Skocz do zawartości

B2b - czy warto/jak to ugryźć?


Milord

Rekomendowane odpowiedzi

Koszt kosztem, ale to trzeba sobie policzyć na kalkulatorze i ogarnąć co się bardziej opłaca. Ja rozkminiałem pomiędzy 4, a 5 lat, gdzie okazało się, że różnica w racie to jakieś 400-500 zł brutto, a finalny koszt tylko 3000 zł większy - czyli 6 miesięcy odkładania żeby to pokryć, a masz mniejszą ratę przy wkładzie 26% i wykupie 1%. Oczywiście jak chcesz generować jak największe koszta i żeby koszt leasingu był najmniejszy to faktycznie potrzebny duży wkład własny i leasing na 3-4 lata. Tylko pytanie czy warto nadszarpywać budżet dla tych paru złotych :)

Nie rozumiem tylko po co brać wykup >1% przy normalnym leasingu, a nie tym niskich rat - chyba, że taki macie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maliniak Wykup w moim przypadku 15% tj. 15975 netto. Wpisujesz to w ew. środków trwałych. Auto sprzedajesz w tym samym miesiącu co wykupujesz. Sprzedajesz je powiedzmy za 60000 netto.

W przypadku sprzedaży bez opcji wykupu 15% Podatek to: 11400.

Gdy wykupiłeś auto za w/w kwotę: 

Kwota 15975 idzie w koszty jednorazowo bo nie została zamortyzowana. 

Czyli podatek płacisz od kwoty 60000-15975= 44025 Kwota podatki 8364,75.

Oszczędność jest, Jest:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@keaton Wykup auta. Czyli auto:) Ale nie koniecznie. Bo można wpisać jako zakup towaru do handlu. 

Efekt końcowy da to ten sam.

Edytowane przez Kamil RS230 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw przeproszę za OFF topic ... 
czytam i zainteresowałem się i przypomnę tylko moja sytuacje szukałem OIII rs dsg tsi jakiejś używki na fv vat .... a obecnie rozważam nowy egz . 
forma zakupu to leasing .. nie prowadzę działalności ale firma gdzie pracuje pozwala mi na zakup pojazdu i w ramach " przywileju " otrzymam zwrot polowy vat-u ... 
i teraz czytając wątek dobrze rozumiem ze mogę zbić koszt całej swojej operacji np sprzedając auto na fv vat do innej firmy ( mam taka możliwość ) . 
zastanawiam się jak najtaniej dokonać tej operacji abym ja najwięcej na tym zyskał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lodowa Na tym już nie zarobisz:) Po pierwsze przy sprzedaży trzeba zapłacić cały VAT mino że odliczyło się tylko połowę.

Ja podałem tylko przykład jak można zaoszczędzić na podatku dochodowym. Moim zdaniem bardziej opłaca się brać wykup o większej wartości niż 1%. Oczywiście jeśli koszt leasingu nie wzrasta jakoś gwałtownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kamil RS230 napisał:

@lodowa Na tym już nie zarobisz:) Po pierwsze przy sprzedaży trzeba zapłacić cały VAT mino że odliczyło się tylko połowę.

Można zrobić korektę VATu przy sprzedaży i odzyskać te 50%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Milord napisał:

Ja właśnie szukam szukam możliwośći wzięcia kredytu na samochód na firmę i dla nowych firm to praktycznie nierealne.
Leasing owszem, ale kredyt bardzo ciężko bez stażu.

Na nowe auto kredyt nie ma sensu. Szczególnie warte powyżej 20 000 euro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny powód dla którego rozważam kredyt zamiast leasingu to fakt, że istnieje duże prawdopodobieństwo że firma dla której będę świadczył usługę zaproponuje mi przejście na UoP po okresie około dwóch lat. Takie mają praktyki...

Ale widzę, że i tak chyba bardziej realnym wyjściem jest leasing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co np. w sytuacji, gdy po roku kończę działalność?
Mogę spłacać dalej leasing jako osoba fizyczna czy mogę tylko spłacić jednorazowo, ewentualnie sprzedać cesję?

Zastanawiam się jak najlepiej podejść do tematu, bo będę zatrudniony na B2B z dużymi szansami na przejście na umowę o pracę po pewnym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.05.2018 at 23:43, Maliniak napisał:

Dopóki płacisz to bank ma to w dupie emoji2.png

Bank to mniejszy problem, większy to podatki i US.

Zgodnie z Art. 14a Ust.4 w okresie zawieszenia działalności przesiębiorca (...m.in...)

"ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów"

"ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej"

Czyli jeśli był leasing był zawarty przed zawieszeniem działalności, to generalnie można dalej spłacać i nie powinno być problemu. Ale jakbyś chciał w czasie zawieszenia coś nowego kupić i wrzucić w koszty, to US prawie na pewno się tym zainteresuje i musisz liczyć się z kontrolą.

Leasing możesz skrócić ale dopiero po 2 latach - przepisy o leasingu mówią, że nie może on trwać krócej niż 24 m-ce. No i oczywiście zmiana warunków (skrócenie) wiąże się z opłatami - to już jest zależne od konkretnego leasingu.

Dnia 24.04.2018 at 11:08, Kamil RS230 napisał:

W przypadku sprzedaży bez opcji wykupu 15% Podatek to: 11400.

Gdy wykupiłeś auto za w/w kwotę: 

Kwota 15975 idzie w koszty jednorazowo bo nie została zamortyzowana. 

Czyli podatek płacisz od kwoty 60000-15975= 44025 Kwota podatki 8364,75.

Oszczędność jest, Jest:) 

To nie jest oszczędność, tylko poprawa cash-flow. Podatek długofalowo zawsze zapłacisz taki sam. Ty po prostu odliczasz to, czego nie odliczyłeś wcześniej. Jeśli kogoś stać, to zawsze najbardziej opłaca się brać leasing na jak najkrótszy okres i z jak największą wpłata własną, dlatego że podatek który Ty "oszczędzasz" przy wykupie na koniec leasinug, ja będę miał odliczony już w ratach leasingowych w trakcie leasingu i tymi pieniędzmi obrócę w tym czasie.

pozdr.,

Paweł

Edytowane przez horhe358 (wyświetl historię edycji)
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, horhe358 napisał:

Bank to mniejszy problem, większy to podatki i US.

Zgodnie z Art. 14a Ust.4 w okresie zawieszenia działalności przesiębiorca (...m.in...)

"ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów"

"ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej"

Czyli jeśli był leasing był zawarty przed zawieszeniem działalności, to generalnie można dalej spłacać i nie powinno być problemu. Ale jakbyś chciał w czasie zawieszenia coś nowego kupić i wrzucić w koszty, to US prawie na pewno się tym zainteresuje i musisz liczyć się z kontrolą.

Leasing możesz skrócić ale dopiero po 2 latach - przepisy o leasingu mówią, że nie może on trwać krócej niż 24 m-ce. No i oczywiście zmiana warunków (skrócenie) wiąże się z opłatami - to już jest zależne od konkretnego leasingu.

To nie jest oszczędność, tylko poprawa cash-flow. Podatek długofalowo zawsze zapłacisz taki sam. Ty po prostu odliczasz to, czego nie odliczyłeś wcześniej. Jeśli kogoś stać, to zawsze najbardziej opłaca się brać leasing na jak najkrótszy okres i z jak największą wpłata własną, dlatego że podatek który Ty "oszczędzasz" przy wykupie na koniec leasinug, ja będę miał odliczony już w ratach leasingowych w trakcie leasingu i tymi pieniędzmi obrócę w tym czasie.

pozdr.,

Paweł

No nawet lepiej to odpisałeś masz rację. Okresliles to idealnie. Mi chodziło o to że akurat przy sprzedaży "oszczedzam" dama kwotę podatku. Ja preferuje taka opcje. Pozdrawiam. 

Edytowane przez Kamil RS230 (wyświetl historię edycji)
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kamil RS230 napisał:

No nawet lepiej to odpisałeś masz rację. Okresliles to idealnie. Mi chodziło o to że akurat przy sprzedaży "oszczedzam" dama kwotę podatku. Ja preferuje taka opcje. Pozdrawiam. 

No to mamy jasność, a nad preferencjami nie ma co dyskutować - każdy ma swoje ? Jak mawiał prof. Bartoszewski - nie zawsze to, co warto, się opłaca i nie zawsze to co się opłaca, warto.

pozdr.,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Taka mała "ciekawostka" dla tych w podobnej do mnie sytuacji - czyli na nowej działalności gospodarczej z szansami na zamknięcie jej w najbliższym czasie/przejście na UoP.

VW Bank Polska oferuje możliwość wzięcia leasingu dla nowych firm a w przypadku zamknięcia DG spłacamy raty w tej samej wysokości jako osoba fizyczna.
Koszt takich przenosin to 500,- jak dobrze pamiętam.
Może nie jest to nic z efektem wow, ale dla mnie było miłą niespodzianką.

P.S. Zgłębiałem też możliwości wzięcia leasingu zwrotnego. Niby kilka firm to oferuje, ale za każdym razem reagują jak pies na jeża.
Praktycznie dostanie leasingu zwrotnego na samochód jest nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team