Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
paszczaq

octavia 1 Nietypowy problem z zamkiem klapy

Recommended Posts

Problem dotyczy Skody Octavia Tour 2010.

Spotkałem się z nietypowym problemem, dla którego nie potrafię znaleźć rozwiązania. W ostatnim czasie przy ujemnych temperaturach pojawił się problem z zamkiem tylnej klapy (liftback). Zamek potrafił się nieotworzyć za pierwszym pociągnięciem klamki, klamka zaś nie odbijała. Konieczne było dociskanie klapy i uderzenie pięścią na wysokości znaczka, by klamka odbiła. Siłownik pracował na każde udane naciśnięcie klamki. 

Wczoraj postanowiłem coś z tym zrobić, odpiąłem aku, zdjąłem z klapy plastik, odpiąłem wtyczki od zespołu klamka/siłownik, potraktowałem najpierw płynem penetrującym a jak już rozruszałem, potraktowałem smarem silikonowym. Oczyściłem też klamkę patyczkami, ile się dało. Trochę nie pomyślałem bo wpierw podłączyłem aku i dopiero potem zacząłem instalować mechanizm z powrotem. Wszystko ładnie założone, kabelki podłączone, ale siłownik nie działa, albo inaczej - działa jak chce. 

To działanie "jak chce" wygląda tak, że:

- po odłączeniu aku i ponownym załączeniu, siłownik od razu otwiera zamek samoczynnie. Po ponownym zamknięciu klapy działa prawidłowo przez bliżej nieokreślony czas (odłączałem w tym celu aku kilkukrotnie, z pół minuty działa prawidłowo, potem przestaje),

- po uruchomieniu silnika, siłownik samoczynnie się załącza, w sposób losowy - czasem raz, czasem kilka razy pod rząd w różnych krótkich odstępach czasu,

- po podejściu do samochodu w ciągu dnia, wyłączeniu centralnego - czasem działa, częściej nie. 

Zero powtarzalności warunków poza chwilowym lepszym działaniem przy odłączeniu i ponownym podłączeniu aku.

Sprawdziłem:

- styk wyzwalający - po kilku minutach katowania widzę że nie jest to problem styku,

- kabel zasilający styk - daje stabilne bodaj 0,08 V, żadnych zaników

- kabel zasilający siłownik - kiedy reaguje na styk, daje impuls około 12V (widzę że coś daje ale mam zbyt amatorski miernik by precyzyjnie określić ile daje), ale w pewnym momencie przestaje. 

Wychodzi na to że gdzieś ginie sygnał ze styku reagującego na pociągnięcie klamki, a także że ten sygnał z jakiegoś powodu samoczynnie potrafi się pojawić i spowodować otwarcie zamka. sprawdziłem organoleptycznie wiązkę w gumie, a także wiązkę od zamka do pomarańczowej kostki po lewej stronie klapy. 

Nie dotarłem jeszcze do schowka po lewej stronie bagażnika i przyznam że nie bardzo daje sobie radę z jego lokalizacją. 

Będę wdzięczny za podpowiedź odnośnie tego gdzie szukać schowka o którym wszyscy mówią w kontekście problemów z elektryką klapy, jak również za inne sugestie odnośnie możliwych przyczyn problemów z zamkiem. 

Edytowano przez paszczaq

Problem chyba się rozwiązał. Po wymianie intercoolera miałem do skasowania błąd na komputerze - nie wiem czy były jeszcze jakieś inne błędy, wydawało mi się że widziałem 4 pozycje na komputerze mechanika. W każdym razie po wyczyszczeniu błędu/błędów, problem z kapryśnym działaniem zamka klapy wydaje się być rozwiązanym.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przegląda tę stronę.