Skocz do zawartości

Dziwny ubytek oleju CJSA


TomekOCT

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

Chciałem podyskutować o moim problemie który właśnie się ujawnił.

Ale od początku. Auto mam ponad 2 lata. W roku 2023 wymieniłem olej wraz z płukanką i nie było żadnych ubytków oleju. (Eurol Fluense 5W40)

W tym roku 2024 na wiosnę również sam wymieniłem olej, tym razem Eurol 5W30 bo taki spełniał normy VW. Oczywiście z płukanką jak zawsze.

Teraz wróciłem z wakacji, tydzień czasu jeździłem po górach i po powrocie okazało się że olej jest na bagnecie na poziomie troszkę powyżej minimum (a zalałem do pełna przy wymianie) czyli po około 3 tysiącach km bo tyle zrobiłem od wymiany ubyło jakieś 0,7-0,8L oleju. Wycieków nie zauważyłem, z wydechu nie dymi, ale mam kilka drobnych wątpliwości:

Silnik 1.8 TSI 180KM CJSA podobno już z poprawionej generacji.

1) silnik od początku jak kupiłem auto, przy odpalaniu na zimnym wchodzi na wysokie obroty, jakieś 1600-1700 obr. i powoli spada do biegu jałowego jakieś 900 obr.

2) na biegu jałowym czuć bardzo delikatne drgania

3) Odma: chyba była wcześniej wymieniana bo wygląda jakby była z roku 2022 ale nie wiem czy oryginalna a słyszałem ze zamienniki trochę działają ale szybko się psują. (foto nr3)

4) Czy w tym miejscu wskazanym palcem nie powinna być jakaś rurka ? Nie znalazłem żadnego luźnego wężyka. Może się mylę. (foto nr4)

5) Pęknięty zatrzask rurki która idzie do odmy. Może ma to jakieś znaczenie, lewe powietrze czy coś (foto nr5)

Dziękuję za zainteresowanie problemem. Pozdrawiam.

 

 

 

 

3 odma.jpg

4 rurka.jpg

5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Temat trochę zgłębiłem i wydaje mi się że znam odpowiedz. Winny jest ... olej !!! 

Z tego co wyczytałem od bardzo wielu użytkowników forul Oil-club, okazuje się ze te silniki nie lubią oleju W30. Mimo że taki jest zalecany przez producenta to silnik chętnie go wcina.

Zmiana na W40 praktycznie zawsze pomagała i ubytki oleju już nie występowały.

Nie wiem tylko czy odma jest oryginalna, choć trochę wątpię bo nie ma żadnych napisów VW.

Tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 6 lat i 80 tys leję MOTUL 8100 X-CLEAN+ C3 5W30 i nic nie dolewam między wymianami (które robię co 15 tys).
Pytanie jest czy rzeczywiście miałeś zalany górny stan po wymianie? No i jak latasz 200 po autostradach to oleju ubędzie - nie ma siły.

Ad 1) Normalne, grzeje katalizator.

Ad 2) U mnie też się zdarza, ale rzadko.

Ad 5) Na pewno ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Ta strona używa ciasteczek aby dawać najlepszą jakość korzystania ze społeczności Octavia.team