Skocz do zawartości

B2b - czy warto/jak to ugryźć?


Milord

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, temat z motoryzacją związany w ogóle.

Ale liczę, że tak zacne grono jednostek będzie w stanie pomóc gościowi, który wiedzę w temacie ma zerową.

Dostałem propozycję pracy, ale w formacie B2B. Nigdy nie miałem działalności i nie wiem z czym to się je.

Na rozmowę z księgową umówiłem się dpeiro na piątek.

Czy ktoś z Was jest zatrudniony na B2B? czy przenieśliście się tam z etatu? Czy warto? Od jakiej kwoty warto? Czy zostaje się VATowcem?

Jestem skrajnym w tej kwestii laikiem... Podpowiedzcie proszę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to taka opcja jest całkiem ok. 

Koszt ZUS po nowym roku  ok 500 zł/mc. Koszt księgowej zależnie od firmy 100-200 zł/mc. 

VATu bym unikał dopóki można. Roczny przychód zamknie się w 150 000zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak wskoczysz na VAT. Także nawet od razu na VAT się zarejestruj. Księgowa wszystko Ci wyjaśni. Ja mam kilku klientów na zasadach B2B i są bardzo zadowoleni. Szczególnie przez okres pierwszych dwóch lat gdy płacą preferencyjny ZUS. 

@Milord Wciągu ostatnich 5 lat nigdy nie prowadziłeś działalności?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamil RS230 dzięki, tego się właśnie bałem. Kontrakt ma być na rok, przedłużany w zależności od tego czy współpraca będzie się układać dobrze.

W teorii stawka godzina wygląda dobrze w porównaniu z moją obecną na UoP. Nie chcę się napalić jak szczerbaty na suchary i później żałować.

Jedyne wymogi przyszłego potencjalnego pracodawcy to praca na wyłączność i praca na jego sprzęcie.

Jakie są plusy bycia na własnym/bycia VATowcem  wtakim razie? Mogę np. wziąć leasing na samochód i rozliczać to jako koszt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście. Możesz auto. Wziąć nie ma problemu. 

Jeśli Twoj miesięczny przychód będzie w okolicach 4500-5000 to myślę że będzie Ci się to opłacało przez pierwsze dwa lata potem może być różnie. Jeśli skoczy Ci przychód to góry to będzie ok. A piszesz ze przychód brutto ma być powyżej 150 000 także jest ok. Do tego proponowałbym podatek liniowy. Bo masz spory przychód a kosztów bardzo mało. 

Ale to już ustal że swoim księgowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W IT teraz wiekszosc ludzi pracuje na B2B, bo to najbardziej korzystna forma wspolpracy. Ja od jakichs 5 lat i nigdy nie wroce do umowy o prace. Po prostu stawki sa duzo wyzsze i dodatkowo duze oszczednosci na podatku poprzez koszta, ktore i tak musisz poniesc, a tutaj mozesz je sobie odliczyc - wszystko oczywiscie zalezy od rodzaju prowadzonej dzialalnosci. Sa oczywiscie minusy, bo placone masz zazwyczaj za godziny, czyli kazdy urlop, kazdy dzien wolny (np. choroba) to iles tam kasy w plecy. Natomiast istotne zeby te minusy nie przeslonily plusow, ktorych jest wiecej :)

Przez pierwsze 2 lata masz promocyjna skladke ZUS, potem placisz minimalna - akutalnie to ~1100 brutto, ktore idzie i tak w koszta. I to jest tak naprawde jedyny koszt zwiazany z prowadzeniem dzialalnosci. Pomijam ewentualna ksiegowa, bo to mozna robic samemu. Musisz policzyc przychod zeby zdecydowac czy mozesz rozliczac sie na zasadach ogolnych (18%) czy jednak liniowo (19%). Mozna sie rozliczac ze wspolmalzonka zeby to zanizyc. Bezpieczniej jednak od razu wziac liniowy - poki jeszcze jest :)

W praktyce to jest tak, ze firma, z ktora masz umowe, wystawia Ci fakture wedlug stawki netto + VAT. Im wiecej kosztow, ktore mozesz odliczyc, tym mniej podatku musisz zaplacic. Takze samochod w leasing jak najbardziej - najlepszy generator kosztow. Kupujesz telewizor, komputer i za wszystko placisz w praktyce duzo mniej. O emeryturze to i tak mozna zapomniec, bo albo nie dozyjemy albo ZUS do tego czasu padnie na morde :D

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maliniak napisał:

W IT teraz wiekszosc ludzi pracuje na B2B, bo to najbardziej korzystna forma wspolpracy. Ja od jakichs 5 lat i nigdy nie wroce do umowy o prace. Po prostu stawki sa duzo wyzsze i dodatkowo duze oszczednosci na podatku poprzez koszta, ktore i tak musisz poniesc, a tutaj mozesz je sobie odliczyc - wszystko oczywiscie zalezy od rodzaju prowadzonej dzialalnosci. Sa oczywiscie minusy, bo placone masz zazwyczaj za godziny, czyli kazdy urlop, kazdy dzien wolny (np. choroba) to iles tam kasy w plecy. Natomiast istotne zeby te minusy nie przeslonily plusow, ktorych jest wiecej :)

Przez pierwsze 2 lata masz promocyjna skladke ZUS, potem placisz minimalna - akutalnie to ~1100 brutto, ktore idzie i tak w koszta. I to jest tak naprawde jedyny koszt zwiazany z prowadzeniem dzialalnosci. Pomijam ewentualna ksiegowa, bo to mozna robic samemu. Musisz policzyc przychod zeby zdecydowac czy mozesz rozliczac sie na zasadach ogolnych (18%) czy jednak liniowo (19%). Mozna sie rozliczac ze wspolmalzonka zeby to zanizyc. Bezpieczniej jednak od razu wziac liniowy - poki jeszcze jest :)

W praktyce to jest tak, ze firma, z ktora masz umowe, wystawia Ci fakture wedlug stawki netto + VAT. Im wiecej kosztow, ktore mozesz odliczyc, tym mniej podatku musisz zaplacic. Takze samochod w leasing jak najbardziej - najlepszy generator kosztow. Kupujesz telewizor, komputer i za wszystko placisz w praktyce duzo mniej. O emeryturze to i tak mozna zapomniec, bo albo nie dozyjemy albo ZUS do tego czasu padnie na morde :D

Bardzo dobrze to odpisałeś. Dokładnie tak to wygląda. 

Ja tylko opisuje teoretycznie że strony księgowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cit tak ale koszty księgowe go zjedzą - 500-1000 netto to przesada. A VAT kwartalny najprawdopodobniej zostanie tylko do 2018 i wszyscy mali podatnicy będą musieli rozliczać się miesięcznie. Jedynie rolnicy i firmy z obrotem powyżej 2 000 000 EUR  będą mogły rozliczać się kwartalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o CIT. Żeby Cit opłacać musisz założyć spółkę z. O. O.  A to wiąże się z pełną księgowościa a to podnosi koszty księgowe. Sam mam małą firmę na Cit która rozliczam  i biorę od niej 650 netto za 25 faktur miesięcznie.

A firma na KPiR i VAT miesięczny z podobną ilością faktur to koszt ok 165 zł netto miesiecznie

Edytowane przez Kamil RS230 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesujący temat, taki na czasie :) A czy moglibyście napisać jak wygląda rozliczenie (oszczędności oraz koszta) na wyżej opisanym przykładzie tj. B2B przy aucie w leasingu za 2000 netto miesięcznie. Interesuje mnie ile rzeczywiście miesięcznie kosztuje takie auto.

Edytowane przez bolo81 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka rata to dla Ciebie 1680 netto - 320 odliczasz przy 19%. Dodatkowo 50% VATu, czyli 230. To daje w sumie 1910 brutto - 550 zl zostaje w kieszeni.

Jezeli chodzi o calkowity koszt leasingowanego samochodu to np. u mnie bedzie to oszczednosc rzedu 30.000 zl przy 115.000 brutto na fakturze. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, bolo81 napisał:

Interesuje mnie ile rzeczywiście miesięcznie kosztuje takie auto.

Jak dla mnie to wychodzi tak:

2.000 netto + VAT 460 zł = 2.460 zł rata leasingu

Odliczasz 50% VAT - 230 zł (o tyle zapłacisz mnie VAT- do US)

Nieodliczony VAT stanowi koszt uzyskania przychodu, czyli kwota netto leasingu - 2.000 + 230 (nieodliczony VAT) = 2.230

Podatek dochodowy będzie pomniejszony o 2.230 * 0,19 = 424 zł. (jeżeli jest to podatek liniowy, na zasadach ogólnych będzie 18% więc nie duża różnica)

W sumie podatek VAT + PIT daje nam oszczędności w kwocie 230 + 424 = 654 zł, więc koszt leasingu to tak naprawdę 2.460- 654 zł = 1.806 zł. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak, zapomnialem, ze nieodliczona czesc VATu leci jako koszt uzyskania przychodu. Dodatkowo jak wykupujesz takie auto to mozesz zrobic korekte VAT i w momencie jego sprzedazy odzyskac VAT - tutaj zalezy po jakim czasie od wykupu pozbyles sie auta, im wczesniej tym wiecej odzyskasz. Ale to juz troche bardziej skomplikowane i nie ma co w to wchodzic na tym etapie. Poza tym dotyczy glownie sytuacji przy zakonczeniu leasingu przed czasem i duzym wykupie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pozwolę sobie odgrzać kotleta, którego sam usmażyłem.

Po półtora roku od założenia tematu nadszedł sądny dzień i w tym tygodniu zakładam działalnośc.
Na większość pytań znalazłem odpowiedź powyżej, ale pozostały jeszcze trzy drobne:
1. Czy mogę "leasingować" swój własny samochód? Czy ma to sens/jest opłacalne?
2. Jeżeli odpowiedź na powyższe brzmi NIE - to czy leasing dla nowych firm istnieje czy to biały kruk istniejący tylko w folderach reklamowych?
3. Jaki jest realny koszt leasingu np. 5 letniego? 110% to dobra oferta?

Pozdrawiam

Edytowane przez Milord (wyświetl historię edycji)
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Milord

1. Jest taka możliwość. Tzw. leasing odwrócony. Mam klientów którzy z tej opcji korzystają. Ale czy to jest opłacalne, tego Ci dokładnie nie powiem. Facet tak robi zawsze w przypadku zakupu zabudowy specjalnej do przewozu zwierząt na busa. Chwali sobie. Musisz z leasingodawcą o tym pogadać. 

2. Tak istnieje leasing nowych firm. Busy, ciężarówki tak dają. Ale czy osobówkę dokładnie nie wiem, ale myślę że dasz radę. 

3. 110% to dość sporo. Ja mam co prawda leasing na 4 lata przy wpłacie pierwszej 40% + wykup 10 czy 15% ale koszt wyszedł mi 103,9% chyba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamil RS230

Dzięki!

Zastanawiam się właśnie nad tym czy warto leasingować własny samochód, czy nie lepiej skorzystać z możliwości leasingu czegoś świeższego. Z jednej strony plus taki, że "dokapitalizuję" firmę czyli kasę za obecną Octavię będę mógł jakoś zainwestować a z drugiej strony pięcioletni samochód do najświeższych nie należy :)

Też myślałem nad wpłatą około 30-40% i wykupem około 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team