Skocz do zawartości

Reklamy dla niezalogowanych
kubala

octavia 2 Jaki olej do 1.9 TDI (PD) bxe

Recommended Posts

kubala    2

Witam kolegów. Możecie powiedzieć co lejecie konkretnie do BXE ? Wiem temat wałkowany na innych forach, ale od czytania jednego 300 stronnego wątku zaczęła boleć mnie głowa, dlatego pytam was jaki olej lejecie?

Wiem że dużo zależy od specyfikacji oleju i od warunków użytkowania (zima, lato, miasto, trasa, itp.). Ja śmigam dużo po mieście na krótkich odcinkach, a w warunkach zimowych wiadomo silnik niedogrzany.

Chodzi mi po głowie LM Top Tec 4600 (który ponoć do takich warunków dobry ale już nie do żyłowania). Obecnie mam zalany Motul x-clean 5W40. Nie narzekam ale praca silnika bardzo metaliczna. Jeszcze jedna sprawa - stosujecie płukanki do silnika?

Reklamy dla niezalogowanych
Kamil RS230    180

Ja miałem 02 z tym silnikiem i stosowalem Motul x-clean ale 5w30 i wszystko było super. Wymiana co 10-15 km w zależności od użytkowania. Płukanek nie robiłem mimo 200 000 km przejechanych. 

Radar_KrK    5

Ja chyba mam ten olej zalany od niedawna i narazie sprawuje sie ok - nie zauwazylem zadnych problemow. Tez chyba sugerowalem sie jego opisem takim jak wspomniales wyzej.

kubala    2

Panowie pozostałem jednak przy Motulu. Jednak ma swoją historię, w sporcie motorowym jedyny polecany a w opisie 5W40 (505.01) stoi jak byk - nie do DPF i duża szansa że jak piszą 100% syntetyk to może tak być.

LM robi dużo innych produktów poza olejami. nie ma też typowego 5w40 z norma 505.01 z syntetyków, jedynie te top tec które są w kategorii olei w technologi syntetycznej co na stronie LM jest rozróżnione.

5w30 jaki przewidział producent to olej niby do pompowtrysków ale i do dpf, katalizatorów trojdrożnych i inych wynalazków w normie euro IV i V. Za dużo dodatków, za mało bazy, co z tego że ochroni mi katalizator czy dpf jak korba wyjdzie bokiem (oczywiście jak bym mial dpf).

Po przerobieniu 300 stron w wątki OCP o olejach do tdi jednak zostanę przy Motulu 5w40 Specific (40 bo lepsza lepkość oraz film olejowy w górnych wartościach temperatury co jednak ma znaczenie w naszych nieszczęsnych wałkach rozrządu, panewkach wałka i popychaczach, obroty oczywiście też mam na 950 w okresie letnim)

Co zastosuje z LM to płukankę która wyrządzi mniej spustoszenia  (żart, tylko pomoże) niż całoroczne płukanie przy pomocy Motula x-clean'a oraz zastanawiam się nad LM Ceratec (już raz stosowałem w O1 1.9 TDI 110 ASV) i z tamtego okresu tylko pozytywne wrażenia (lekki bieg, łatwość rozruchu co odbiło się również w spalaniu, znikomo bo na postoju z 0,6 na 0,5 a w trasie średnio do 0,5l/100km max).

Zaznaczam nie jestem dealerem żadnej z marek (trudnię się inną profesją a jak wiadomo wszyscy tam dbają o swoje :octavia:  ;-)). 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przegląda tę stronę.