile kiedy mogę dokonać zmian w moim zamówieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak choć czasem jeździsz w trasę, taką lightową, wakacyjną to polecam na milion procent :)

Po 3/4 trasy potrafiłem przejechać na ACC na autostradzie - trasa w-wa - austria. Lane assist spoko, ale ACC to dla mnie must have teraz.

Wysiadałem totalnie nie zmęczony po trasie, im więcej samochodów na drodze tym częściej włączałem ACC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam i żałuje. Niestety wersja 210 trochę kosztowała i się nie zdecydowałem. Nowsza wersja moim zdaniem trzyma odstęp akurat, przyśpiesza też dość żwawo.

Jak masz kasę to polecam, ale zamiast 1.4 + ACC dołożyłbym tą kasę do 1.8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystans regulujesz sam jaki ma być zachowany. W wersji po fl jest jeszcze opcja kontroli prędkości w zależności od rozpoznanych znaków i przewidywanie zakrętu. Ponadto jest zamontowany w atrapie a nie na dole zderzaka. Ma większą widoczność 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjąłem decyzję! Zamierzam zdjąć Cantona (podobno seria też daje radę), w drodze do pracy nie poszaleję, a w podróży partnerka i tak będzie prosić by ściszyć radio, przy cichym słuchaniu ze znalezionych opinii wynika, że nie ma większych różnic, a w zamian zakładam wszystkie systemy. Blind Spot, Lane assist, ACC 160 z FA.

@emylpe 1.8 to ciekawa opcja, ale robię 85-90% przebiegu w mieście, a tutaj spalanie tego silnika mnie zje. Obecnie jeżdżę 140 konnym dieslem, który setkę osiąga w 9,5 sek, myślę, że 1.4 które robi to w 8.1 przy 150KM wystarczy na moje potrzeby.

ACC biorę do 160km/h jako, że 210km/h to dopłata kolejnych 1400 zł, z tego co poczytałem ten 160 też jest ok.

P.S. Ktoś z Was może porównywał Cantona z seryjnym nagłośnieniem i jest w stanie ocenić czy warto dopłacać, kiedy tak na prawdę słychać różnice i czy to must have czy też nie?

Edytowane przez ARJ1989 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team