Skocz do zawartości

Utrudniony rozruch 1.4 TSI CHPA


Lukas345

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć panowie,

Auto postało ze 2 dni nie jeżdżone i podczas uruchamiania silnika przy obecnych niższych temperaturach jest mała dyskoteka na desce i ciężej odpala. Napięcie na aku na postoju 12,43v po uruchomieniu silnika 14,43. Sprawność aku SOC 50%. Aku EFB z 2013r.

Teraz pytanie,czy już jego czas nadszedł i tylko wymiana czy mogę spróbować go podładować ? Mam prostownik z lidla ale nie wiem czy ten typ ładowarki naladuje akumulator? (załącznik). Czy mogę wyciągnąć aku i ładować bez obaw, że z elektroniką coś się stanie (czujniki itp) czy ładować w samochodzie ?

IMG_20210828_104731.jpg

Edytowane przez Lukas345 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po nocnym postoju masz napięcie 12.43V to oznacza, ze akumulator sprawny i nie wymaga wymiany.
Jak napięcie będzie po niżej 11.7 V możesz zacząć myśleć o wymianie.
Mój od ponad roku czasem ma 11.9 V i myślę, że jeszcze na rok wystarczy.
Możesz ładować śmiało tymi ładowarkami z Lidla zarówno w samochodzie jak i po wyjęciu z samochodu. Pamiętaj tylko, że odłączenie całkowite Aku pozostawi wiele błędów w sterownikach, które będzie może później wykasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adrian napisał:

8 lat na aku to już jest bardzo dobry wynik. Ja bym się nie bawił tylko poszukał nowego i po problemie.

Wiem, że to dobry wynik ale w dzisiejszych czasach to co wkłada fabryka to najdłużej wytrzymuje a później to już jak sklepowy wytrzyma 5 lat to świat. 

1 godzinę temu, Bandini napisał:

Możesz ładować śmiało tymi ładowarkami z Lidla zarówno w samochodzie jak i po wyjęciu z samochodu.

Właśnie chodziło mi o to czy można podpiąć bezpośrednio do klem jak Aku jest w aucie. Dzięki za odpowiedź. Wyjmować właśnie niechętnie bym chciał ze względu na błędy,które mogłyby się pojawić.

Tylko skoro napięcie na aku jest ok to skąd info SOC na poziomie 50% no i problem z uruchamianiem jednostki?

I jeszcze jedno, skąd komputer będzie wiedział że Aku jest doładowane? Nie trzeba adaptacji robić ?

Edytowane przez Lukas345 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Tylko skoro napięcie na aku jest ok to skąd info SOC na poziomie 50% no i problem z uruchamianiem jednostki?
I jeszcze jedno, skąd komputer będzie wiedział że Aku jest doładowane? Nie trzeba adaptacji robić ?


Właśnie dlatego, że masz 12.4 V to może pokazywać 50%. Przy 12.7 powinno być 100%.
Adaptacje robisz do pojemności i producenta baterii. Jak zmieniasz na identyczną to nic nie ruszasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bandini napisał:


 


Właśnie dlatego, że masz 12.4 V to może pokazywać 50%. Przy 12.7 powinno być 100%.
Adaptacje robisz do pojemności i producenta baterii. Jak zmieniasz na identyczną to nic nie ruszasz.

Dzięki wielkie za informacje, nie spodziewałem się że tak mała różnica w napięciu powoduje tak duże różnice w SOC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Bandini napisał:

Ten cały SOC to taki trochę "pic na wodę".
Nie adekwatne wskazania do zużycia akumulatora.

Niestety,ale chyba Aku do wymiany. Podłączony do ładowania w aucie po ok 2h zielone światło na prostowniku a auta nie odpaliłem już (SOC wskazało 30%☹️). Napięcie spadło poniżej 12v po próbie uruchomienia auta. Teraz wyjąłem Aku z auta ale po ok 2h też zielone światło na prostowniku że niby naładowany. Napięcie 12,66 - 12,70. Zostawię na noc ale wątpię że się coś zmieni.

Chyba, że jeszcze coś innego  może być przyczyną że tyle prądu potrzeba do rozruchu ?

Przy okazji jakieś sugestie co do producenta nowego aku ? Czy brać najtańszy po prostu ?

Edytowane przez Lukas345 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety,ale chyba Aku do wymiany. Podłączony do ładowania w aucie po ok 2h zielone światło na prostowniku a auta nie odpaliłem już (SOC wskazało 30%). Napięcie spadło poniżej 12v po próbie uruchomienia auta. Teraz wyjąłem Aku z auta ale po ok 2h też zielone światło na prostowniku że niby naładowany. Napięcie 12,66 - 12,70. Zostawię na noc ale wątpię że się coś zmieni.
Chyba, że jeszcze coś innego  może być przyczyną że tyle prądu potrzeba do rozruchu ?
Przy okazji jakieś sugestie co do producenta nowego aku ? Czy brać najtańszy po prostu ?
Podjedź do punktu sprzedaży akumulatorów i niech Ci zrobią test prądowy. Będziesz pewny na 100 %. Dobrzy sprzedawcy robią to free, więc nic nie tracisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię, tylko że 59A EFB w sklepie nie mają (podobno nowych takich nie produkują już) więc będzie 60A - robić adaptacje ? Jeśli tak to gdzie w vcds-ie tego szukać ?

Aku wymienione, SOC pokazuje 90%bez adaptacji. Prąd na starym Aku był 87A a napięcie trzymał, więc jak kolega @Adrian wspomniał należała się wymiana 😁.

Edytowane przez Lukas345 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team