Jump to content

Octavia 4 1.5 TSI 150kk zapach spalenizny zaraz po odpaleniu


Cain_enD

Recommended Posts

Witam,

ostatnio stałem się posiadacze Octavii gen 4 z 2021 roku z przebiegiem niecałych 150kk. silnik 1.5tsi ACT Manual 6G.

Kupione z programu SKODA Używane Certyfikowane, polisingowe.

Problem jaki zauważyłem, (bądź cecha tego modelu, bo to teraz cechy szczególne są bardzo znamienne:)) to rano, na zimnym, w garażu (przy temp około 5-7 stopni), kiedy samochód schodzi już do obrotów jałowych to:

- utrzymuje je na 9500-9800 RPM

- czuć delikatnie nierówną pracę silnika

- w kabinie czuć spalenizną - taką nietypową ciężko to opisać ale zapach nieprzyjemny.

- zapach utrzymuje się jakie 2-3min (lub już się do niego człowiek przyzwyczaja)

- wentylacja auta jest zawsze włączona (klimatyzacja również) na auto

Jak już silnik się rozgrzeje po jakiś 10 min obroty spadają na 7500rpm jak powinny, ale po jeździe miejskiej w korkach itp. obroty po jakimś czasie ponownie wchodzą na w/w ~9500rpm, zapach też wtedy wraca.

Moją pierwszą samodzielną diagnozą była procedura dopalania GPF, tylko martwi mnie to ,że za każdym razem to się załącza. Dochodzi do tego, że teraz stoję przed garażem i czekam, aż obroty spadną na 7500rpm i dopiero wjeżdżam  do garażu. Czekam czasem 5 min czasem 15min !

Z tego co wyczytałem GPF powinien (jeśli już musi się dopalać) robić to co jakieś 600-800km, a ja nie przejechałem nawet 600km a zliczyłem już chyba ze 20 takich cykli!

nieszczelności podczas pracy silnika nie widać pod maską (dymienie, itp.)

Silnik suchy. olej wymieniony świeżo po zakupie w ASO.

żadne kontrolki się palą dot w/w dopalania itp.

Doczytałem jeszcze, że jest jakaś procedura dogrzewania. Jak auto wykryje, że jest poniżej 5 stopni na zewnątrz i to ponoś też śmierdzi.

Albo jak ktoś na wstecznym jedzie to wtedy obieg wentylacji się nie domyka i zaciąga spaliny do środka.(usterka wentylacji)

Ogólnie mało jest INFO o GPF i procedurach. Instrukcja traktuje to zdawkowo.

 

Czy ktoś z podobnym przebiegiem ma podobny problem?

Pozdrawiam, Użytkowników

Edited by Cain_enD
bład w opisie (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • Cain_enD changed the title to Octavia 4 1.5 TSI 150kk zapach spalenizny zaraz po odpaleniu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team