Skocz do zawartości

Reklamy dla niezalogowanych
Zaloguj się, aby obserwować  
bob_best

octavia 3 Samodzielna wymiana tarcz i klocków w O3 - ktoś robił?

Recommended Posts

Z uwagi na więcej wolnego czasu zdecydowałem się na samodzielną wymianę klocków i tarcz w mojej O3. Czy są wymagane jakieś nietypowe narzędzia przy wymianie (wiem, że kiedyś w Audi był np. imbus 7 i mogło to zaskoczyć)?

Jak wymienieasz z przodu beda ci potrzebne nastepujace klucze. Do koła 17 zacisk odkręcasz kluczem nr 13 i płaskim nr15 sobie przytrzymujesz kontre  możesz przed demontażem zacisku wcisnąć tłoczek np dużym płaskim śrubokrętem. Luzujesz srubke trzymającą tarczę do piasty torx 30  odkręcasz jarzmo klucz 21 i bez młotka sie nie obejdzie. zbijasz tarcze czyscisz piaste jarzmo i składasz.

5 godzin temu, Zgredos napisał:

Jak wymienieasz z przodu beda ci potrzebne nastepujace klucze. Do koła 17 zacisk odkręcasz kluczem nr 13 i płaskim nr15 sobie przytrzymujesz kontre  możesz przed demontażem zacisku wcisnąć tłoczek np dużym płaskim śrubokrętem. Luzujesz srubke trzymającą tarczę do piasty torx 30  odkręcasz jarzmo klucz 21 i bez młotka sie nie obejdzie. zbijasz tarcze czyscisz piaste jarzmo i składasz.

dzięki serdeczne. Nie ma już imbusa 7 na zaciskach jak w poprzednich modelach?

Odpowiem o robocie i żeby zostało dla kolejnych śmiałków - opis dotyczy auta z tarczami 288mm przód (nr tarczy 1K0615301T) oraz 253mm tył (nr tarczy 1K0615601AB):
1) przód:
- do okręcenia koła klucz 17,
- do odkręcenia zacisku od jarzma - klucz 17 na kontrę i 13 odkręcamy -> tyle wystarczy do wymiany klocków; tłoczek jest normalnie wciskany,
- do wymiany tarcz wymagane zdjęcia jarzma -> klucz 22 oraz gwiazdka do odkręcenia tarczy (nie zapamiętałem jaka, ale pochodziła ze standardowego kompletu kluczy).

2) tył:
- do okręcenia koła klucz 17,
- do odkręcenia zacisku od jarzma - klucz 15 na kontrę i 13 odkręcamy,
tłoczek jest wkręcany (wymagane jest wciskanie i kręcenie tłoczkiem by go cofnąć) -> tyle wystarczy do zmiany klocków,
- tarcze możemy zmienić bez zdejmowania jarzma (ja tak zrobiłem); jeśli się upieramy na zdjęcie jarzma to potrzeba Spiline M14 (na 99% ten rozmiar, ale ja mierzyłem go suwmiarką przed planem wyjazdu do sklepu po klucz).

Pamiętajcie o odkręceniu zbiorniczka z płynem i odciąganiu nadmiaru :) oraz oczyszczeniu powierzchni pod tarczą i miejsca gdzie pracują klocki.

• Lubię to 1

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przegląda tę stronę.