Skocz do zawartości

Reklamy dla niezalogowanych
Zaloguj się, aby obserwować  
pawel NGI

octavia 3 Nierówna praca zimnego silnika na wolnych obrotach 1.6 tdi.

Recommended Posts

Witam.
Od około miesiąca mam taki problem jak w tytule tematu. We wcześniejszej mojej OII FL pomogła zmian stacji benzynowej. W OIII ten zabieg nie pomógł. Dodatek do czyszczenia wtrysków oraz paliwo z Shela nic nie dało. Na początku pomyślałem o dwumasie bo autko właśnie przejechało swój 200 tysięczny kilometr. Ale jak zapytałem google to znalazłem coś takiego:
Nierówna praca , charakterystyczne „czkanie” po zatrzymaniu się auta, tkanie, przebieranie, czkawka… każdy nazywa to inaczej.
Właściciele aut z silnikiem 1.6TDI Volkswagena, wiedzą o czym mowa. Wizyta w warsztacie samochodowym kończy się zazwyczaj smutną wiadomością o konieczności wymiany wtryskiwaczy. Koszt bardzo poważny bo około 2000zł (używane), do tego wymiana i diagnostyka bo takie wtryskiwacze trzeba „dopisać” do sterownika. Wymiana wtryskiwaczy pomagała, ale ponieważ problem był nagminny, producent przewidział alternatywny sposób naprawy. Najnowsze oprogramowanie sterowników silnikowych 1.6TDI pozwala na dopasowanie „uszkodzonych” wtryskiwaczy. Aby starsze auta mogły być naprawione w ten sposób, konieczne jest;
-przeprogramowanie sterownika do nowszej wersji i
-dopasowanie dawki biegu jałowego.
Efekt jest zaskakujący, po godzinnej wizycie w warsztacie motor pracuje „jak nowy”.

Czy ktoś się spotkał z taką akcją w ASO? A może miał podobną akcję u siebie? Dodam tylko że po rozgrzaniu silnika czkanie zanika.

Reklamy dla niezalogowanych

Najpierw trzeba podpiąć pod komputer może sterownik coś pokaże, jeśli nie to w blokach pomiarowych trzeba sprawdzić korekcje wtryskiwaczy na zimnym silniku i na rozgrzanym, może się okazać ze to tylko 1 wtryskiwacz nie domaga wiec koszty będą niższe ewentualnej wymiany.

Witaj. Pod komputer już dawno podpinałem. Żadnych błędów nie wykazał. Przy wymianie oleju i filtrów ponownie sprawdzałem ale dalej nic. W takim razie trzeba sprawdzić korekcję.Dzięki za podpowiedź.

Dnia 19.01.2019 at 08:07, wojtek2626 napisał:

Najpierw trzeba podpiąć pod komputer może sterownik coś pokaże, jeśli nie to w blokach pomiarowych trzeba sprawdzić korekcje wtryskiwaczy na zimnym silniku i na rozgrzanym, może się okazać ze to tylko 1 wtryskiwacz nie domaga wiec koszty będą niższe ewentualnej wymiany.

Może orientujesz się jakie wartości powinny być na zimnym a jakie na ciepłym silniku ?

Dzisiaj sprawdziłem wtryski na zimnym silniku i na ciepłym. Różnice są. Szczególnie na 3 cylindrze.

WP_20190126_09_54_02_Pro.jpg

WP_20190126_19_48_49_Pro.jpg

Edytowano przez pawel NGI

A na zimnym silniku tzn po 3 godz stania, o poranku czy kiedy, bo zastanawia mnie temp cieczy +26 a oleju tylko 9 może czujnik oszukuje na zimnym i dlatego sa problemy

Nie zwróciłem na to uwagi. Auto stało w garażu po paru godzinach. Fakt mogłem jeszcze rano sprawdzić. Jest to do zrobienia. Tylko że VCDS nie pokazuje żadnych błędów.

Podmieniłem wtrysk na taki sam i efektu brak. Jak na zimnym kulał tak kuleje. Tak jak by zapłon gubił, żadnych błędów nie sypie. Jakieś pomysły, sugestie, czego szukać?

Oczywiście że kodowałem. Sprawdzę jeszcze parę rzeczy, świece żarowe, ciśnienie na listwie oraz zawór regulujący, czujnik temperatury silnika. Jeśli tu też nic nie znajdę to zostanie do aso jechać na zmianę softu.

A podmień jeszcze wtryskiwacze miejscami i zobacz czy korekta pójdzie za wtryskiwaczem czy nie, jeśli zostanie dalej na 3 cylindrze to już wiesz gdzie szukać przyczyny.

c.d.
Sprawdziłem świece żarowe są OK. Kończą mi się pomysły. Jedynie co nie daje mi spokoju to ciśnienie na listwie, na zimno pokazuje jakieś 230 a na ciepło 250. W chwili wskoczenia na wyższe ciśnienie praca silnika staje się idealna. Czy to czujnik czy zawór regulacji ciśnienia? Jak to sprawdzić?

Gdyby to była wina ciśnienia na listwie to korekty zbyt duże byłyby na wszystkich wtryskiwaczach a nie tylko na 3 podmień wtryskiwacz nr3 z nr 2 i zobacz czy korekta pójdzie za wtryskiwaczem

Cześć. Kupiłem niedawno Octavię 3 CLHA, przebieg 140kkm i mam to samo na zimnym silniku. Drgania przenoszone na nadwozie. Jak się rozgrzeje to prawie nic nie czuć. Muszę się umówić do mechanika na sprawdzenie.