Skocz do zawartości

Reklamy dla niezalogowanych
Raccoon

Chorwacja

Recommended Posts

5 godzin temu, Namo napisał:

Tak, ciekawe ile pamiątkowych zdjęć przyjdzie 

Według moich obliczeń, czekam na 6x55€...

• Lubię to 2

Wróciłem dwa dni wcześniej niż miałem z powodu zatrważających upałów - 43*C w Splicie... Byłem dwa razy w Egipicie, moja żona jest strasznie ciepłolubna, ale tutaj było upalnie i po prostu nie dało się chodzić i funkcjonować - szkoda było pieniędzy.

Tydzień spędziłem w Czarnogórze (polecam wszystkim, bo za 2 lata będzie cenowo taka sama jak Chorwacja obecnie), a kolejny tydzień objechałem Chorwację od dołu do góry - Dubrovnik, Makarska (Sv. Jure), Omis (rejs na Złoty Róg), Podstrana (Split), Trogir, Zadar i Plitvickie. Za dwa lata została mi wyspa Pag, Kornati i wodospady Krka i uważam ten kraj za zamknięty. 

Przejechałem 3500km, a auto spaliło 8 litów benzyny (około 7 tankować do pełna). Ceny Austria ~1,43E, Słowenia ~1,13E, Czarnogóra ~1,07E, Chorwacja 9,2HKR.

Droga do Czarnogóry zajęła mi 23h (12h droga przy średniej 115km/h i 11h korki - w tym 6h na granicy HR - MNE). Powrót z Plitvickich to już na szczęście 8h. 

O Chorwacji pewnie wszystko wiecie, ale Czarnogóra... cóż, polecam!

Na początek uprzedzam, że kraj ma cło na mięso, więc nie wolno przewozić swojego przez granicę (sprawdzają auta), wymagana jest zielona karta i dokumenty leasingowe (sprawdzają na granicy). Za przekroczenie prędkości w Czarnogórze mandaty są już od 1km/h. 

W celu zapobiegnięcia inflacji, Czarnogóra przyjęła niemiecką markę, a następnie euro przed wprowadzeniem "zakazu" używania tej waluty w krajach poza Unijnych, więc z walutą nie ma problemu. Zaraz po przekroczeniu granicy - syf i malaria, można się wystraszyć. Czarnogórzanie są gorszymi kierowcami niż Chorwaci, nie potrafią korzystać z rond, miejscowi jeżdżą jak wariaci. 

Im dalej jedziemy w głąb Czarnogóry tym piękniej. Dlaczego teraz to jest ostatni rzut na taśmę? No cóż. Kraj się rozbudowuje - powstają nowe drogi, tunele, hotele, pensjonaty i inne rzeczy typowo pod turystykę. Obecnie duże piwo kosztuje tam 1,5 euro, oryginalną Colę można kupić za 0,60 euro, a obfity obiad na dwie osoby to 14 euro. Każdy mówi, że kraj potrzebuje na rozwój 2 lata i za 2 lata ceny już nie będą takie kolorowe. My za ogromny apartament w Bijeli płaciliśmy 500 złotych od osoby za tydzień i byliśmy pozytywnie zszokowani standardem. 

Miejscowości warte zobaczenia:

Kotor + ruiny na wzgórzu. Przepiękny widok i jeszcze lepsze stare miasto.

Lovcen (Czarnogórski Olimp). Wjeżdżamy autem na najwyższy szczyt Czarnogóry, skąd widzimy dosłownie cały kraj. Wjeżdżamy od strony Kotoru, jedziemy przez...

Cetynię - dawna stolica Czarnogóry, w której czas się zatrzymał. Miasto to typowe lata 80 z widocznymi skutkami wojny. Na ulicach leżą resztki arsenału wojskowego (działa, armaty), a budynki mają ślady walk. Dodatkowo na większości budynków widnieją motywacyjne hasła napisane cyrylicą (ala PRL).

Z Cetyni jedziemy w stronę Budvy, czyli polskich Międzyzdrojów. Miasto rozrywkowe, przeludnione. Obok Budvy znajduje się Sveti Stefan, czyli wyspa dla bogaczy. Sam wjazd na wyspę to 50E za osobę, a widok Veyrona czy RR na ruskich blachach to nic szczególnego. Kręcili tam również Bonda. 

Minusy Czarnogóry - ruskolubni i nie potrafiący używać języków obcych. Tylko w jedne knajpie trafiliśmy na kelnera, który coś tam mówił po angielsku. W kraju sa dwa lotniska i 90% samolotów czarterowych to samoloty rosyjskie. Jak mi się podładuje telefon to powrzucam jakieś zdjęcia.

• Lubię to 1
  • Dzięki 4

przed chwilą, Namo napisał:

powodzenia przez te wiochy

Przez te wiochy bardzo przyjemnie mi się jechało - małe natężenie ruchu a chwilami tylko drogi są poniżej naszych :-D 

A "chyba dobra" chodziło mi o te płatne na Węgrzech co źle zaznaczyłem xD

Moderator ma zawsze racje :-)

8 godzin temu, Namo napisał:

powodzenia przez te wiochy

Muszę powiedzieć ci, ze przez wiochy bardzo sympatycznie się jedzie, a zwłaszcza w Cro. Z autostrady nie zobaczysz wielu ciekawych miejsc (zabudowa, roślinność etc.) W Cro bylem może z 5 razy i zawsze jadąc wiochami, a trasa z mojego rejony przebiega przez Czechy, Węgry , Słowenię (można przejechać w ok. 1 godz. bez płacenia za autostrady) no i Cro. Miałem możliwość porównania mojej trasy ze znajomym, który jechał autostradami i tak prawie za każdym razem stal w korku, za autostrady płacił no i czas przejazdu prawie taki sam bo i miał więcej km.

W tym roku byłiśmy we Włoszech i w jedną stronę obowiązkowo drogi lokalne (Austria Włochy) naoglądałem się by w drodze powortnej jechać już autostradami. Niestety w odróżnieniu od Cro we Włoszech na drogach lokalnych jest duży ruch i od zarypania fotoradarów - masakra.

56 minut temu, mirekul napisał:

nie zobaczysz wielu ciekawych miejsc

No raczej, bo ja jeżdżę w nocy :-) Ja rozumiem, że krócej, taniej, że widoki ale taki właśnie widok zniechęca mnie.

trasa.png

Za duże jak dla mnie nagromadzenie czynników kolizyjnych, dwukierunkowa droga, skrzyżowania, jazda przez wioski i w dodatku w nocy. Wyjedzie Ci jakiś madziar i leżysz w rowie. Moim zdaniem autostrady może i drożej i więcej spali ale warto korzystać bo są definicją bezpiecznych dróg.

baner.gif

Na mojej trasie takie widoki jak na zdjęciu są na terenie Czech i Węgier. Zazwyczaj wyruszamy z domu ok. godz. 14.00, a więc Czechy wychodzą za dnia, później o zmroku wjeżdżam na Słowację (o niej zapomniałem w moim poprzednim poście), a same Węgry i Słowenię oraz część Cro przemierzam nocą. Rano zaczynam swoją jadę przez Cro od Zagrzebia - najlepsza część trasy bo krajobrazowa :). W drodze powrotnej jest trochę inaczej, ale Węgry też wychodzą na jazdę nocną :)

• Lubię to 1

Zgadzam się z tobą Namo tylko trasa przez wiochy o wiele mniej mnie usypia niż autostradą ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Szybkie sprawozdanie: Droga super żadnych problemów trochę zwężeń na Słowacji. Ogólnie wszystko fajnie ale prom w Splicie tragedia od 12 czekałem na prom na 14:30 wyruszyliśmy dopiero o 16:00 aktualnie dopływam. Trasa oczywiście ta, która wysłałem ;) (płaciłem 14€ winieta 30d Słowacja oraz 200 lub 220 kun za autostradę do Splitu)

9 minut temu, FakeRS napisał:

prom w Splicie tragedia

Uroki sezony. Ja na majówce promem płynąłem. Bośniak w Mercu GLE podczas czekanie zrobił 2 browce i pakował się na prom, pewno bezalkoholowe :-)

@FakeRS miłego wypoczynku.

baner.gif

Widoczki ładne - Hvar

b306b21c071063cc3808bccf66e46d10.jpg

7ff4b93d607915bc4bf1370f32ab6058.jpg

• Lubię to 1

No, byłem na tej wyspie, z tym ze w starim gradzie, ale pozostałe miejscowości, w tym "stolice" zwiedziłem

• Lubię to 1

401 KM / 500 Nm

Panowie czy kojarzycie czy przed wyjazdem z Polski kupię winiety na Czechy/Austrię/Słowenię? Będę wyjeżdzał A1.

Panowie czy kojarzycie czy przed wyjazdem z Polski kupię winiety na Czechy/Austrię/Słowenię? Będę wyjeżdzał A1.

Internetowo masz na eznamka.sk

Tak, zapomniałem dopisać

@Wojti2 Kupowałeś też tam winietę na Slowenię?

Czytałem, że narzut na tym BP jest spory, ale tak to jest jak się na ostatnią chwilę załatwia ;)

4 godziny temu, Milord napisał:

@Wojti2 Kupowałeś też tam winietę na Slowenię?

Czytałem, że narzut na tym BP jest spory, ale tak to jest jak się na ostatnią chwilę załatwia ;)

Ja winietę na Słowenię kupowałem na Shellu przed granicą A-SLO, kosztowała o 15 złotych mniej niż w polskim pzmocie ;)

• Lubię to 1

@Milord winietę dostaniesz na pierwszej stacji koło takiego wiaduktu nad drogą.

Jak chcesz objeżdżać to musisz zrobić tutaj. Do Słowenii wjeżdżasz przez to przejście. Potem ustawiasz nawigację na most w Ptuj i dalej z powrotem na trasę.

Pierwszym razem jechałem płacąc za autostradę, drugim jechałem objazdem a teraz już mnie to nie bawi wiec jeżdżę przez Węgry.

• Lubię to 2

baner.gif

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Ważna informacja

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team