Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Z moją, niemal bezawaryjną Octavią (2015rok) stało się ostatnio coś niedobrego. Zużył się stary, oryginalny akumulator Varta 51Ah/480A (wygląda że był to zwykły akumulator, ani EFB ani AGM, samochód nie posiada s/s) i musiałem zakupić inny. Wsadziłem Yuasę 54AH/500A (YBX 5012, więc wydaje się, że również 'zwykły'). Akurat szukając akumulatora natknąłem się na wątki z kodowaniem i ostatecznie zdecydowałem się poszukać maksymalnie zbliżonego parametrami, by uniknąć tej potrzeby. Czy poprawnie zrozumiałem, że wtedy nie jest konieczne 'powiedzenie sterownikowi', że ma nowy akumulator, czy jednak już w tym roczniku było to niezbędne? Czy może to być powodem problemów opisanych poniżej?

Po wymianie akumulatora problemy z sytuacją, by samochód jednego dnia odalał, a drugiego już miał rozładowany akumulator, zniknęły. Pojawiło się za to nagle wiele innych, które są dość dziwne - jakby był problem z elektroniką 'po prawej stronie' i zaczęła sie mieszać z 'lewą'.

Pierwsze co zauważyliśmy z żoną, to szyby:
- Używając przełącznika po stronie kierowcy (od lewej szyby) opuszczają się zawsze po dwie > lewa i prawa. Prawy jest nieaktywny
- szyby tylne (przełącznik kierowcy), doklądnie taka sama sytuacja - lewy działa, prawy nie. Szyby tylne opuszczają i podnoszą się obie. 
- włączenie prawego kierukowskazu - nie działa (wyłącznie ten w lusterku). Włączenie lewego włącza wszystkie lewe + prawy w lusterku
-  nie działa zablokowanie szyb (ochrona przed dziećmi) na wyświetlaczu komunikat o usterce
- nie działa też sterowanie prawym lusterkiem (w ogóle), lewym działa.

Jedyne, co ostatnio było robione to właściwie wymiana akumulatora (no i wcześniej też jego kilkukrotne odłączenie celem naładowania) - nie wiem czy już po odłączeniu wszystko się 'rozstroiło' czy dopiero po samej wymianie (czy to jednak zupełnie inny problem i czysty przypadek, że nastąpiło niemal jednocześnie z wymianą akumulatora).

Pomyślałem, że może problemem jest któryś z bezpieczników odpowiedzialny za prawą stronę stąd następują takie objawy (choć przy samej wymianie akumulatora nie wyglądało, by nastąpiło jakieś niechciane wydarzenie, że bezpiecznik mialby się przepalić). Mimo to sprawdziłem miernikiem wszystkie do których mialem łatwy dostęp (te ze stykiem na wierzchu), obie skrzynki, zarówno ta pod maską i za schowkiem) oprócz tych które miały tę plastikową pokrywkę i z nimi wydaje sie, że wszystko ok.

Czy możecie mi pomóc zlokalizować ten bezpiecznik, o ile to on może byc przyczyną? Trafiłem na taką stronę, ale bezpiecznika, który byłby odpowiedzialny wprost za te funkcje, nie zidentyfikowałem tam. https://www.autogenius.info/pl/skoda-octavia-2014-bezpieczniki-schemat/

Jeśli chodzi o błędy, mam prosty skaner OBD2 i Torque Lite, ten nie wyrzucił żadnych błędów.
Czy po odłączeniu akumulatora (stąd też jego wymianie) powinno się zrobić coś dodatkowo, by zadaptować wszystkie sterowniki? Generalnie wyskoczyło mi wcześniej sporo błędów na desce rozdzielczej, ale wszystkie zniknęły po przejechaniu mniej więcej 100m.

Edytowane przez GoLL@B (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja:

Po zgrubnym dokształceniu się, zakupieniu porządniejszego modułu oraz Car Scannera, dowiedziałem się nieco więcej.
Zakodowałem na wszelki wypadek nowy akumulator, dając mu nowy numer seryjny oraz pojemność, ale jak podejrzewałem, nic to nie dało.

W błędach mam błąd komunikacji z modułem kontrolnym drzwi B. Czy jest szansa na jakąś podpowiedź, gdzie on się znajduje? 
Wg. zgrubnych podpowiedzi z internetu (ogólnych, nie konkretnych do Octaviii) w drzwiach lub ich okolicach. Sugestia: do sprawdzenia przede wszystkim zasilanie i masa.
Zanim rozbebeszę tapicerkę drzwi, czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć, czy natrafił na niego i gdzie go szukać - gdzieś bardziej za schowkiem, czy faktycznie w drzwiach (wtedy jak mniemam problem może być też z wiązką dochodzącą do drzwi - w tej elastycznej przelotce/kostce przy karoserii).

Edytowane przez GoLL@B (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie masz ale z ciekawości bym włożył stary aku.ale pewnie przy zakupie nowego stary został zdany. Zobacz czy przy wymianie nie został uszkodzony jakiś przewód w komorze. Może on jest winny zamieszaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale dokładnie tak, jak się domyśliłeś, zdałem stary, oryginalny, kupując nowy.
Przyznam, że też w pierwszym momencie przyszło mi takie coś na myśl czy to faktycznie akumulator (jak zacząłem szukać, to w kilku artykułach mignęło mi, że czasem w niektórych pojazdach trzeba akumulator zakodować, żę jest nowy, nawet jeśli nowy ma te same parametry, bo inaczej może albo się szybko zużyć albo może wariować elektronika...). Stąd był ten dylemat, czy to akumulator może być 'niekompatybilny' i czy sam akumulator mógłby powodować aż takie cuda... jeśli nie ma s/s.  Natomiast zorientowaliśmy się dopiero po kilku dniach, samochód nie jest użytkowany codziennie. 

Kolejna sprawa, to że żona powiedziała mi, że szyby się opuszczają razem... pomyślałem, no pewnie trzeba przyuczyć, w końcu rozpięty był akumulator, to błachostka i w sumie przypomnialo mi się o problemie i zacząłem go uważniej badań przynajmniej tydzień później, gdy sam jechałem i chciałem opuścić szyby. Stąd raczej odzyskać starego mogło nie być juz możliwości... i nawet nie dzwoniłem, by sie nie wygłupić...

Dodatkowo, w car scannerze widać, że odpięcie akumulatora generuje sporo błędów, widoczne są one potem jako nieaktywne (odpinałęm drugi raz na noc, jeszcze zanim miałem interfejs, liczyłem jeszcze, że może coś się zresetuje... ale z tyłu głowy i tak już miałem, że to chyba nie ta generacja samochodów).

 

Natomiast co do modułu drzwi, zacząłem wpisywać takie hasło na google i wyrzuciło mi jakieś obrazki, dość dużo zbieżnych, więc zakładam, że opisane poprawnie. Potem YT, obejrzenie filmików o demontażu tapicerki i udało się: 


4:05, przez moment są pokazane drzwi po ściągnięciu tapicerki. Jest tam ten moduł, który zidentyfikowałem też po zdjęciach w google. Pytanie tylko, czy dokładnie tamten jest modułem B. W praktyce najwięcej usterek jest związanych właśnie z prawymi przednimi dzwiami... (ostatnio zauważyłem też, że nie wyświetla na wyświetlaczu ich otwarcia, ale centralny zamek chyba nie jest sterowany z tego modułu, bo na szczęście zamykają się).


Generalnie pierwsze problemy z ww. akumulatorem zdarzyły się dosłownie na 1 dzień przed wyjazdem na urlop, ale jako, że to pierwszy raz, naładowałem akumulator i liczyłem, że będzie OK, niestety podczas  urlopu też padł i byłem uruchamiany awaryjnie, z kabli... może coś wtedy poszło nie tak, choć nic na to nie wskazywało?

Podobnie podczas samej wymiany... przyznam, że w octavii przy tym 51Ah tam jest naprawdę sporo miejsca, kable z zapasami... z niczym nie musiałem się szarpać... no i one mają 9 lat... jak po mniej więcej 16 latach i w deawoo mi się pojawiały problemy, że przegnily wiązki, to zdziwiony nie byłem, ale myślałem, że 9 lat to jeszcze jednak stosunkowo 'świeże'.

Zastanawiałem się również, czy jeśli ten moduł byłby gdzieś za schowkiem, to czy podczas dłuższej podróży pasażerka nie rozłozyła się za bardzo i nie trąciła przypadkiem jakiejś wtyczki, rozłączając ją.

No to teraz pozostaje zbadać przelotkę i jeśli jej 'majtanie' nic nie pomoże, to trzeba rozbebeszać tapicerkę i badać przy module/sam moduł.

Pytanie też do Was, czy dobrze rozumiem, że gdyby udalo mi się kupić identyczny po numerach, to nic nie trzeba kodować?
 

 

 

Edytowane przez GoLL@B (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości wyjąłem Aku z oct 13 włożyłem do oct 16 i z 16 do 13. W obu tylko kontrolki sys s/s ESP ciśnienie opon itp, po kilku metrach i kręceniu kierownica zgasły wszystkie kontrolki. Odwróciłem Aku do pierwotnych pozycji to samo kilka m i wszystko zgasło wszystko działa. Do oct 13 włożyłem Aku z passata B7 12. I to samo kontrolki chwilę i wszystko ok. Tyle że we wszystkich samochodach mam jeszcze Ori Aku ale żadnych dziwnych akcji nie było. Wszystko w pełni normalnie bez kodowań itp. Więc może faktycznie jakiś zbieg okoliczności z tym modułem drzwi albo przy rozruchu na tzw kable. 

 

Po jego wymianie szczerze nie wiem ale ja bym skopiował kodowanie starego i po włożeniu nowego wbił te same. Bo sama podmiana może nie zadziałać. Tzn np masz podświetlane lusterka klamki wew itp a ten "nowy" może tego nie mieć i być jakiś problem. 

 

Hmm a może coś z samym panelem sterowania szybami ? Ale bez podmiany czy wymiany się nie dowiemy.

Edytowane przez mateo2558 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team