Skocz do zawartości

Jaki olej do 1.9 TDI (PD) bxe


kubala

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów. Możecie powiedzieć co lejecie konkretnie do BXE ? Wiem temat wałkowany na innych forach, ale od czytania jednego 300 stronnego wątku zaczęła boleć mnie głowa, dlatego pytam was jaki olej lejecie?

Wiem że dużo zależy od specyfikacji oleju i od warunków użytkowania (zima, lato, miasto, trasa, itp.). Ja śmigam dużo po mieście na krótkich odcinkach, a w warunkach zimowych wiadomo silnik niedogrzany.

Chodzi mi po głowie LM Top Tec 4600 (który ponoć do takich warunków dobry ale już nie do żyłowania). Obecnie mam zalany Motul x-clean 5W40. Nie narzekam ale praca silnika bardzo metaliczna. Jeszcze jedna sprawa - stosujecie płukanki do silnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pozostałem jednak przy Motulu. Jednak ma swoją historię, w sporcie motorowym jedyny polecany a w opisie 5W40 (505.01) stoi jak byk - nie do DPF i duża szansa że jak piszą 100% syntetyk to może tak być.

 LM robi dużo innych produktów poza olejami. nie ma też typowego 5w40 z norma 505.01 z syntetyków, jedynie te top tec które są w kategorii olei w technologi syntetycznej co na stronie LM jest rozróżnione.

5w30 jaki przewidział producent to olej niby do pompowtrysków ale i do dpf, katalizatorów trojdrożnych i inych wynalazków w normie euro IV i V. Za dużo dodatków, za mało bazy, co z tego że ochroni mi katalizator czy dpf jak korba wyjdzie bokiem (oczywiście jak bym mial dpf).

Po przerobieniu 300 stron w wątki OCP o olejach do tdi jednak zostanę przy Motulu 5w40 Specific (40 bo lepsza lepkość oraz film olejowy w górnych wartościach temperatury co jednak ma znaczenie w naszych nieszczęsnych wałkach rozrządu, panewkach wałka i popychaczach, obroty oczywiście też mam na 950 w okresie letnim)

Co zastosuje z LM to płukankę która wyrządzi mniej spustoszenia  (żart, tylko pomoże) niż całoroczne płukanie przy pomocy Motula x-clean'a oraz zastanawiam się nad LM Ceratec (już raz stosowałem w O1 1.9 TDI 110 ASV) i z tamtego okresu tylko pozytywne wrażenia (lekki bieg, łatwość rozruchu co odbiło się również w spalaniu, znikomo bo na postoju z 0,6 na 0,5 a w trasie średnio do 0,5l/100km max).

Zaznaczam nie jestem dealerem żadnej z marek (trudnię się inną profesją a jak wiadomo wszyscy tam dbają o swoje :octavia:  ;-)). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Sory że odgrzewam kotleta, ale też mam ten silnik ? Skoda proponuję z shella i co najlepsze już 0w30 ( ponoć mieszalny z 5w30),  i tak mi zalali. Nie jestem zbytnio do niego przekonany. Może to tylko naciaganir bo wiadomo jak to w serwisie bywa :d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

też wanie będę wymienia olej i się zastanawiam jaki.

ostatnio by  Motul x-clean.

ale mysle o jakmis taszym moze OLEJ ELF EVOLUTION 900 SXR ?

mam lagune 2.0dci i balem sie lac cokolwiek innego niz to co producent zaleca. a wchodzi tam 8,2l ?

Edytowane przez tholin85 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team