Skocz do zawartości

LEMUR

Rekomendowane odpowiedzi

Czasami nowy zakup to kilkukrotne przeglądanie cennika a zwłaszcza wyposażenia opcjonalnego nowego samochodu. Co warto wybrać a z czego można zrezygnować, co można doposażyć mając wybrane inne elementy.

Częściowo temat doposażenia znajduje się w wątku o VCDS

Wypisujcie swoje sugestie dla poszukujących, co zamówiliście i nie korzystacie, a co jednak warto wybrać bez czego nie wyobrażacie sobie eksploatacji z waszą Octavią.

 

Jeżeli możecie to proszę was o praktyczne uwagi i spostrzeżenia z waszej eksploatacji. Wybrałem to - dlaczego - warto / nie i czego mi brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wybieralem sam, wzialem jaka stala pod aso ale

- navi wlaczylem moze z 5 razy, tylko po to zeby sprawdzic jakie jest aktualnie ograniczenie predkosci :), za granica jeszcze nie bylem, moze tam sie przyda, ale aktualnie google maps potrafi pobrac cala trase offline wiec nie wiem czy jest sens posiadania navi

- start/stop jest opcja? jesli tak to nie brac, irytujace dziadostwo, ktore daje w dupe podzespolom

- doswietlania zakretow nie mam, wiem ze mozna dokodowac ale nie mam zamiaru bo doswietlanie halogenem jest beznadziejne, w pasacie z 2006 mialem doswietlanie i w kloszu byla osobna zarowka ustawiona pod katem 45stopni na zewnatrz i to swiecilo

- bizkit i maro nie maja wycieraczki tylnej - dla mnie obowiazkowe, chociazby przy pogodzie jak dzis, snieg pusci po 2 minutach nagrzewania szyby, klikam, czysto

- podgrzewanie przedniej szyby polecam

- brakuje mi webasto, mialem w pasku i to byla super sprawa zima, ustawianie czasowe 10 min przed dojsciem do auta i mamy ciepelko

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się dołączę z kilkoma spostrzeżeniami

- nie mam Columbusa, więc i nawigacji. Do Bolero wybrałem Smart Linka aby w razie gdyby mieć możliwość jej uruchomienia - kilka razy korzystałem. Wada? Blokuje telefon i nie można wtedy korzystać np. z Yanosika - na upartego poza tym, że mamy nawi na ekranie Bolero i dźwięk idzie z systemu audio, równie dobrze można korzystać z nawigacji na telefonie lub osobnej. Ciśnienia drugi raz bym nie miał.

- grzanie przedniej szyby, lusterek jak i grzanie stołków - polecam - nawet jak na nasz klimat i liche zimy

- na pewno reflektory biksenonowe, i ze względu na jakość oświetlenia w porównaniu do halogenowych i skrętnych. Ostatnio miałem możliwość jechać ze znajomym nocą ze zwykłymi reflektorami - warto dobrać, dopłacić.

- tył przednich foteli w eko skórze, zwłaszcza jeżeli wozicie dzieciaki, wystarczy szmateczką i zdecydowanie łatwiejsze utrzymanie w czystości niż tapicerka

- podświetlanie nóg - koszt znikomy, przydatność - jak coś spadnie, to łatwiej odszukać niż włączając górne oświetlenie, zawsze można wyłączyć.

- kamerka cofania, to nie ważne czy umiesz parkować jak "miszcz" - zawsze się przyda aby wykorzystać kilka cm nie ocierając zderzaka. Aktualnie dostępna tylko z tylną wycieraczką - ja jej nie posiadam i dotychczas nie miałem efektu "szkoda, że nie zamówiłem"

- tryby jazdy - olałbym aktualnie. Myślałem, że do DSG to taki fajny dodatek. Do manuala sobie nie bardzo wyobrażam ale. Korzystałem kilka razy z trybu eko - na autostradzie, porównując do trybu normal jakieś tam nieznaczne różnice w snuciu się, tyle. W trybie sport czy indywidualnym w porównaniu do S na DSG - też za bardzo przy kosiarce różnicy nie ma, no! Jest - wspomaganie kierownicy - nie lata wtedy jak wariat ta kiera. I tak najczęściej jeżdzę na trybie normal wybierając częściej S na wybieraku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja od siebie mogę dodać, że:

- dla mnie obowiązkowo miało być DSG i nie wyobrażam sobie kolejnego auto bez automatycznej skrzyni biegów. Swego czasu sporo wystałem się w warszawskich korkach i po dojechaniu do celu strasznie bolały kolana.. Teraz nie jeżdżę po Wawie to i w korkach za bardzo nie stoję, ale DSG robi robotę: gładko zmienia biegi, nie szarpie.  

- kamera cofania jest mega zajebistą rzeczą... aczkolwiek jak przesiadam się do innego auta to nie chce mi się obracać przez ramię i cofam na czuja :D Do dobrego człowiek szybko się przyzwyczaja :)

- grzane 4 stołki w moim przypadku przy pełnej skórze były obowiązkowe. 

- skórzana tapicerka...lubię skórę i czym więcej tym lepiej :). Szkoda, że deska nie jest nią pokryta :D. Auta z tapicerką materiałową kojarzą mi się jak takie bidne wersje. Skóra musi być ;D. Jak się ma małe dzieci to też się bardzo docenia posiadanie skóry.... czy się coś wyleje, czy pobrudzi to nie ma problemu z czyszczeniem. 

- ISOFIX w przednim siedzeniu też fajna rzecz, bo z synem z przodu jeździmy, aczkolwiek nie jest potrzebne to mocowanie, ale zawsze bezpieczniej.

- przednia szyba grzana korzystałem dwa razy jak byłem w górach. Auto stoi w garażu i tak naprawdę obyłoby się bez tej opcji, ale jak ktoś zostawia auto na dłuższy czas pod robotą to będzie częściej korzystał

- COLUMBUS zawsze chciałem mieć duży ekranik :D. Z nawigacji korzystam czasami. Jak jechałem do Chorwacji to była potrzebna i zdała egzamin. Widziałem te małe ekraniki i nie żałuję wyboru.

- długo zastanawiałem się nad prądem w siedzeniu kierowcy, ale ostatecznie nie wybrałem tej opcji... nie żałuję bo ja tylko jeżdżę autem.

- te wszystkie Asystenty to ja nie uważam takich rzeczy. Lubię jeździć autem i nie chce żeby mi tą przyjemność odbierał jakiś asystent - zresztą nie ufam takim rzeczy :). 

- panoramiczne okno dachowe - w liftbacku nie robi wrażenia. Jakbym kupował Combi to na bank z opcją dachu panoramicznego, bo siedziałem i robiło wrażenie:). Zastanawiało mnie też czemu cena panoramy w oby dwóch wersjach ta sama...

- doświetlanie zakrętów kojarzy mi się z Fiatami Bravo i siedzącymi za kierownicą kapelusznikami :), dlatego nie włączę tej opcji. Jakby to było w standardowym wyposażeniu to bym to musiał wyłączyć.

- KESSY nie chciałem tego ze względu że się naczytałem że dużo prościej ukraść auto...aczkolwiek fajna opcja, bo nie trzeba używać kluczyka. Jakbym teraz zamawiał to chyba raczej dołożyłbym ten kluczyk :). 

- wycieraczki nie chciałem, bo nie pasuje do RS-a. 

- w opcjach wyposażenia dodatkowego brakuje mi takiego pakietu jak jest w Leonie Cupra: hamulce z zaciskami BREMBO 6 -tłoczkowe i większymi tarczami z jakimiś fajnymi 19-sto calowymi felgami. Taką opcję na pewno bym zaznaczył :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie samochodu bez nawigacji, Columbus musi być. Jak wyjdzie ta "większa" nawigacja po lifcie to muszę ją mieć.

Asystent świateł mijania to rewelacja, doposażyłem swoją o ten bajer za 200 zł kupując czarne lusterko z Golfa 7 GTI (koszt w ASO 2150 zł).

Rozpoznawanie znaków, wszak jest na Columbusie ale żeby mieć je pokazane na maxi-docie to trzeba mieć kamerę od aktywnego tempomatu. Irytuje mnie, gdy jadę przez obce państwo, mandaty drogie nawet po przekroczeniu o 10 km/h a ograniczenie widać tylko na nawigacji. Chciałbym wtedy mieć znaki między zegarami a nie na ekranie który może pokazywać bajkę dzieciakom lub teledyski.

Video In Motion - odblokowanie wideo podczas jazdy, rewelacja.

Podgrzewanie przedniej szyby, żałuję, że nie mam.

Pełna skóra, przy dzieciach obowiązkowa, wiem jak wyglądała moja tapicerka w dwójce, ciągłe pranie. @ucho235 widział na Torze Łódź jaki burdel robią moje córki, tapicerka na podłodze ma już dość. Posiadanie labradora którego jasne igiełki sierści wbijają się w każdy materiał jeszcze bardziej przekonuje do pełnej skóry.

DSG, nigdy więcej wajchy.

Smartgate, Mirrorlink, Smartlink to jedna wielka kupa. Szkoda kasy, używanie grozi wielką irytacją. Dołożyłem ostatnio Smartgate, gorzej kasy wydać się nie da. Dobrze, że miałem za darmo z Fabii żony.

Aktywny tempomat/radar można dołożyć, udało się to @rrobertowi. Nie bawiłem się tym chciałbym mieć, koszt poskładanie tego poza zamówieniem przy zakupie to ok. 2000 zł.

Grzane fotele? Dobrze, że przypomnieliście, jeszcze nie włączyłem w tym roku :-P

Kamera cofania, lepiej brać przy zamówieniu, dużo rozbierania przy ciągnięciu wiązki. Dźwięki z czujników parkowania mam tak obczajone, że na centymetry stawiam auto, nie mam parcia na kamerę.

Domykanie szyb w deszczu. Rewelacja dla wyznawców polityki "wietrzenia" nabytej w wojsku :-)

Ładowarka indukcyjna w schowku, irytuje mnie kabel.

Elektryczna klapa dla kombiaków, jazda obowiązkowa.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja napiszę, że tempomat niepotrzebnie brałem, bo nie korzystam.

Za to miałem ogrzewanie przedniej szyby wziąć.

Czujniki parkowania przód-tył obowiązek, kamerka chyba nie.

Poza tym stage 3+ polecam ;-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.12.2016 at 09:49, LEMUR napisał:

- tryby jazdy - olałbym aktualnie. Myślałem, że do DSG to taki fajny dodatek. Do manuala sobie nie bardzo wyobrażam ale. Korzystałem kilka razy z trybu eko - na autostradzie, porównując do trybu normal jakieś tam nieznaczne różnice w snuciu się, tyle. W trybie sport czy indywidualnym w porównaniu do S na DSG - też za bardzo przy kosiarce różnicy nie ma, no! Jest - wspomaganie kierownicy - nie lata wtedy jak wariat ta kiera. I tak najczęściej jeżdzę na trybie normal wybierając częściej S na wybieraku.

w manualu wyczuwalnie na eko parametry są pościnane, auto jest bardziej zamulone, nie reaguje na gaz tak szybko jak na sport. Co do spalania to nie wiem, nie robiłem takowych pomiarów ;)

i zastanawia mnie ogólny zachwyt nad kamerką jak czujniki (dźwięk + grafika) działają bezbłędnie ... nawet facet w Skodzie przy konfiguracji stwierdził, że to zbędne B-|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzewana przednia szyba jest ekstra. 60s trwa odmrozenie.

Kamera cofania - nie wyobrazam sobie juz bez

Grzane stolki przod - wiadomo.

Od MY2016 mozna od biedy Amundsen wziac. Ja mam Columbus ze SmartLink i ten SmartLink mi nie lezy. Wole Navi + Audio z BT

Asystent dlugich, tylko jesli ktos jezdzi duzo noca po krajowkach. Ja u siebie mam prawie same Autostrady i tu nie ma gdzie tego uzywac.

ACC do DSG nawet fajna sprawa.

Wybor profilu jazdy w RS ma sens (uklad kierowniczy). Jezdze na Invidual. ACC Sport, kiera Sport, reszta normal.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Hubee napisał:

same Autostrady i tu nie ma gdzie tego uzywac

Ja to pokochałem podczas nocnej jazdy PL-CRO-PL. Zbindowne mam jeszcze z długimi LED p.mglowe i świeci dobrze, TIR z przeciwka i wyłącza.

38 minut temu, Hubee napisał:

Jezdze na Invidual. ACC Sport, kiera Sport, reszta normal.

mam tak samo :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Maliniak napisał:

na eco?

Nie bo wtedy DSG wrzuca luz "z górki". Kodowaniem można to wyłączyć. mi generator dźwięku brzęczy tylko na trybie Sport i muszę go ustawić tak żeby działał wtedy jak na Normal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Namo @LEMUR  może by do tego tematu dodać coś jak ankieta z wymienionymi wszystkimi rzeczami i wtedy na samej górze tematu będzie takie podsumowanie dla nowych osób - pozycja i ile osób poleca tą opcję. 

Rzeczy które wsadziłem do auta:

DSG obowiązkowe, żadnego manuala już nie kupię (chociaż jak kupowałem manuala to to samo mówiłem o automacie)
Grzane stołki - używam regularnie jesień-zima-wiosna, wsiadając do auta przez 5-10 minut potem wyłączam. Dodam, że octavka ma tak mocne grzanie, że mi wystarczy 1 ze skali 1-2-3.
Elektroniczna Regulacja fotela z pamięcia ustawień  w poprzednim aucie zawsze się wkurzałem jak żona jeździła więc było to coś nad czym się nawet nie zastanawiałem.
Kessy - szczerze powiedziawszy przy zamawianiu byłem przekonany że dotyczy to tylko odpalania bez kluczyka, miłą niespodzianką było otworzenie się samochodu kiedy złapałem za klamkę sprawdzajac czy auto zamknięte :D - uważam, ze opcja super wygodna, kluczyk mam w kurtce w kieszeni i w ogóle go nie wyciągam.
Elektryczna klapa bagażnika - fajny bajer, dla mnie przydatne i nie zrezygnowałbym - szkoda tylko, ze nie ma tej opcji co macham nogą pod zderzakiem jak mam zajęte ręce i się klapa podnosi.
Xenon to coś nad czym sie nie ma zastanawiać - akurat w RS to standard ale ogolnie polecam, octavka bez xenonów wygląda z przodu jak rapid no i o ilości i jakości światła nie ma co dyskutować. No i opcja doświetlania jest spoko (nie chodzi o cornery tylko o skrętny bixenon)  na drogach którymi się poruszam... łąki, lasy, wioski bez oświetlenia.
Pakiet Simply Clever - chyba koszt 200zł? a dostałem super kosz na śmieci do schowka drzwi :D i 2 stronną matę do bagażnika - strona gumą do góry ZAJEBISTA! Nawet przy awaryjnym hamowaniu NIC nie przesunęło się w bagażniku!


Rzeczy które mam a nie do końca potrzebuję to np. wybór profilu jazdy... cały czas śmigam w trybie Normal, czasami tylko skrzynie przestawiam z D na tryb S.  W RS230 jest to w cenie, ale gdyby ktoś się zastanawiał przy normalnym RS to nie polecam. Wycie silnika w trybie ECO jak się puści gaz to jakaś porażka w trybie sport z kolei trzyma za wysokie obroty jak dla mnie i jednak ten głośniczek jest irytujący.
Canton - nie wiem czy to jest warte tych 1900 zł...  przy słuchaniu wyłącznie radia chyba szkoda kasy.


Rzeczy których mi brakuje:
Panoramiczne okno dachowe :(
Asystent świateł drogowych
Mirror Link

Rzeczy których nie brałem celowo:
- navi - korzystam sporadycznie i tylko w telefonie z map google,
- wszystkie systemy wspomagania kierowcy - nie jarają mnie, wole sam kierować
- kamera cofania
- cornery

 

Edytowane przez matys (wyświetl historię edycji)
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@matys raczej właśnie chodziło mi o takie wypowiedzi jakich udzielacie - za co dzięki. To mają być praktyczne spostrzeżenia wybranego lub nie wyposażenia. Co było trafionym wyborem, a co jednak przestrzelonym i każdy z nas potrafi się do tego przyznać z argumentacją.

Myślę, że ankieta mogłaby namieszać - ale @Namo może przyszłościowo jakiś dodatek ankiety by się przydał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Namo napisał:

Nie bo wtedy DSG wrzuca luz "z górki". Kodowaniem można to wyłączyć. mi generator dźwięku brzęczy tylko na trybie Sport i muszę go ustawić tak żeby działał wtedy jak na Normal.

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie zmieniasz tylko dzwiek silnika. DSG nie ma z tym nic wspolnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego jestem zadowolony:

- Navi (Amundsen)

- Bixenon skrętny: naprawdę sporo widać

- czujniki p/t

- gniazdko 220V 

- podgrzewane siedzienia i szyba: super sprawa w zimie

z czego bym zrezygnował:

- kamerka: wszystko ok, dopóki nie pada. Strasznie się syfi zimą i podczas pluchy

Co bym dorzucił wybierając auta drugi raz:

- elektryczna klapa:

- Canton

- Elektryczne stołki z pamięcią (czasem autem jeździ żona i potem przez 3 dni ustawiam fotel :) )

- jakiś pakiet uchwytów do bagażnika. mimo posiadania maty, wszystko mi lata jak Żyd po pustym sklepie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od MJ2016 (MIB2) CANTON, bo za ta kase na prawde robi robote. Szczerze polecam wyprobowac FLAC i DAB, choc w PL to pewnie jeszcze z tym slabo. I ewentualnie wygluszyc drzwi (to chyba na wiosne zrobie).

Corner - nie warto, nic nie daje

Na drugi raz chyba bym wzial manual. Mam mieszane uczucia.

Edytowane przez Hubee (wyświetl historię edycji)
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak mozna nie doceniac DSG, ale ok :) Dla mnie podstawa. Nigdy wiecej manuala.

- Wycieraczka tylna do liftbacka to jest must have.

- Canton - warto doplacic te 1900, bo gra duzo lepiej. Szczegolnie subwoofer robi robote.

- Pakiet Challenge, bo w sklad wchodza czarne turini 18, kolorowy maxi dot i wybor profilu jazdy - nie jest to wymagane, ale wedlug mnie jest ok (pakiet black tez jest, ale to jest akurat "darmowe").

- Mata dwustronna do bagaznika - ta z pakietu simply clever - polecam uwzglednic w konfigracji, bo kupiona oddzielnie kosztuje 45 zl wiecej.

- Xenony musza byc -  w RSie standard, ale do wersji "cywilnej" trzeba koniecznie domowic - warte kazdej zlotowki

Zrezygnowalem z navi, bo to akurat zbedny bajer, z ktorego nie korzystam na codzien. Nie mowiac o tym, ze w dzisiejszych czasach i tak korzystamy glownie z telefonu - navi uwzgledniajace korki + yanosik.

Wszelkiego rodzaju asystenty jak ten do parkowania, czy zmiany pasa ruchu - zbedne gadzety. Podgrzewane fotele, webasto i ogrzewanie przedniej szyby - dla kogos kto trzyma auto na zewnatrz moze i przydatne. Moje stoi w garazu takze dla mnie niepotrzebne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kombi chyba nie ma opcji bez wycieraczki, a nawet gdyby była za dopłata to bym brał. Nie wyobrażam sobie jej nie mieć. Może sedan ma lepsza aerodynamikę niz kombi... ale tak czy inaczej wycieraczka jest na liście must have . 

Moja tylna szyba w oresie jesienno zimowym najczęściej wyglada tak 

IMG_2629.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team